«فَبَشِّرْ عِبَادِ  الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» ( زمر: 17،18)

مصطفی ملکیان: در جامعه امروزی، زندگی عاریت آنقدر پیش رفته که داشتن زندگی اصیل نوعی ناهنجاری به شمار می رود در حالی که من باید بر اساس عقل و وجدان اخلاقی خودم زندگی کنم و هر که را خوش آمد خوش آمد و هر که را بد آمد بد آمد. / شمس تبریزی، بی نفاق زیستن را ترکیب زندگی همراه با صداقت و زندگی همراه با اصالت می داند و معنی اش این است که ظاهر و باطن آدمی با یکدیگر منطبق باشد.

 

مصطفی ملکیان روز سه شنبه در کنگره بین المللی شمس الحق تبریزی که در سالن فرمانداری خوی برگزار شد، با اشاره به سبک زندگی صادقانه شمس تبریزی افزود: وی زندگی همراه با صداقت و اصالت را به بی نفاق زیستن تعبیر می کرد. استاد ملکیان با بیان اینکه زندگی بدون ریا همواره مورد تاکید مذاهب و ادیان بوده است، اظهار کرد: اگر باورها، احساسات، خواسته ها، گفتار و کردار ما با همدیگر هماهنگ و سازگار باشند، زندگی متوازنی خواهیم داشت که همان زندگی صادقانه است.

استاد مصطفی ملکیان با تبیین "بی نفاق زیستن از منظر شمس تبریزی" گفت: یکی از محبوب ترین فضلیت های اخلاقی جامعه امروزی ما، یکی از آموزه های شمس تبریزی است که این فضیلت به صورت شگفت انگیزی در جامعه ما کم شده است و عنوان آن عبارت است از بی نفاق زیستن.

ملکیان، صداقت را از جمله فضیلت هایی معرفی کرد که از قدیم مورد تاکید کلیه ادیان و مذاهب بوده است و تصریح کرد: اگر ۵ ساحت باورهای ما، احساسات ما، خواسته های ما، گفتار و کردار ما با همدیگر هماهنگ و سازگار باشند، انسان می تواند زندگی متوازن داشته باشد که از وجود این توازن، به عنوان فضیلت صداقت یاد می شود. وی، اصالت و داشتن زندگی اصیل را فضیلت دوم روزگار ما اعلام کرد و افزود: به نظر اگزیستانسیالیست این فضیلت رکن اخلاقی زیست است.

این استاد عرفان، ادامه داد: زندگی اصیل یعنی من بر اساس فهم و تشخیص خودم عمل کنم نه بر اساس تقلید و القا پذیری های اجتماعی و نه بر اساس تبعیت از گذشتگان، و بفهمم اینکه فهم و تشخیص من، من را به کجا می رساند و در هر حال هم مسئولیت آن را هم بپذیرم.

وی افزود: در جامعه امروزی، زندگی عاریت آنقدر پیش رفته که داشتن زندگی اصیل نوعی ناهنجاری به شمار می رود در حالی که من باید بر اساس عقل و وجدان اخلاقی خودم زندگی کنم و هر که را خوش آمد خوش آمد و هر که را بد آمد بد آمد.

ملکیان، استفاده از علم و تفکر و فهم و تجربه دیگران را هم رد نکرد و گفت: در بین اینها هم فقط باید مواردی را انتخاب کرد که مورد تائید عقل و وجدان خود آدمی باشد.

وی ادامه داد: شمس تبریزی، بی نفاق زیستن را ترکیب زندگی همراه با صداقت و زندگی همراه با اصالت می داند و معنی اش این است که ظاهر و باطن آدمی با یکدیگر منطبق باشد.

 

منابع:‌ایرنا و کانال شمس‌تبریزی

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما 308 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم