تلقی نادرست عبدالکریم سروش از وحی

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک توسعه (رشد) معتقد است سروش درست مانند بسیاری روشنفکران مدعی، از هیچ مبانی روشن معرفت شناختی برای تبیین متافیزیک وجود ندارد. حجت الاسلام والمسلمین احمد آکوچکیان در ارتباط زنده تلفنی با برنامه سوفیا از شبکه رادیویی گفت‌وگو با اشاره به ورود جهان به دوران مدرن و پسامدرن اظهار کرد: مسئله آقای سروش و اندیشمندان دیگر همچون…

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک توسعه (رشد) معتقد است سروش درست مانند بسیاری روشنفکران مدعی، از هیچ مبانی روشن معرفت شناختی برای تبیین متافیزیک وجود ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین احمد آکوچکیان در ارتباط زنده تلفنی با برنامه سوفیا از شبکه رادیویی گفت‌وگو با اشاره به ورود جهان به دوران مدرن و پسامدرن اظهار کرد: مسئله آقای سروش و اندیشمندان دیگر همچون ایشان، ناظر بر کیفیت سنجیِ جهانِ دینی با جهان جدید –معاصر- می‌باشد و این نسلِ معاصر و اندیشمند با سوالاتی روبرو هستند که به مقولات فلسفه دینی از جمله نبوت، حقیقت وحی، رسالت، بعثت و… باز می‌گردد.

وی همچنین با اشاره به سنتِ نظریِ “ورود به جهان جدید” و نیز توجه دادن بحث به چرایی ورود ذهنی عبدالکریم سروش به اندیشهٔ توهمیِ “رؤیای پیامبرانه”، اظهار کرد: ما در جهانی زندگی می‌کنیم که متافیزیک و سیطره عقلانیتِ دینی بر آن مستولی است و هم سخنی با حقیقتِ بنیادینِ جهان مسئله‌ای است که اندیشمندان الهیات، با آن روبرو می‌باشند.

این کارشناس عرفان اسلامی خاطرنشان کرد: ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که نظریات کانت و دکارت پاسخگو نیست و نمی‌توان گفت قادر به ورود به حوزه حقیقی جهان نیستیم و از دیگر سو، با حوزه آموزه‌های دینی و تفسیر دینی مواجهیم که الگویی برای زیست‌جهانِ کنونی و ورود به جهان جدید را در اختیار نسل معاصر قرار نداده است.

حجت الاسلام آکوچکیان افزود: در این میان شخصی مانند دکتر سروش به این مقولات ورود کرده و پیشنهاد می‌کند برای ورود به مقوله “جهان جدید” باید پرسش امکانِ وحی –برای افراد- را مطرح کنیم.

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک توسعه ادامه داد: ایشان معتقد است وحی مقوله‌ای پایبند به فرهنگ و تاریخ بوده و مسئله‌ای انسانی است و از آنجا که انسان موجودی فرهنگ آفرین است، مقوله وحی نیز فرهنگی تاریخی می‌باشد.

حجت الاسلام آکوچکیان پیشنهاد داد به مؤلفه‌های دیگر در نظریه تاریخی دکتر سروش نیز توجه شود و خاطرنشان کرد: یکی از سطوح این نظریه چنین است که وحی را “رویاهای رسول” و “روایتگر تجربه‌های او” می‌داند و مؤلفه‌های چهارم ناظر بر اینست که متون مقدس نظیر قرآن از دید سروش یک “خوابنامه” است و حیثی رمز آلود دارد.

وی تفکر صاحب چنین نظریه‌ای را ناظر بر خیال انگیزی نبی و ورود این قوه خیال در وحی تعریف کرد و افزود: گویی پیغمبر (ص) تخیلی قوی داشته که تجربه‌های تاریخی را پیشنهاد می‌کند و سروش از آن به “خیالِ خلاق پیامبر” تعبیر می‌نماید.

حجت الاسلام آکوچکیان گفت: دکتر سروش در پی ورود به “تجربه عارفانه” نیست ولی در فهم متن [دچار اشتباه شده است]. دکتر سروش با بضاعت اندکی از علوم جدید به مقوله معبران می‌رسد و باید دانست که علوم جدید در ساحت عقلانیت جدید معنا می‌یابد.

حجت الاسلام آکوچکیان ادامه داد: دکتر سروش معتقد است بر اساس متافیزیک دوران جدید می‌توان به سمت تعبیر رؤیایی رفت و بر اساس متافیزیک به عالمی دیگر نائل شد.

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک توسعه افزود: سروش درست مانند بسیاری روشنفکران مدعی، از هیچ مبانی روشن معرفت شناختی برای تبیین متافیزیک نمی‌توان بهره گرفت.

حجت الاسلام آکوچکیان خاطرنشان کرد: در مفاهیم مورد نظر سروش نام پدیداری شدن به میان می‌آید ولی سخن او به رویه سکولاریزه شدن نزدیک می‌شود ولی اگر منطق پدیدار شناسی را رعایت می‌کرد، به نقطه تحلیل کنونی نمی‌رسید.

منبع: مهر

۴ ۳ آرا
ارزیابی شما
صفحه‌آرایی کتاب و پایان‌نامه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

عضویت
اطلاع از
guest

3 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
بهزاد
بهزاد
آبان ۲۷, ۱۳۹۹ ۰:۲۸ ق٫ظ

خوب اینکه فقط شد ادعا!!! لطفا دلیل ارایه دهید.می فرمایید ایشان به خطا رفته یا دچار توهم شده، خوب بسم الله دلیل بیاورید. در ثانی بفرمایید تناقضات علمی و مخالف حقوق بشری قرآن را چگونه می شود توجیه کرد؟ چه گونه می توان در جهان امروز نقشی برای قرآن تعریف کرد؟

حجت جانان
حجت جانان
آبان ۱۳, ۱۳۹۹ ۸:۴۸ ب٫ظ

جناب حجت الاسلام اکوچکیان دکترسروش برای پاسخگویی به تناقضات قرانی واشکالات علمی قران رویا های رسولانه را ارائه نمود مسئله ای که ازدید بزرگان حوزه مغفول مانده بود وراهی هم برای پاسخگویی به اشکالات نداشتند دکتر سروش روزنه ای گشود تا بدین طریق پاسخگوی تناقضات قرانی باشد راهی برای اشتی دینداری در دنیای جدید گشود
ایا شما قادرید به تناقضات قرانی پاسخ بگویید ؟ اگر نمیتوانید وراهی هم به غیر از روش دکتر سروش نمیشناسید با ایشان همراهی نمایید

بیتا موسوی
بیتا موسوی
جواب به  حجت جانان
آذر ۶, ۱۴۰۱ ۳:۱۹ ب٫ظ

سلام بزرگوار، تناقضی در کار نیست، علم ما آنقدر نیست که بتوانیم به این موارد پاسخ بگوییم و شاید در اثر توسعه علم بتوان پرده از این حقایق انکارناپذیر قرآنی برداشت…دکتر سروش هم متأسفانه در پاره ای از گفته های خود دچار تناقض گشته و تنها چیزیکه بر آن اصرار دارد، این است که قرآن را به عنوان یک خوابنامه متصور شده که نیاز به تعبیر دارد و بس! ولی این تئوری ایشان اصلا با قسمتهایی از قرآن تناسب ندارد.

3
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx