«فَبَشِّرْ عِبَادِ  الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» ( زمر: 17،18)

نیلوفر - حامد فرنقی زاد: در چند سال اخیر سخن در باب چیستی مسلمانی و علل قوام مسلمانی رواج یافته است و اکثرا به این مقصد میرسند که مسلمانی به عبادات نیست، بلکه به
اخلاق نیکو و خدمت به خلق و عدالت است. من در این مقاله جدای از هرگونه قضاوت درباره دین داری و اخلاق مداری، و قضاوت در باب مراتب دینهای مختلف (چه دینهای الهی و چه غیر الهی) میخواهم نقدی به این نتیجه گیری وارد کنم چرا که این استدلال که از تضادی درونی رنج می‌برد و همچنین به نظر می‌رسد که پاسخی پیشینی به پرسش چیستی مسلمانی داده اند و بعد برایش استدلالی دست و پا کرده اند.

دیگر بار قصه ی سرد و خاموش زمستان، به فرجام سبزی و روشنی نوروز و غوغای رویش شکوفه های بهاری رسید، تا همچنان امید را در دل  آدمی زنده و  بالنده نگه دارد./ عید نوروز را به خوانندگان گرامی وب سایت و کانال نیلوفر، تبریک میگویم و امیدوارم در سال 1396 به لطف پروردگار و یاری اندیشگی اساتید و محققان ارجمند، بتوانیم گامی دیگر در جهت درک و فهم بهتر و کم نقص تر واقعیتها برداریم و به تفاهم هرچه بیشتر در باب مسائل و موضوعات نائل آییم./شادی و سلامتی تان را آرزومندم.

«مبارک بادت این سال و همه سال /همایون بادت این روز و همه روز» 

  با تقدیم احترام_ فاضل قاسم فام

نیلوفر - حسین پورفرج: نگارنده برآن است که پروژه‌ی عقلانیت و معنویت چندان نسبت به دین و دین‌داری موضع درستی ندارد و لذا دست به نتیجه‌گیری‌های نامطلوب می‌زند. نه جهان تماماً از استدلال پر شده است، و نه دین. دین ‌دارای مواهبی‌ست که البته از محدوده‌ی عقل درمی‌گذرد و همانا کلاً با استدلال به چنگ درنمی‌آید. بهتر است کمی ذهنِ با زیربنای فلسفی را رها کنیم و اندکی برای امور ایمانی اعتبار قائل شوم. دین حرف اساسی‌اش ایمان است و ایمان امری‌ست فراعقلانی و خردگریز.

نیلوفر - محمد موسوی عقیقی: کودکی در میان عربستان رشد و نموّ یافت . او سعی کرد خود را از ناآرامی ها و ناهنجاری های محیط پیرامون خود محفوظ دارد . محمّد بعدها با جوانان پیمانی بَست تا از حقوق مستضعفان دفاع کند . بدینسان در چهل سالگی برگزیده شد تا مصلحانه دست به صلح بزند، مصلحی شد برای ناباوران و پیامبری گردید برای باورمندانش . چیزی که در زندگی وی ارزش اندیشیدن را دارد این است که او برخلاف جامعه خود به تغییراتِ زیستی باور داشت، به همین علت پیمانِ حلف الفضول را انجام داد تا گام به گام بافت جامعه خشن خویش را متغیر سازد . تغییراتِ زیست محیطی او اصولاً از آنجا نشأت گرفت که می خواست در لحظه و زمانه زندگی کند، برخلاف خویشان و کیشانش که در دیرینه های خود می زیستند . او فقط در لحظه زندگی کرد و سالها بعد معلمِ تاریخ سازان اسلام شد.

نیلوفر - حسن محدّثی گیلوایی: در نظر سیّدجواد طباطبایی املا خیلی مهم است. علاوه بر مورد فوق، ‌ایشان در جای دیگری نیز بر اهمیّت املا و امتحان املا تأکید کرده‌اند و آورده‌اند: "امروز در علوم انسانی اگر دیکته‌ای از کلیله و دمنه بگیرید که من در چهارم و پنجم دبیرستان می‌نوشتم، ‌80 درصد استادان رد می‌شوند" (شمس به نقل از طباطبایی، 1395 ب: 7). به‌نظر می‌رسد توجّه فوق‌العاده‌ زیاد ایشان به املا و امتحان املا، سبب غفلت ایشان از انشا و امتحان انشا شده است. در این قسمت از بحث کوشیده‌ام نشان دهم که انشا هم مهم است و لازم است بدان نیز توجّه شود. به‌نظراَم این هم پیش‌نهاد بدی نیست که همه‌گیِ اهالیِ علوم انسانی و روشن‌فکران ایرانی با هم در یک امتحان املا-انشا شرکت کنیم و همه‌گی محک بخوریم.

نیلوفر - ابراهیم منهاج دشتی: پیش از انقلاب تقید به ظواهر دینی در بین مردم کم رنگ شده بود. شرائط و زمینه ای برای امر به معروف و نهی از منکر وجود نداشت. ارشاد و موعظه هم تاثیر خود را از دست داده بود. آزادی های فردی چنان در فرهنگ عمومی جا افتاده بود که سخن گفتن بر خلاف آن یک امر خلاف متعارف به حساب می آمد.

نیلوفر - علی زمانیان :کوره راهی است میان پایان و آغاز، مرزی که تمام می شود و آن سویی که آغاز می گردد. تیغ تیز ناپایداری، بر گردن لحظه هایی است که دارند تمام می شوند. بی هیچ رحمی، زمان را ذبح می کند و جویباری از حسرت از دست دادن ها را در بیابان خاطرات آدمی جاری می کند. آن که گفت بر لب جوی بنشین و گذر عمر ببین، می خواسته است بگوید جویباری که تصویر مبهمی در آن موج می زند، آن عکس و تصویر، تو هستی که اینک از خود می گریزی و تو نشسته ای و فقط نگاه لغزان و پریشانت را بر هر سو می گردانی، بی آن که بدانی چگونه از خود دور می شوی وخودت را در جویبار زمان، از دست می دهی.

نیلوفر - جواد شریفی: برای کسی که در زمینه روشنفکری دینی می خواند و می پژوهد؛ آشنایی با همتایان خود در دیگر کشورهای اسلامی بایسته است. این آشنایی درب گفت و گو را به روی هر دو سوی گشوده و ایشان را از دستاوردهای اندیشه یکدیگر بهره مند کرده و از لغزش های یکدیگر دور نگاهشان می دارد. نیز احساس همفکری ، همدلی و همسویگی با انسانی اندیشمند در گوشه ای دیگر از جهان، میان ما دوستی آورده و از تفرقه و خشونت می کاهد.

نیلوفر - سید هادی طباطبایی : شکی نیست که از سر غیرت دینی و مشی مسلمانی چنین می‌کنند. یکی جامه‌ی عزا بر تن می‌کند و چهره حزین می‌دارد و غم بر دل می‌نهد و در سوگ آل عبا بر سر و سینه می‌زند. دیگری به هنگامه‌ی میلاد اهل البیت(ع)، جشن و شادمانی را به شهر و دیار می‌کشاند. این از نیکوترین و پر مِهرترین خصایصی است که بر جان شیعه نشسته است که: یَحزُنونَ لِحُزنِنا وَ یَفرَحُونَ لِفَرَحِنا.[1]

نیلوفر -  افشین احمدپور:  با آنکه حلّ مناقشات هزار ساله بر سر معنای آیه ی هفتم سوره ی مبارکه ی طارق اصلی ترین ثمره ی این مقاله است امّا می توان ادّعا کرد که از این مقاله روی هم رفته نتایج زیر به دست می آید:1-بر خلاف تصوّر هزار ساله ی مفسّرین ، مترجمین و اهل لغت ، معنای واژه ی «صُلب» و «ترائب» ستون فقرات و استخوان های سینه نیست بلکه عرب اصیل از این دو واژه برای اشاره به استخوان «خاجی(چلیپایی)» و استخوان «عانه(شرمگاهی)» استفاده می کرده است. 2-این آیه از قرآن با علم مدرن متعارض نیست. ناآگاهی دگراندیشان و اسلام ستیزان از اصول صحیح قرائت و تفسیر متن از یک سو و خطاهای روش شناسی مفسّرین و مترجمین و اهل لغت از سوی دیگر موجب ایجاد این توهّم شده است....

ما 107 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم