«فَبَشِّرْ عِبَادِ  الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» ( زمر: 17،18)

 نیلوفر- ساسان حبیب وند*: حرف اول: من کیستم؟ چرا اینگونه فکر می کنم؟ عقاید من تا چه حد نتیجۀ فرهنگ و محیط رشد من است؟ اگر در جای دیگری متولد می شدم آیا باز هم به آنچه امروز اصرار دارم، اصرار می ورزیدم؟ یا به چیزهای متفاوتی معتقد بودم؟ من در چه فرهنگی بزرگ شده ام و این فرهنگ، طرز فکر مرا چگونه شکل داده است؟ آیا نمی شد طور دیگری فکر کرد یا در زندگی، خوب و بدهای دیگری داشت؟ احساسات و تمایلات من چیست و چگونه این تمایلات، نگاه من را به دنیا شکل داده است؟

غلامعلی کشانی: ما مردمان این کره‌ی خاکی به راه حلی گاندی وار محتاجیم.ما ایرانیان به راه حلی گاندی وار محتاج تریم. سال‌های پیش رو را دوران گاندی نام نهاده‌اند. لابد دیده‌اند که جهان هنوز بشدت تشنه‌ی بارانی است که پاسخ گاندی‌وار می‌تواند بر سر محرومان تشنه‌ی محبت و همدلی و عشق و مدارا و آزادی و عدالت و بی‌خشونتی ببارد. ما ایرانیان تجربیاتی مختلف، امّا همگی دردناک داشته‌ایم. هنوز هم در حال تجربه‌های دردناکیم. هیچ یک ازین تجربیات نتوانست پاسخی باشد بر سرگشتگی روحی، فکری، عملی و اجتماعی ما.

عاطفه شمس:فلسفه‌ فيشته در سير ايده‌آليسم آلماني پس از فلسفه‌ نقدي كانت نقشي اساسي ايفا كرد. كتاب «بنياد آموزه‌ فراگير دانش» مشهورترين اثر فيشته است و دو درآمدي كه او بعدها به آن افزود نيز پرتوي روشنگر بر نظام وي افكند. اين اثر بنياد نظام فلسفي فيشته در دوره‌ ينا (۱۷۹۹ ـ ۱۷۹۴) را كه از جمله شامل فلسفه‌ دين، فلسفه‌ اخلاق، فلسفه‌ حق و... است، تشكيل مي‌دهد.

 ر.رمضانی: انتشار تألیفی فلسفی در جامعه‌ی ایران را باید جدی گرفت، در جامعه‌ای که از سنتی فلسفی، هرچند کم‌جان و پرگسست، برخوردار است و، زین‌رو، فلسفه همیشه می‌تواند انگیزاننده‌ای، هرچند کم‌زور، برای دگردیسی و بالش باشد. به‌ویژه در زمانه‌ی ام‌روزین در جامعه‌ی ایرانی با شرایط خاصِ آن برای اندیشه و اندیشیدن، تألیف یک اثر فلسفی می‌تواند نویدبخش ازسرگیریِ اندیشیدن باشد.

 زینب صالحی : مصطفی ملکیان اندیشمندی نام‌آشنا و ستودنی برای کسانی است که دل‌مشغول عقلانیت و معنویت‌اند. نمی‌توان ملکیان را ستود اما نقش همسرش را در موفقیت‌ها و خدمات علمی او به جامعه ایران نادیده گرفت. سیمین صالح، همسر ایشان، بانویی است بزرگوار که پس از سال‌ها معلمی در رشته زبان انگلیسی، علی‌رغم مشغله‌های فراوان کوشیده است از طریق ترجمه آثاری را به مخاطبان عرضه کند.

فاطمه سیارپور: بتی فریدان (2006-1921 ) در کتاب رازوری زنانه(1963) (The Feminine Mystique) به بررسی تاثیر شرایط اجتماعی فرهنگی دهه ی 60 بر زندگی زنان پرداخته است. در سال های جنگ جهانی دوم زنان آمریکایی برای کسب درآمد بیشتر و یافتن شغل بهتر به منظور پرکردن خلا اقتصادی ناشی از عدم حضور مردان در جامعه، به سراغ تحصیلات عالی می روند.

عبدالله ایماگر: دوره‌ی «غیبت صغری» بحرانی‌ترین دوره در تاریخ تشیع امامی بود؛ به این ترتیب که امام حسن عسکری (ع) در سال 260 هجری وفات یافت و جامعه‌ی شیعه به خصوص در عراق، ناگهان با اختلافات بزرگی مواجه شد. متکلمان شیعه در این دوره، 2 وظیفه‌ی دشوار دفاع از مکتب تشیع و عرضه‌ی تحلیل‌ها و تفسیرهای جدید از مبانی بنیاد آن را بر عهده داشتند. در این دوره که نزدیک به یک قرن به طول انجامید، به تدریج مکتب تشیع (شیعه 12 امامی) تکامل یافت.

 علی زمانیان: مقدمه: روان شناسی یکی از رویکردهای اساسی در باره ی معنویت است که نسبت دیالکتیک آن را با روان آدمی با دقت مطالعه و بررسی می کند. بررسی روان شناختی معنویت که در ادبیات، گفتار و منابع نوشتاری آمده است، دریچه ی گشوده ای را برای شناخت این پدیده در اختیار می نهد. از منابع روشنگر و قابل اعتنا، دو کتابی است که هر دو با عنوان "روان شناسی دین"  از سوی انتشارت رشد  و با ترجمه ی روان دکتر محمد دهقان منتشر شده است. هر یک از این دو کتاب، موضوع معنویت را فراخور مباحث پیش آمده و در فصول مختلف، به میان می کشند و ابعاد و زوایای آن را واکاوی می نمایند.

یادداشت‌هایی از احسان عابدی و جواد ماه‌زاده درباره‌ی کتاب "تنوع دین در روزگار ما" که در روزنامه اعتماد ملی منتشر شده است: براي «جان ناخوش» ويليام جيمز نه آيين عشاء رباني تسكين بود، نه سرودهاي دسته‌جمعي در كليسا؛ آنگونه كه مومنان مسيحي آرام و قرار مي‌يابند. «جان‌هاي ناخوش» هم از آن اصطلا‌حات خاص ويليام جيمز است كه براي توصيف حال و روز خود و آدم‌هايي نظير خود به كار مي‌برد؛ كساني كه با عمق جان درك مي‌كنند پلشتي حاكم بر جهان را و مي‌ترسند از بي‌معنايي جهان.... ‌

زهرا عرب : هيچ انسانی فقط برای خودش زندگی نمی کند. همواره انسان‌هایی هستند که به ما کمک می‌کنند و ما را در زندگی همراهی می کنند. موقعیت‌هایی در زندگی وجود دارد که احساس می‌کنیم با ما به عدالت رفتار نشده است. یا موقعیت‌هایی که نمی‌دانیم باید از خود دفاع کنیم یا نه. چرا زندگی ما انسان‌ها با هم، گاهی زشت و گاهی دشوار است؟ این‌ها همه موضوعاتی است که در کتاب " چگونه دنیا را متحد کنیم؟ " توضیح داده مي‌شود ...

 

ما 149 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم