سخنان استاد ملکیان در مراسم بزرگداشت احمد زیدآبادی

استاد مصطفی ملکیان با حضور در مراسم بزرگداشت احمدزیدآبادی گفت: شهادت دادن، برخلاف معنایی که اخیرا برای آن قائل شده اند در ادیان ابراهیمی به معنای اقرار و اعتراف نیست. شهادت دادن در ادیان ابراهیمی به این معنا بود که وقتی کسی شهادت می داد که الف ب است یعنی وقتی به زندگی او نگاه می کنیم می بنیم که…

استاد مصطفی ملکیان با حضور در مراسم بزرگداشت احمدزیدآبادی گفت: شهادت دادن، برخلاف معنایی که اخیرا برای آن قائل شده اند در ادیان ابراهیمی به معنای اقرار و اعتراف نیست. شهادت دادن در ادیان ابراهیمی به این معنا بود که وقتی کسی شهادت می داد که الف ب است یعنی وقتی به زندگی او نگاه می کنیم می بنیم که الف ب است با زندگی او مصداق پیدا کرده است. وقتی عیسی به پیروان خود می گفت که شاهد حقیقت باشیم یعنی چنان زندگی کنیم که هر کس که شما را ببینید بگوید این زندگی همراه با حقیقت است.

 

این استاد فلسفه اخلاق افزود: هر کسی در زندگی اش می تواند به یک یا دو حقیقت شهادت بدهد. من وقتی به زندگی احمد زید آبادی نگاه می کنم می بینم زندگی او بر ۶ حقیقت شهادت می دهد:

۱- یا کسی را نباید پرستید، یا فقط خدا را باید پرستید. زندگی زیدآبادی بر ایاک نعبد شهادت می دهد. یعنی من جز خدا نمی پرستم و هیچ طاغوتی از من انتظار پرستیدن نداشته باشد.

۲- من از هیچ کسی یاری نمی خواهم جز از همان کسی که نسبت به او خضوع دارم. زید آبادی در فعالیت سیاس اش از هیچ حزب و جناح سیاسی مدد نگرفت و حریم امنیتی برای خودش پدید نیاورده بود و فقط به اراده خود تکیه می کرد و از خدایش استمداد می کرد.

۳- در ادبیات سیاسی داریم هر کسی قیمیتی دارد. زید آبادی نشان داد که انسان خریدنی نیست.

۴- غلبه معنویت بر مادیت. زید آبادی یک تن بود که در مقابل کسانی ایستادگی کرد که پول نفت مملکت را داشتند، تبلیغات صدا و سیما را داشتند و نیروی مسلح داشتند اما او یک تنه ایستاد و نشان داد که معنا بر ماده غالب است.

۵- انسانی که پاک است قدرت صد مرد دارد یک ضرب مثل انگلیس می گوید «قدرت صد مرد دارد چون پاک است» اگر آدمی پاک زیست و با وجدان خود در آشتی بود مقاومت ناپذیر است. وقتی ما می شکنیم که با وجدان خودمان در آشتی نیستیم. زید آبادی با خودش در آشتی است.

۶- نیروی استدلال بر فریبکاری و خشونت غلبه می کند رژیم هایی که طرفدار استدلال نیستند و از ما تعهد می طلبند و می خواهند که به اتوریته آنها تواضع کنیم، تسلیم شویم. از ما ما تقلید و تبعیت و القا پذیری می خواهند. اینها ساده باور ها و عوام ناس را با فریبکاری با خود همراه می کنند و تیز هوشان را با خشونت همراه می کنند اما یک چیز سوم هست که به تعبیر عیسی نیروی حقیقت ناشی از استدلال است که در نوشته های زید آبادی وجود دارد. من به شخصه افتخار می کنم که کوچکترین دوست احمد زید آبادی هستم.

 

گزارش کلمه از این مراسم را می‌خوانیم:

 

برای تولدش همه آمده بودند، سالروز تولد احمد زیدآبادی برای خیلی ها یادآور آزادی، صبوری و استقامت است. همان احمد آقای سال های پیش است، با همان متانت و مهربانی و غباری خاکستری از گذران سالها حبس و تبعید. تولدش بهانه ای است برای دید و بازدید زندانیان سال های دور و نزدیک و فعالان سیاسی و اجتماعی و بهانه ای برای اعضای حزب سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی تا برای دبیر کل خود بزرگداشتی برگزار کنند. بزرگداشتی پس از شش سال زندان و تبعید، برای مردی که به شهادت حاضران در این بزرگداشت شرف اهل قلم ایران است. مردی از کویر و همچون کویر آرام، ساکت و عمیق.

 احمد زیدآبادی به دلیل فعالیت سیاسی و پس از انتخابات سال ۸۸ به شش سال زندان، پنج سال تبعید به گناباد و محرومیت مادام‌العمر از هر گونه فعالیت سیاسی محکوم شد، تا همانگونه که احسان شریعتی از زبان عطار خواند تا ثابت شود که:

هر که را با اژدهای هفت سر/ در تموز افتاده دایم خورد و خور
زین چنین بازیش بسیار اوفتد/ کمترین چیزیش سر دار اوفتد

زیدآبادی پس از طی دوران حبس و در اوایل تبعید در مرداد ماه ۱۳۹۴ آزاد شد. او دبیرکل سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم) و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران است.

در مراسم تولدش که روز سه شنبه ۱۰ شهریور برگزار شد، بزرگانی چون ابراهیم یزدی، هرمیداس باوند، مینو مرتاضی، حبیب الله پیمان، لطف الله میثمی، فخرالسادات محتشمی پور، مصطفی ملکیان، احسان شریعتی، عیسی سحرخیز در مورد اخلاق و منش احمد زیدآبادی سخن گفتند و همکاران و همراهانی مانند حمیدرضا ابک و مجید توکلی از خاطرات خود با او.

سعید حجاریان، حمید رضا جلایی پور، دکتر محمدی اردهالی، عماد الدین باقی، محمد لقمانیان، احمد غلامی، علی دهباشی، کیوان صمیمی، محمد قوچانی، رضا خجسته رحیمی، عبدالعلی رضایی، فیروزه صابر، تقی شامخی، طاهره طالقانی، حامدسحابی، مجید فراهانی و جمعی از دانشجویان و اعضای ادوار تحکیم وحدت، جمعی از او همبندیان و همکاران سابق او نیز در این بزرگداشت حضور داشتند.

 مراسم با سخنان مجری برنامه آغاز شد: ما … در ادوار و دوستان … بعد از پایان دوران محکومیت و پایان به یکباره تبعید ایشان به دنبال بهانه ای بودیم تا دور هم جمع شویم و تقدیری از سال ها پایداری و استقامت و دریادلی و … ایشان به عمل آوریم. اگر قرار بر آن باشد که بزرگداشتی هم در این روزهای مه آلود سیاست و اخلاق در ایران برگزار شود چه نیکوست که الگویی را بیابیم که ریسمان نجات ما از این تاریکی های بی اخلاقی ها و جهل باشد. چه نیکوست که راهی بیابیم که گام به گامش عزت و شرف و انسانیت باشد. بی تردید سالروز ۵۰ سالگی دکتر زیدآبادی نشانه ای بود که راهنمای ما شد که چگونه به بسیاری از مقاصدمان برسیم.

مجری به شوخی گفت می شود هر میز اینجا را به نامی خواند، میز اوین، میز رجایی شهر و …

سخنران اول برنامه ابراهیم یزدی بود که به دعوت مجری برنامه به روی سن رفت. او در آغاز سخن با بیان ویژگی های احمد زیدآبادی و ذکر سال های دور و دراز آشنایی، زیدآبادی را فردی ممتاز در فعالان سیاسی و روزنامه نگاران چند دهه اخیر و حتی سرآمد همه دانست.

ابراهیم یزدی از امر آزادی و مبارزه های طولانی مدت صورت گرفته در تاریخ ایران برای رسیدن به آزادی سخن می گفت. آزادی و مقاومتی که او هر دو این ویژگی ها را در شخص احمد زیادآبادی می بیند و از این جهت از چهره سیاسی او را تقدیر می کند.

بعد از یزدی، هرمیداس باوند در سخنانی زید آبادی را نمادی از تاریخ ایران نامید. او به مسیر تاریخی مبارزه های شکل گرفته در مسیر آزادی در ایران اشاره کرد: تلاش ها و مخاطرات و مقاومت ها و در نهایت راهی که ادامه دارد و آدم هایی چون زیدآبادی که در این مسیر سمبل و نمونه نسلی می شوند.

پیوند امر سیاسی به عشق

مینو مرتاضی به ارتباط امر سیاسی و امر شخصی و ارتباط این دو با هم اشاره کرد و گفت: وقتی امر سیاسی تبدیل به امر شخصی می شود همه ابعاد وجودی را در بر می گیرد، سیاست همه ابعاد آدمی را در می نوردد و امر سیاسی به امر خانوادگی تبدیل می شود. اما چگونه می توانیم زندگی را فراموش نکنیم و بیاد بیاوریم که تمامی آرمان ها در خدمت این است که ما زندگی خوبی داشته باشیم، زید آبادی و مهدیه محمدی نمونه ای موفق هستند چرا که توانسته اند امر سیاسی را در پرتو عشق و در کنار هم بودن تبدیل به چیزی بکنند که در خدمت عشق، زندگی و خانواده قرار بگیرد.

عاشقان در عاشقان پاینده اند/ عشق از جانی به جانی می رود/ داستان از جاودانی می رود

فقدان امنیت عاملی بازدارنده در حیات سیاسی ایرانیان

“قرن هاست که ما برای آزادی تلاش می کنیم اما هنوز در گام های نخست آن هستیم. عوامل زیادی در این عقب ماندگی دخیل است که یک عامل مربوط به خود ما و جامعه سیاسی ما است. نیروهایی که در دوره ای با هم همراه بودند در سختی متفرق می شوند اتحادهایی که بر آرمان های مشترک بوده پایدار نمی ماند. یک دلیل روانشناختی مهمترین عامل بازدانده در حیات سیاسی اجتماعی ایرانیان نقش بازی کرده است و آن فقدان امنیت است فقدانی فلج کننده که آثار عمیقی در ناخودآگاه ما گذاشته است.”

حبیب الله پیمان ضمن این سخنان، با اشاره به نا امنی های طبیعی و اقلیمی که مردم ایران با آن روبرو بوده اند گفت: سه واکنش مخرب و خطرناک در مقابل این نا امنی ها اتفاق می افتد واکنش تهاجم، واکنش فرار و واکنشی که افراد به زیر چتر قدرت می روند. این سه واکنش به طور گسترده در جامعه ما اتفاق می افتد. اگر در تاریخ مشروطه دقت کنیم جدا از عوامل کلان نا امنی، خود ما هم ندانسته و به دلیل نوع کنش سیاسی همدیگر را تهدید می کنیم و این تهدید در طرف مقابل حالت تدافعی ایجاد می کند و همین امر باعث جدایی، احساس بیگانگی و ترس از همدیگر می شود. اینگونه صف های ما را جدا می کند و دیگری رقیب ما می شود.

حبیب الله پیمان افزود: این اتفاق به این دلیل است که ما شخصیت فردی و هستی سیاسی افراد را با هم گره می زنیم. در حالی که ما می توانیم علی رغم ایدئولوژی های مختلف با هم در آشتی باشیم. وقتی می خواهیم همدیگر را نقد کنیم شخصیت همدیگر را نقد می کنیم و طرف مقابل را در حالت دفاعی می بریم.

پیمان گفت: احمد آقا جزو معدود کسانی است که هر کس با هر عقیده ای در کنار او احساس ترس نمی کند چون کسی را به صفت خود تهدید نمی کند شخصیت انسان را می پذیرد و احترام می گذارد. هر قدر هم که با طرف مقابل اختلاف عقیده داشته باشد به او امنیت می دهد. ما باید ایشان را الگوی خود کنیم.

حبیب الله پیمان افزود: ویژگی دیگر زید آبادی پایداری است وقتی شما با حقیقتی ارزشی پیمان بستید، باید بر آن پایداری کنید. احمد آقا نشان داد که به ارزش هایش وفادار است و ارزش هایش هم مسائل روزمره نیست.

فخر السادات محتشمی پور یک روز پس از بازگشت دوباره مصطفی تاجزاده همسرش به زندان اوین و بعد از جلسه قرآن با زندانیان سیاسی به این مراسم آمده بود دیگر سخنران این مراسم بود که بیش از همه در مورد پایداری های خانواده و زنان زندانیان سیاسی سخن گفت.

