«فَبَشِّرْ عِبَادِ  الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» ( زمر: 17،18)

نیلوفر -امیرحسین بنـائی:  «بادیگارد» قصة تمام شدن حاج حیدر، یک عضو باسابقه تیم حفاظت از شخصیت­های سیاسی است. می­گویم «تمام شدن» و نمی­گویم «مرگ» چراکه مرگ قهرمان یک داستان صرفاً پایانی تکراری و تراژدیک برای آن داستان است ولی پایان یافتن عمر یک نماد و سمبل می­تواند پیامی ژرف برآمده از کلّ محتوای یک داستان باشد و حاتمی­ کیا این دومی را مدنظر داشته است.

نیلوفر - محمد موسوی عقیقی: کودکی در میان عربستان رشد و نموّ یافت . او سعی کرد خود را از ناآرامی ها و ناهنجاری های محیط پیرامون خود محفوظ دارد . محمّد بعدها با جوانان پیمانی بَست تا از حقوق مستضعفان دفاع کند . بدینسان در چهل سالگی برگزیده شد تا مصلحانه دست به صلح بزند، مصلحی شد برای ناباوران و پیامبری گردید برای باورمندانش . چیزی که در زندگی وی ارزش اندیشیدن را دارد این است که او برخلاف جامعه خود به تغییراتِ زیستی باور داشت، به همین علت پیمانِ حلف الفضول را انجام داد تا گام به گام بافت جامعه خشن خویش را متغیر سازد . تغییراتِ زیست محیطی او اصولاً از آنجا نشأت گرفت که می خواست در لحظه و زمانه زندگی کند، برخلاف خویشان و کیشانش که در دیرینه های خود می زیستند . او فقط در لحظه زندگی کرد و سالها بعد معلمِ تاریخ سازان اسلام شد.

نیلوفر - امین اکبرزاده:  ماه آغازین زمستان جاری ماه غریبی بود. دیماه نود و پنج هرچند در حافظه‌ی ظعیفِ تاریخیِ آینده‌ی ما جماعت فراموشکار جایی نخواهد داشت اما رخداد چند رویداد در آن سبب شعله برافروختن آتش زیر خاکستر شد! در این ماه سه موضوع با درجات اهمیت مختلف رخ داد که علیرم تمایزات آشکار در حوزه‌ی بروز و صدورشان، در یک تاثیر نهایی دارای وجه اشتراکی بارزند: گورخواب‌ها، رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، ساختمان پلاسکو.

نیلوفر -سعید هوشیار: در فرایند رنج کشیدن هیچ چیز دردناک تر از ناتوانی نیست. ناتوانی از تغییر وضعیتِ رنج آلود، غم انگیز تر از رنجی است که می‌کشیم. فیلم ابدو یک روز؛ داستانی است از ناتوانایی آدمها در تغییر برخی از وضعیت‌های رنج آورشان.

نیلوفر - میثم مولایی*: سی دی ماه سال جاری (1395) ساعت 11:30 دقیقه صبح خبری تمام ایران را به بهت و حیرت فرو برد: «ساختمان پلاسکو فروریخت». در زمان نگارش این مطلب و پس از گذشت بیش از یک هفته از این ماجرا هنوز کار آواربرداری و خارج کردن پیکرهای جان باختگان پلاسکو به اتمام نرسیده است. در این حادثه و طبق اعلام رسمی سازمان آتشنشانی 16 نفر از پرسنل غیور این سازمان کشته شده‌اند. جز این نفرات تعدادی از شهروندان عادی نیز جان خود را از دست دادند.

نیلوفر - محمد ذوقی: ابداع برخی مفاهیم از تنبلی ذهن است. یکی‌شان عصمت. از آن‌جا که نبی در تمامی افعال و احوال حجت خدا بر ماست از هرگناهی در تن و جان مبراست. وقتی عصمت را چنین تقریر کردیم آن‌گاه در گزارش قرآن از خطایای انبیا به چه دشواری ها که نمی‌افتیم و در برخورد با گناهانشان در عهد عتیق چه احکامی که به تحریف کتب مقدسش نمی‌دهیم.

چکيده سخن دکتر کديور اين بود که امامت مفهومي است که بايد آن را در متن تاريخ مورد تحقيق قرار داد. وي معتقد است باور امروزي علماي شيعه نسبت به مسأله امامت با آنچه در قرون پيشين خصوصا در فاصله قرون سوم تا پنجم وجود داشته، متفاوت است؛ دوراني که به دوره حضور امامان بسيار نزديک‌تر از زمان ما بود. آيت‌الله جوادي آملي بر خلاف شاگردشان محسن کديور، از ناقدان نظريه «علماي ابرار» به شمار مي‌روند.

امیرحسین بنـائی: تئوری ولایت‌فقیه، یکی از اقسام حکومت دینی است که علیرغم پیشینه‌ای که در میان آثار برخی از فقهای گذشته دارد، اما در طول تاریخ فقط با پیروزی انقلاب اسلامی سال 57 ایران، مجال بروز و ظهور یافته و تاکنون هم ادامه داشته است. این نوشتار در پی تأیید یا ردّ نظریه مزبور نیست و صحت این شکل از حکومت‌داری را به عنوان پیش‌فرض پذیرفته، و درعوض در صدد معرفی و تبیین کژکارکردهای یکی از مفاهیم مرتبط با آن یعنی «ولایت‌مداری» برآمده است.

ادریس امینی*: رواج و تداول واژه اسلام‌ ما را از لغزندگی معنای آن غافل می‌سازد. چنین می‌اندیشیم که معنای این واژه به بداهت استعمال آن بدیهی است. اما به تعبير افلاطون در توضیح لفظ وجود، «ما که یک زمان می‌پنداشتیم این لفظ را درمی‌یابیم اینک گیج و سرگردان شده‌ایم.» کاربرد واژه اسلام بدون تحدید معنای آن، ظلمی بزرگ به این واژه است. این واژه در کاربرد متداول به جای اطلاق به متن مقدس که امری قدسی است غالبا به فهم متن مقدس که امری بشری است اطلاق می‌شود.

هادی حکیم شفایی*: حقوق بشر اسلامی مفهومی است که کشورهای سازمان کنفرانس اسلامی در برابر مفهوم حقوق جهانی بشر مطرح کرده و آن را تصویب نمودند. اعلامیه اسلامی حقوق بشر یا اعلامیه حقوق بشر اسلامی یا اعلامیه قاهره درباره حقوق بشر در اسلام، در ۱۴ مرداد ۱۳۶۹ (۵ اوت ۱۹۹۰) در شهر قاهره تصویب شد. این اعلامیه، خلاصه‌ای از نگاه اسلامی به حقوق بشر را فراهم می‌کند.

ما 171 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم