«فَبَشِّرْ عِبَادِ  الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» ( زمر: 17،18)

دین و آزادی (24): الحمد لله

نیلوفر - ابوالفضل ارجمند: شگفتیهای خلقت، «نشانه»‌های علم و قدرت و عظمتِ بیکرانِ خالقِ این شگفتیهاست. مشاهده‌ی شگفتیهای خلقت، انسان را مبهوت می‌کند و زبان را به ستایش خالق می‌گشاید. خالقِ شگفتیهای جهان سزاوار ستایش است. ستایشِ خدا (حمد و تسبیح) مانند نیایشِ خدا (دعا و صلات) جلوه‌ای از پرستشِ اوست. یکتاپرستان همان گونه که تنها با خدا نیایش می‌کنند، تنها خدا را سزاوار ستایش می‌دانند.

«انسان‌بودن» در راه مبارزه/ به مناسبت هشتاد و هشتمین زادروز «مارتین لوتر کینگ»

انفجار در خانه او، تهدیدی جدی بود و برای جلوگیری از آسیب‌رساندن به جان او و خانواده‌اش، استفاده از اسلحه طبیعی جلوه می‌کرد ولی مارتین که گوشِ شنوایی داشت، با شنیدن استدلال‌های مشاورهای خود سرانجام اسلحه (برای دفاع از خود) را نیز کنار گذاشت تا مسیر مبارزه بر اساس اندیشه عدم‌خشونت گشوده شود. نگرش و روش گاندی، برای مارتین لوترکینگ همواره الهام‌بخش بود و از این رو، در مسیر مبارزه و مقاومت و برای برچیدن تبعیض نژادی و استقرار عدالت و دموکراسی، در پی غلبه بر سفیدپوستان و یا پاسخ‌دادن خشونت با خشونت نبود.

نقد و بررسی روایات علمی منسوب به اهل بیت علیهم السّلام

نیلوفر - افشین احمدپور*: روایات علمی منسوب به اهل بیت علیهم السّلام  در حوزه هایی همچون طب ، تغذیه ، نجوم احکامی ، هیأت ، جانورشناسی و...از دیرباز مورد توجّه علاقه مندان به معارف اهل بیت علیهم السّلام بوده است.  اکثریت قریب به اتّفاق  این روایات از نظر سندی ضعیف و از نظر متنی مشابه روایات موجود در کتب عامه و  متون علمی یونانی ترجمه شده در زمان حاکمیت امویان و عباسیان است.

در باب عصمت

نیلوفر - محمد ذوقی: ابداع برخی مفاهیم از تنبلی ذهن است. یکی‌شان عصمت. از آن‌جا که نبی در تمامی افعال و احوال حجت خدا بر ماست از هرگناهی در تن و جان مبراست. وقتی عصمت را چنین تقریر کردیم آن‌گاه در گزارش قرآن از خطایای انبیا به چه دشواری ها که نمی‌افتیم و در برخورد با گناهانشان در عهد عتیق چه احکامی که به تحریف کتب مقدسش نمی‌دهیم.

برهان شر به روایت کودکان سوری حلب و یمن

نیلوفر - فرامز معنمد: این چند خط و این پرسش را دو سال پیش به مناسبت کشته شدن سیصد وسی امین کودک در غزه ، در نسبت الهیات و شر ، و رنج کودکان غزه و بمباران آن شهر نوشتم اکنون باز همان را برای کودکان سوری حلب و نیز یمنی در سال میلادی که گذشت ، می نویسم و می پرسم.

اولین انقلاب اسلامی بعد از وفات پیغمبر اسلام

نیلوفر - ابراهیم منهاج دشتی: ظهور اسلام یک انقلاب جهانی بود که توسط حضرت محمد(ص) به انجام رسید و همه جوامع بشری را تحت تاثیر قرار داد. هدف اصلی آن، برقراری توحید و محو بت پرستی در شبه جزیرۀ عربستان بود که به خوبی انجام شد. یکی دیگر از اهداف اساسی آن هم، ابطال امتیازات نژادی و قبیله ای و فامیلی و نسبی، و جایگزینی برادری اسلامی، و معیار قرار دادن تقوای بیشتر برای فضیلت و امتیاز بود. که من آن را "توحید نژادی" می نامم.

سی ویژگی نروژ

جدیدترین یادداشت دکتر محمود_سریع القلم:

۱- ۹۷ درصد مردم با اینترنت کار می کنند؛
۲- بالاترین صندوق ذخیره دولت در جهان را دارد: ۸۸۴ میلیارد دلار؛
۳- مردم نروژ چهارمین مردم خوشحال جهان بعد از دانمارک، سوئیس و ایسلند؛
۴- هر ۹ دانش‌آموز یک معلم دارند؛

با فوتبال چه کنیم؟

نیلوفر - مرتضی طباطبایی*: یکی از بازی‎های رایج با خردسالان نوپا، دنبال کردن آنهاست تا فرار کنند و معمولاً این فرار، همراه با فریادهایی بلند است و به سمت یک پناهگاه امن، همچون آغوش مادر یا پدر انجام می‎شود. این نخستین بازیِ کودکانه که بسیار غریزی به نظر می‎رسد و معمولاً بدون آموزش انجام می‎شود، احتمالاً باقی‎مانده‎ای است از دوران پیشاتمدن، که انسان‎ها مجبور بودند برای نجات جان خویش دائماً از چنگال حیوانات وحشی یا انسان‎های قلدر دیگر بگریزند و اکنون، غریزۀ فرار، که مبتنی است بر احساسِ ترس، همچنان در ژن انسان نهفته و نیمه‎فعال است و خود را به گونه‎های دیگری نشان می‎دهد و در چهار پنج سالگی نیز در قالب بازی‎هایی همچون گرگم به هوا و قایم موشک جلوه‎گر می‎شود.

پنج خاستگاه پرسش از دین

نیلوفر - علی زمانیان: چرا دین را به پرسش می گیریم؟ امروزه چرا دین، در حجم گسترده ای مورد بازخوانی و تامل و اندیشه ورزی قرار گرفته است؟ چرا این همه واکاوی در باب دین، باورها و دستورات دینی صورت می گیرد؟ بدون آن که وارد فهم چالش های معرفتی و عملی در باب دین شویم و بدون آن که در باب هر یک از آنها دست به ارزشداوری بزنیم، می توانیم این پرسش برون از این چالش را مطرح کنیم که اساسا چرا دین مورد شک و تردید و پرسش قرار گرفته است؟ وارد نزاع شدن و نقد کردن، یک چیز است، اما پرسش از چرایی نقد و نزاع، مطلب دیگری است. چرا رویکرد انتقادی و پرسشی به دین افزایش یافته است؟

دین و آزادی (23): آیات مکتوب و روایات مجعول

ابوالفضل ارجمند: اگر پیامبر غیر از آیات قرآن رهنمودهای دینی دیگری داشت که مانند قرآن برای هدایت مؤمنان لازم بود و بدون آن مؤمنان گمراه می‌شدند، لازم بود که آن رهنمودها را هم پابه‌پای قرآن و با همان دقت و حساسیت مکتوب کند. همه‌ی مؤمنان هم بایستی از آغاز بعثت با این دو کتاب مزدوج که یکی قرآن و دیگری «سنت» نام داشت آشنا می‌شدند. چنین اتفاقی نیفتاده است و پیامبر به مردم تنها یک کتاب ابلاغ کرده است، نه دو کتاب.ما 38 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

google-site-verification: google7a6d7632a8557852.html