سخنان استاد ملکیان در این مراسم

انسان خریدنی نیست

مصطفی ملکیان فیلسوف اخلاق نیز در این مراسم از مفهوم شهادت در ادیان ابراهیمی سخن گفت و تاکید کرد که برای بیان مقصود خود از مفاهیم متعارف در سه دین ابراهیمی اسلام، مسیحیت و یهودیت استفاده می کند: شهادت دادن، برخلاف معنایی که اخیرا برای آن قائل شده اند در ادیان ابراهیمی به معنای اقرار و اعتراف نیست.

ملکیان گفت: شهادت دادن در ادیان ابراهیمی به این معنا بود که وقتی کسی شهادت می داد که الف ب است یعنی وقتی به زندگی او نگاه می کنیم می بنیم که الف ب است با زندگی او مصداق پیدا کرده است. وقتی عیسی به پیروان خود می گفت که شاهد حقیقت باشیم یعنی چنان زندگی کنیم که هر کس که شما را ببینید بگوید این زندگی همراه با حقیقت است.

این استاد فلسفه اخلاق افزود: هر کسی در زندگی اش می تواند به یک یا دو حقیقت شهادت بدهد. من وقتی به زندگی احمد زید آبادی نگاه می کنم می بینم زندگی او بر ۶ حقیقت شهادت می دهد:

۱- یا کسی را نباید پرستید، یا فقط خدا را باید پرستید. زندگی زیدآبادی بر ایاک نعبد شهادت می دهد. یعنی من جز خدا نمی پرستم و هیچ طاغوتی از من انتظار پرستیدن نداشته باشد.

۲- من از هیچ کسی یاری نمی خواهم جز از همان کسی که نسبت به او خضوع دارم. زید آبادی در فعالیت سیاس اش از هیچ حزب و جناح سیاسی مدد نگرفت و حریم امنیتی برای خودش پدید نیاورده بود و فقط به اراده خود تکیه می کرد و از خدایش استمداد می کرد.

۳- در ادبیات سیاسی داریم هر کسی قیمیتی دارد. زید آبادی نشان داد که انسان خریدنی نیست.

۴- غلبه معنویت بر مادیت. زید آبادی یک تن بود که در مقابل کسانی ایستادگی کرد که پول نفت مملکت را داشتند، تبلیغات صدا و سیما را داشتند و نیروی مسلح داشتند اما او یک تنه ایستاد و نشان داد که معنا بر ماده غالب است.

۵- انسانی که پاک است قدرت صد مرد دارد یک ضرب مثل انگلیس می گوید «قدرت صد مرد دارد چون پاک است» اگر آدمی پاک زیست و با وجدان خود در آشتی بود مقاومت ناپذیر است. وقتی ما می شکنیم که با وجدان خودمان در آشتی نیستیم. زید آبادی با خودش در آشتی است.

۶- نیروی استدلال بر فریبکاری و خشونت غلبه می کند رژیم هایی که طرفدار استدلال نیستند و از ما تعهد می طلبند و می خواهند که به اتوریته آنها تواضع کنیم، تسلیم شویم. از ما ما تقلید و تبعیت و القا پذیری می خواهند. اینها ساده باور ها و عوام ناس را با فریبکاری با خود همراه می کنند و تیز هوشان را با خشونت همراه می کنند اما یک چیز سوم هست که به تعبیر عیسی نیروی حقیقت ناشی از استدلال است که در نوشته های زید آبادی وجود دارد. من به شخصه افتخار می کنم که کوچکترین دوست احمد زید آبادی هستم.

ما هنوز در مبارزه با جهل پیروز نشدیم

احسان شریعتی فرزند دکتر علی شریعتی نیز در سخنانی کوتاه گفت: ما پیش از انقلاب با ظلم و ستم مبارزه کردیم و پیروز شدیم اما در بعد از انقلاب در مبارزه با جهل هنوز پیروز نشده ایم. چون جهل شاهی درونی است. برای مبارزه با جهل یا تزویر به قول دکتر شریعتی درونی شاهان درونی هستند ما به تلاشی آگاهی بخش نیاز داریم. این آگاهی مشخصاتی دارد باید که با درد، عمل، تعهد وحضور در صحنه عمل و مبارزه با تمام وجود همراه باشد که زندگی و قلم زید آبادی نمونه ای است که ما به آن افتخار می کنیم.

او سخنانش را با این شعر عطار به پایان برد:

هر که را با اژدهای هفت سر/ در تموز افتاده دایم خورد و خور

زین چنین بازیش بسیار اوفتد/ کمترین چیزیش سر دار اوفتد

احمد آقا اهل مدارا و ادب هستند

عیسی سحرخیز نیز در سخنانی کوتاه گفت: یکی از مصادیق وجود ظلم و ستم در جامعه اتفاقاتی است که برای احمد آقا افتاد و ایشان نه پرخاشگر و نه برانداز است. ایشان اهل مدارا، ادب و مسالمت هستند و بودند اما ایشان را دستگیر و شکنجه کردند.

او مهدیه محمدی همسر احمد زید آبادی را نمونه یک همسر مبارز سیاسی و اجتماعی دانست و گفت: در این اتفاقات خیلی زن و شوهرها با هم زندان بودند که نمونه اش بانو رهنورد و میرحسین موسوی است. در این تحول کنشهای خانوادگی و علائق خانوادگی تشدید شد.

شرافت، عنایت و لطف ویژه خداست

مجید توکلی به عنوان آخرین سخنران و به دنبال سخنان مجری برنامه که او را شرف جنبش دانشجویی نامید، در مورد واژه شرافت سخن گفت: شرافت تنها متعلق به خداست و عنایت و لطف ویژه خداست که انسانی را از ویژگی و صفت خود نصیبی دهد و بی تردید احمدآقا زیدآبادی شایسته ترین در زمانه ما برای این انتخاب الهی است. چرا که خدا اجازه نمی دهد هر کسی به این صفت شهره شود. سال های حضور من در زندان در کنار ایشان علی رغم تلخی ها و سختی ها شیرین بود. چراکه با یوسف به زندان بودن هم سعادتی است. اما به جای ذکر خاطره از دو ویژگی بارز ایشان یاد می کنم. صبر و دیگر شکر و رضایت. صبری که بارها ما را در برابر مشکلات مصون نگه داشت و سختی ها را از سر ما گذراند. صبر و آرامشی که دشمنان ایشان را هم به احترام وامی داشت. اما برای بیان این دو نیز از حضرت مولانا که معلم و همدم واقعی احمدآقاست یاری می گیرم و با توجه به اینکه مجموع زندان ایشان کمی بیش از ۷ سال است از مثنوی می گویم.

هفت سال ایوب با صبر و رضا/ در بلا خوش بود با ضیف خدا

تا چو واگردد بلای سخت رو/ پیش حق گوید به صدگون شکر او

و از دیوان شمس برای تاکید این ابیات باید گفت:

هر هستی ای در وصل خود در وصل اصل اصل خود/ تنبک زنان بر نیستی دستک زنان اندر نما

سرسبز و خوش هر تره ای نعره زنان هر ذره ای/ کالصبر مفتاح الفرج و الشکر مفتاح الرضا

حس دوگانه زیدآبادی درباره ممنوع البیان شدن

احمدزیدآبادی آخرین سخنران از خاطرات حضورش در گناباد گفت از مهربانی و لطف مردم شهر. به کنایه از آرامش و سکوت و سکون این شهر و به ماجرای ممنوع البیانی اش اشاره کرد و اینکه حسی دوگانه دارد، هم ناراحت است و هم خوشحال. ناراحت از اینکه گاهی برخی حرف ها توی گلو می ماند و آدمی حناق می گیرد و خوشحال از اینکه در شرایطی ممنوع البیان شده که بساط سیاسی آنقدر پر از افترا و دروغ است که شاید معافیت ناگزیر او فرصتی باشد برای فرار از اینچنین وضعیتی.

در پایان لوح تقدیری از سوی اعضای ادوار تحکیم وحدت و به دست سعید حجاریان و مصطفی ملکیان به او تقدیم شد.

متن این لوح که پیش از اهدا توسط امین احمدیان از اعضای شورای مرکزی ادوار قرائت شد،  به این شرح است:

انسان زاده شدن، تجسد وظیفه بود:

توان دوست‌داشتن و دوست‌داشته‌شدن، توان شنفتن، توان دیدن و گفتن، توان اندُه‌گین و شادمان‌شدن، توان خندیدن به وسعت دل، توان گریستن از سُویدای جان، توان گردن به غرور برافراشتن درارتفاع شُکوه‌ناک فروتنی، توان جلیل به دوش بردن بار امانت، و توان غم‌ناک تحمل تنهایی،

تنهایی، تنهایی، تنهایی عریان.

انسان، دشواری وظیفه است!

جناب آقای دکتر احمد زیدآبادی،

در سالهای پرمحنت گذشته که رنج حبس بر شما تحمیل شده بود، همواره این سخنتان، الهام بخش زندگی اخلاق مدارانه ما بود، که:”زندگی به اندازه‌ای زیباست که همه چیز را می‌توان قربانی آن کرد، مگر شرافت را، که عزیزتر و زیباتر از زندگی است و لایق آنکه زندگی را قربانی آن کرد.”

حضور شما در عرصه قلم و اندیشه، برای بستگان بستان خردورزی و اصلاحگری، نویدبخش و امیدآفرین است. تشنگان معرفت و جویندگان گوهر ادب در شوره زار جزم اندیشی و تنگ نظری ها، قامت آزاده سرو زاده کویر را بشارت جوشش چشمه ای زلال و مژده بخش رهایی از توهم سرابهای خوش رنگ و لعاب اما بی مایه دانسته، بر خود می بالند که سعادت هم عصری و همنفسی با یکی از مفاخر اهل اندیشه ایران زمین را دارند.

در روزگاری که طالبان و کاسبان القاب و عناوین دروغین، بی شمارند، باید بزرگوار و بزرگمنش بود که فرهیختگان این مرز و بوم “شرف اهل قلم” بنامندت.

اینک به بهانه پنجاهمین سالروز میلادتان، بر شرفتان درود می فرستیم، پایمردیتان را می ستاییم، استقامتتان را ارج می نهیم، دریادلیتان را اسوه قرار می دهیم، و ادبتان را سرمشق می دانیم.

شاد باش و دیر زی!

 

 

 

 

۰ ۰ آرا
ارزیابی شما
صفحه‌آرایی کتاب و پایان‌نامه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

عضویت
اطلاع از
guest

4 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
ناشناس
ناشناس
آذر ۲۲, ۱۳۹۴ ۱۱:۵۷ ق٫ظ

یاد روزهایی که زندانیان سیاسی از جمله ایت اله طالقانی و منتظری ازاد شدند بخیر
ان روزها فکر میکردیم که دیگر پرونده زندانی سیاسی برای همیشه در ایران بسته شد
وزندان تنها جایی برای نگهداری مجرومان ، سارقان وقاچاقچیان و جنایتکاران خواهد بود
راستی چرا چنان نشد و چنین شد
چرا حاکمان با هر اسم ورسمی از زندانی سیاسی بیشتر از هر زندانی میترسند حتی از درندگان

ابوالفضل
ابوالفضل
آذر ۱۵, ۱۳۹۴ ۶:۲۳ ق٫ظ

سلام استاد ملکیان را نمیتوان بعنوان روشنفکر سکولاری محسوب نمود چون دغدغه ایشان روشنگری دینی است و نه روشنفکری مطلب بعد این است که روشنفکر میبایست بستر های لازم را برای جامعه فرهام نماید اولین بستر اشنا کردن افراد جامعه باعقلانیت است عقلانیت در بستر فلسفه بوجود می اید و یا ظهور میکند هر موقع اقای ملکیان و سایر روشنفکران این بستر را در جامعه ایجاد کردند میتوان امیدوار بود والا در بسترهای ادیانی و فقهی نمیتوان روشفکری کرد و این یک خیانت محسوب میشود به افراد جامعه زیرا ناآگاهانه انها از یک چاله خارج میکنند و در چاله دیگر… مطالعه بیشتر»

ali
ali
شهریور ۱۶, ۱۳۹۴ ۱۱:۴۹ ق٫ظ

حضور افراد با نظرگاه متفاوت در یک مراسم باعث امیدواری است یعنی آزادگی چتری است که میتواند وحدت آفرین باشد آفرین بر همه شرکت کنندگان

دوست
دوست
شهریور ۱۴, ۱۳۹۴ ۴:۱۲ ق٫ظ

حقیقتاً، انسانِ آزاده و شریفی‌ست این مرد، و از نیکان روزگار…
خدایش حفظ کناد.

4
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx