ملکیان: بزرگ‌ترین شعر قیصر، زندگی اوست

 مصطفی ملکیان: یکی از مشکلات قیصر در شعرهایش که به آن اشاره می‌کند فاصله گرفتن از کودک درونش است. در واقع این منشا بسیار مهمی است در  دردها و رنج‌های او که علاوه بر درد و رنج مردم ، شخصیت بیرونی او بسیار سالخورده‌تر از درونش بود. این شاعر در اشعار خودش به ۱۸ نیاز کودک درون خودش اشاره می‌کند…

 مصطفی ملکیان: یکی از مشکلات قیصر در شعرهایش که به آن اشاره می‌کند فاصله گرفتن از کودک درونش است. در واقع این منشا بسیار مهمی است در  دردها و رنج‌های او که علاوه بر درد و رنج مردم ، شخصیت بیرونی او بسیار سالخورده‌تر از درونش بود. این شاعر در اشعار خودش به ۱۸ نیاز کودک درون خودش اشاره می‌کند که قابل توجه است. با این وجود اولین و مهمترین نکته در اشعار قیصر عاشقی است.

 

مراسم بزرگداشت مرحوم قیصر امین‌پور (شاعر و غزل سرای ایرانی)، شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ با عنوان«شب قیصر»در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. مصطفی ملکیان که آخرین سخنران مراسم بزرگداشت سالروز درگذشت قیصر امین‌پور بود با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی و شعری قیصر امین‌پور اظهار کرد: فکر نمی‌کردم یک روز درباره قیصر صحبت کنم و  او در جمع ما نباشد. به نظرم صحبت درباره شعر قیصر کار بسیار سختی است چراکه شعر او را از صدها وجه می‌توان بررسی و ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: بدون کوچک‌ترین مبالغه‌ای، بزرگ‌ترین شعر قیصر، زندگی اوست چراکه کم هستند شاعرانی که شعرشان قابل تفکیک از زندگی‌شان نباشد. قیصر با شعرهایش زندگی می‌کرد؛ شعرهایی که علاوه بر هنر شعری، از دردها و رنج‌های مردم سخن می‌گفت.

این پژوهشگر در توضیح شیوه زندگی قیصر امین‌پور گفت: شاید نتوان مانند قیصر شعر گفت یا مانند او به جهان نگاه کرد و شاید بسیاری از ویژگی‌های قیصر قابل تقلید نباشد اما پاک‌ زیستن خصلتی است که در ذات همه ما یافت می‌شود و می‌توانیم با الگوبرداری از امین‌پور این ویژگی را در خودمان پرورش دهیم.

 

فایل صوتی سخنرانی استاد مصطفی ملکیان در مراسم  یادمان قیصر امین‌پور :

(دانلود از سرور نخستدانلود از سرور دوم)

فایل صوتی از صدانت

۰ ۰ آرا
ارزیابی شما
صفحه‌آرایی کتاب و پایان‌نامه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

عضویت
اطلاع از
guest

0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx