«فَبَشِّرْ عِبَادِ  الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» ( زمر: 17،18)

خلاصه ی قسمت پایانی از مباحث استاد ملکیان در درسگفتار تعلیم و تربیت اخلاقی: روحیه اخلاقی دارای سه مولفه است که یکی از آنها خویشتن داری است. اینک نکاتی چند در باب خویشتن داری را بیان می کنم. اولین نکته در مورد خویشتن داری این است که می توانیم از بالا به زندگی خود نگاه کنیم و می توانیم ناظر زندگی خود باشیم.

خلاصه ی قسمت سوم از مباحث استاد ملکیان در درسگفتار  تعلیم و تربیت اخلاقی: تربیت اخلاقی به معنای پدید آوردن سه مولفه روحی در کسی است که می خواهیم او را تربیت اخلاقی کنیم.
روحیه اخلاقی مستعد رفتار اخلاقی یعنی گفتار و کردار اخلاقی است.
به نظر می آید روحیه اخلاقی سه مولفه دارد کفّ نفس، دیگر گزینی یا غیر گزینی، خودفرمانروایی.

 خلاصه ای از مباحث استاد ملکیان در  درسگفتار  تعلیم و تربیت اخلاقی: در مورد تربیت اخلاقی به داشتن "روحیه اخلاقی" اشاره شد. اخلاقی شدن، "بودن" خاصی برای انسان را رقم می زند و نحوه بودن هم در نحوه "کردنها" و نحوه "داشتنهای" ما موثر است. برای داشتن روحیه اخلاقی همان طور که گفته شد در نحوه ی هستی ما، باید سه چیز پدید آید:

فرزانه دشتی:  سلسله جلسات تعلیم و تربیت اخلاقی در یک ترم چهار جلسه ای در موسسه پرسش در پاییز 1394 برگزار گردید. خلاصه ای از مباحث استاد ملکیان در این جلسات را با تلاش بر رعایت امانت در انتقال مطلب با تقسیم بندی به هفت بخش خدمت خوانندگان  وب سایت فرهنگی نیلوفر ارائه می نمایم:

 اشاره: استاد مصطفی ملکیان در سال 1390 درباره شرایط لازم تعلیم و تربیت اخلاقی سلسله سخنرانی داشتند که متن آن سخنرانی ها در  سال گذشته همزمان با انتشار لوح فشرده آن در نیبوک، در وب سایت نیلوفر  منتشر شد و اینک  لینک فایل های این جلسات  تقدیم علاقه مندان  می شود:

 پاسخ استاد ملکیان به این سوال که "آیا میشود خدا را با استفاده از تحدی قرآن اثبات کرد؟" و بحث پیرامون موضوعاتی چون تشخص خدا ، هدف انسان از زندگی . . . این فایل صوتی از جلسه ی نهم درسگفتار معنای زندگی انتخاب شده است.

عناوین بحث : منشأ درد و رنج­هایِ بشری عبارتند از : 1 – درد و رنج­هایِ ناشی از وجوهِ تراژیکِ (Tragic) زندگی 2 - درد و رنج­هایِ معصومانه (Innocent Suffering)   3 – درد و رنج­هایِ ناشی از اخلاقی نزیستن  4 - درد و رنج­هایِ ناشی از عقلانی نزیستن  5 – درد و رنج­هایِ ناشی از اخلاقی زیستن  6 – درد و رنج­هایِ ناشی از فهمِ عمیقِ هستی  7 - درد و رنج­هایِ ناشی از قهرمانانه زیستن  8 - درد و رنج­هایِ ناشی از قدّیسانه زیستن


یکی از وبلاگ های فعال در زمینه نشر آثار استاد ملکیان، وبلاگ "بیدگلی 1371" است  که با شعار "نشر آثار استاد ملکیان در فضای سایبری " فعالیت می کند. این وبلاگ در سال گذشته خدمات زیادی در زمینه  گردآوری آثار استاد ملکیان به انجام رسانید. از جمله مطالب ارائه شده در این وبلاگ به این شرح است:

 مصطفی ملکیان: در طول تاریخ همه کسانی که در علوم، به‌طور عام، و در علوم انسانی، به‌طور خاص، کار کرده‌اند، همواره، چه آگاهانه و چه ناآگاهانه با «پارادایم» سر و کار داشته‌اند. بنابراین مفهوم پارادایم و مصداق آن، پدیده نوظهوری در تاریخ علم و علوم انسانی نیست. اما از زمانی که «توماس کوهن» این سؤال را طرح کرد که انقلاب چه زمانی در علم رخ می‌دهد؟ - و خود پاسخ داد که این انقلاب زمانی اتفاق می‌افتد که پارادایم تغییر کند - آن وقت توجه به پارادایم آگاهانه‌تر شد و بحث‌های فراوانی درباره آن صورت گرفت.

 خلاصه درسگفتار  «روش‌شناسی تحقیق در علوم انسانی» استاد مصطفی ملکیان؛ ترم سوم –  جلسه ی چهارم:

قضایای شرطیه را از کجا به دست می آورند؟ این اگر p آن گاه q  از کجا به دست می آید؟ قضیه ی p آن گاه q به حصر استقرایی چهار گونه است: