«فَبَشِّرْ عِبَادِ  الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» ( زمر: 17،18)

نیلوفر - محمد نصر اصفهانی : 1- در یک شرایط فردی و اجتماعی خاص، انسان[1] شایسته، راستگو و امینی مدعی می‌شود که من فرستاده خدا هستم: «صِدِّيقًا نَّبِيًّا» (مریم:56)، «رَسُولٌ أَمِينٌ» (شعراء:143) راستگویی و امانت‌داری دو ویژگی اصلی انبیا است که در طول زندگی آنان، برای مردم ثابت شده است. انبیا محتوای پیام خود را برای مردم روشن می‌کنند و از مردم می‌خواهند که در مورد محتوای پیام آنان تعقل و تفکر کنند.

نيلوفر - حامد فرنقي زاد: وقتی کتابفروشیها تبدیل به رستوران میشوند و تیراژ کتاب از چند هزار نسخه به زیر پانصد نسخه میرسد یعنی جامعه از کتاب خواندن دور شده است. وقتی در جامعه به چشم میبینیم که گوشی‌های هوشمند جای کتاب را گرفته اند و خرافات و طامات در ذهن و زبان مردم جاری است متوجه میشویم که جامعه کتاب نمیخواند. اعداد و ارقام هر عددی را نشان دهند این واقعیت عینی را که نمیتوان کتمان کرد.

نیلوفر - ریچارد تیلور / هدایت علوی تبار: تفسیر این پرسش که آیا زندگی معنایی دارد یا نه مشکل است و هر چه انسان بیش‌تر نیروی ذهنی سنجش‌گرش را بر آن متمرکز می کند، به نظر می رسد که این پرسش بیش‌تر از او می‌گریزد، یا به عنوان پرسشی معقول محو می شود. انسان می خواهد آن را به عنوان مایه‌ی دردسر کنار بگذارد، به عنوان چیزی که، اگر نمی توان آن را از میان برد، دست‌کم باید به نحو مناسبی پوشاند. با این حال فکر می کنم هر شخص فکوری تشخیص می دهد که این پرسش مهم است و باید پاسخ با‌معنایی داشته باشد.

نیلوفر - علی زمانیان: در زمانی که رمان می خوانم، به واقع احساس نمی کنم که دارم کتاب می خوانم، بلکه همه ی احساسم این است که دارم زندگی می کنم. رمان، کتاب نیست، زیستنی متاملانه و ساعاتی با خویش بسر بردن است. رمان، پنجره ای به سوی عمیق ترین لایه های وجودی انسان، هستی و زندگی می گشاید، دعوتی است برای دیدن از نزدیک و نه خواندن از دور.بزرگ ترین مزیت رمان در این است که آدمی را مستقیم، بی واسطه و حتی بی حضور استدلال های منطقی و محاسبات عقلانی با کانونی ترین مسئله های های وجودی آدمی مواجه می کند.

نیلوفر - محمد باقر رحیمی:  برخی در تبیین آرا اهل تصوف و عرفان برای اینان ویژگی هایی قائل می شوند که جهت منفی پیدا می کند. ویژگی هایی چون فرقه گرایی، گوشه گیری و دوری گزیدن از مسائل اجتماعی. عدم دخالت در امور اجتماعی و سیاسی به طور ویژه از ویژگی هایی است که به همه ی کسانی که در آن مجموعه قرار می گیرند تعمیم داده می شود. اما آیا این جوهره ی آموزه های عرفانی است که موجب عدم دخالت در امور اجتماعی می گردد و یا گونه ی شخصیت و منش برخی از چنین کسانی؟ آیا می توان گفت تمام اشخاص اهل تصوف و عرفان به امور اجتماعی بی توجه بوده اند و تنها امور را فرد گرایانه پی می گرفته اند؟

نیلوفر - ابوالفضل ارجمند : در هر یک از سه کتاب تورات و انجیل و قرآن قطعه‌ای کوتاه و متمایز وجود دارد که اساس و محور تعالیم موسی و عیسی و محمد را بیان می‌کند  و به وضوح بر اهمیت این قطعه نسبت به بقیه‌ی متن تأکید شده است. ما این بخش از کتاب را هسته و بقیه‌ی کتاب را پوسته می‌نامیم. در این گفتار به تبیین هسته‌ و پوسته‌ی تورات می‌پردازیم و در دو گفتار آینده تحلیلی مشابه را  برای انجیل و قرآن ارائه می‌کنیم.

نیلوفر - هادی حکیم شفایی: ضرورت پژوهش تاریخی در باب حقوق بشر، هم به دلیل خود این پژوهش است و هم به دلیل نقش آن در تنویر درک امروزی ما از مفهوم حقوق بشر. بر سر منشاء تاریخی حقوق بشر، اجماع وجود ندارد. برخی چنین می اندیشند که مفهوم حقوق بشر قبل از تشکیل سازمان ملل متحد در نیمه اول قرن بیستم، از آنچنان سابقه ای برخوردار نیست. لذا، از نگاه ایشان، تاریخ حقوق بشر با تاسیس سازمان ملل آغاز می گردد. اما دیدگاه دیگر بر این باور است که مفهوم حقوق بشر، حتی در معنای محدود آن، سابقه ای بسیار طولانی دارد. 

نیلوفر -امیرحسین بنـائی:  «بادیگارد» قصة تمام شدن حاج حیدر، یک عضو باسابقه تیم حفاظت از شخصیت­های سیاسی است. می­گویم «تمام شدن» و نمی­گویم «مرگ» چراکه مرگ قهرمان یک داستان صرفاً پایانی تکراری و تراژدیک برای آن داستان است ولی پایان یافتن عمر یک نماد و سمبل می­تواند پیامی ژرف برآمده از کلّ محتوای یک داستان باشد و حاتمی­ کیا این دومی را مدنظر داشته است.

نیلوفر - محمد نصراصفهانی: قرآن کریم به صورت مکرر مومنان را سفارش به قیام به قسط، عدل و انصاف نموده است[1]و بعد از توحید، مهم‌ترین هدف انبیا را این دانسته است که دعوت انبیا زمینه‌ای شود تا خود مردم به قسط و عدل قیام کنند.[2] این دعوت با تمایلات حق‌طلبانه فطری انسان‌ها نیز هماهنگ بود. بازخورد این دعوت، ترغیب و تشویق بر افراد و اقشار گوناگون جامعه نبوی قابل مطالعه است. این مقاله بر آن است تا نقش این توصیه را بر زنان عصر نزول وحی مطالعه کند.

نیلوفر - حامد فرنقی زاد: در چند سال اخیر سخن در باب چیستی مسلمانی و علل قوام مسلمانی رواج یافته است و اکثرا به این مقصد میرسند که مسلمانی به عبادات نیست، بلکه به اخلاق نیکو و خدمت به خلق و عدالت است. من در این مقاله جدای از هرگونه قضاوت درباره دین داری و اخلاق مداری، و قضاوت در باب مراتب دینهای مختلف (چه دینهای الهی و چه غیر الهی) میخواهم نقدی به این نتیجه گیری وارد کنم چرا که این استدلال که از تضادی درونی رنج می‌برد و همچنین به نظر می‌رسد که پاسخی پیشینی به پرسش چیستی مسلمانی داده اند و بعد برایش استدلالی دست و پا کرده اند.

ما 121 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم