«فَبَشِّرْ عِبَادِ  الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» ( زمر: 17،18)

نیلوفر - علی زمانیان: در زمانی که رمان می خوانم، به واقع احساس نمی کنم که دارم کتاب می خوانم، بلکه همه ی احساسم این است که دارم زندگی می کنم. رمان، کتاب نیست، زیستنی متاملانه و ساعاتی با خویش بسر بردن است. رمان، پنجره ای به سوی عمیق ترین لایه های وجودی انسان، هستی و زندگی می گشاید، دعوتی است برای دیدن از نزدیک و نه خواندن از دور.بزرگ ترین مزیت رمان در این است که آدمی را مستقیم، بی واسطه و حتی بی حضور استدلال های منطقی و محاسبات عقلانی با کانونی ترین مسئله های های وجودی آدمی مواجه می کند.

نیلوفر - علی زمانیان :کوره راهی است میان پایان و آغاز، مرزی که تمام می شود و آن سویی که آغاز می گردد. تیغ تیز ناپایداری، بر گردن لحظه هایی است که دارند تمام می شوند. بی هیچ رحمی، زمان را ذبح می کند و جویباری از حسرت از دست دادن ها را در بیابان خاطرات آدمی جاری می کند. آن که گفت بر لب جوی بنشین و گذر عمر ببین، می خواسته است بگوید جویباری که تصویر مبهمی در آن موج می زند، آن عکس و تصویر، تو هستی که اینک از خود می گریزی و تو نشسته ای و فقط نگاه لغزان و پریشانت را بر هر سو می گردانی، بی آن که بدانی چگونه از خود دور می شوی وخودت را در جویبار زمان، از دست می دهی.

نیلوفر - علی زمانیان : در گفتار برخی از افراد و به ویژه در میان نسل جوان، با پدیده ای مواجه می شویم که می توان نام آن را "خستگی از دین" نام نهاد. خستگی از دین، واکنشی است طردگرایانه نسبت به هر چه رنگ و بوی دین دارد. از آن چه در این ساحت است می گریزند و آن را طرد می کنند. اما برای این نوع از مواجهه طردگرایانه با دین، دلیلی واضح ندارند. دلسردی و بی تفاوتی نسبت به موضوعی که پیش از این، برای شان امر مهم بوده است و به آن می پرداختند. خستگی از دین، موضع کسانی است که دیگر نمی خواهند به این مقوله بیندیشند و یا با آن روبرو شوند. چنین موضعی، از سر نفرت، دشمنی  و بیگانگی نیست، بلکه می خواهند چیزی را فراموش کنند که بار سنگینی بر آنها وارد کرده است. می خواهند چیزی را از حوزه ی آگاهی شان به ناخوداگاه ببرند و تلاش می کنند آن امری را که برای شان مهم بوده است، از اهمیتش بکاهند و از دایره ی زندگیشان بیرون ببرند.

نیلوفر - علی زمانیان: چرا دین را به پرسش می گیریم؟ امروزه چرا دین، در حجم گسترده ای مورد بازخوانی و تامل و اندیشه ورزی قرار گرفته است؟ چرا این همه واکاوی در باب دین، باورها و دستورات دینی صورت می گیرد؟ بدون آن که وارد فهم چالش های معرفتی و عملی در باب دین شویم و بدون آن که در باب هر یک از آنها دست به ارزشداوری بزنیم، می توانیم این پرسش برون از این چالش را مطرح کنیم که اساسا چرا دین مورد شک و تردید و پرسش قرار گرفته است؟ وارد نزاع شدن و نقد کردن، یک چیز است، اما پرسش از چرایی نقد و نزاع، مطلب دیگری است. چرا رویکرد انتقادی و پرسشی به دین افزایش یافته است؟

علی زمانیان:  کاری که روشنفکر انجام می دهد که او را روشنفکر می کند و او را از کسانی همچون دانشمند، متخصص و یا حتی یک متفکر محض، متمایز می کند چیست؟ چه مرزی میان این گروه می توان کشید تا از یکدیگر متمایز شوند؟

ما 111 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم