دین و آزادی (۱۱): آنچه در قرآن نیامده است

ابوالفضل ارجمند: در قرآن تعداد نگهبانان جهنم ذکر شده است: علیها تسعه عشر. تعداد حاملان تخت خدا در روز قیامت ذکر شده است: یحمل عرش ربک فوقهم یومئذ ثمانیه. تعداد بالهای فرشتگان ذکر شده است: جاعل الملائکه رسلا أولی أجنحه مثنی و ثلاث و رباع. در قرآن حتی درباره‌ی تعداد اصحاب کهف و سگ همراهشان بحث شده است: سیقولون ثلاثه رابعهم…

ابوالفضل ارجمند: در قرآن تعداد نگهبانان جهنم ذکر شده است: علیها تسعه عشر. تعداد حاملان تخت خدا در روز قیامت ذکر شده است: یحمل عرش ربک فوقهم یومئذ ثمانیه. تعداد بالهای فرشتگان ذکر شده است: جاعل الملائکه رسلا أولی أجنحه مثنی و ثلاث و رباع. در قرآن حتی درباره‌ی تعداد اصحاب کهف و سگ همراهشان بحث شده است: سیقولون ثلاثه رابعهم کلبهم ویقولون خمسه سادسهم کلبهم رجما بالغیب، ویقولون سبعه وثامنهم کلبهم. با وجود این قبیل آمار و ارقام، در قرآن تعداد رکعتهای نماز ذکر نشده است.

بسیاری از مؤمنان نمی‌دانند که نگهبانان جهنم ۱۹ نفرند، حاملان تخت خدا ۸ نفرند، فرشتگان ۲ یا ۳ یا ۴ بال دارند، و اصحاب کهف با احتساب سگشان احتمالا ۴ یا ۶ یا ۸ نفر بوده‌اند. این گونه اعداد قرآنی تأثیر مستقیمی بر باورها و رفتارهای دینی مؤمنان ندارد و به نظر نمی‌رسد عدم اطلاع از آنها سرنوشت دینی کسی را تغییر دهد. چرا چنین آمار و ارقامی در قرآن آمده است، اما این موضوع بسیار مهم فقهی که نماز صبح ۲ رکعت است در قرآن نیامده است؟

دیدگاه رایج این است که پیامبر بخشی از تعالیم دینی خود را خارج از قرآن به پیروانش آموخته است. این بخش از تعالیم پیامبر «سنت» نامیده می‌شود. اگر این دیدگاه درست باشد، تعالیم غیرقرآنی پیامبر باید از تعالیم قرآنی او کم‌اهمیت‌تر باشد. معقول نیست که پیامبر مطالب کم‌اهمیت‌ را در قرآن بیان کرده باشد و مطالب مهمتر و سرنوشت‌سازتر را در قالب روایات و احادیث خارج از قرآن به مردم ابلاغ کرده باشد. این معیار را می‌توانیم برای ارزشگذاری تمام روایات و احادیث به کار ببریم. ارزش این سخنان، به فرض صحت و اصالت، از کم‌اهمیت‌ترین مطالب قرآن کمتر است، یعنی متخصصانِ استخراج روایات پس از تلاش بسیار برای رسیدن به روایات صحیح از میان انبوه روایات غلط که همگی هم ظنی هستند، نهایتا به دستاورد بااهمیت و ارزشمندی نمی‌رسند.

در قرآن مطالب بسیار متنوعی بیان شده است. بخشی از مطالب قرآن حاشیه‌های تعالیم اصلی این کتاب است و بخشی هم موضوعات خاصی است که تنها برای مخاطبان عرب اهمیت داشته است. طالوت، جالوت، یأجوج، مأجوج، هاروت، ماروت، ذوالقرنین، یعوق، سواع، بحیره، سائبه، نسیء، ظهار، ایلاء و دیگر موارد مشابه از کلمات و موضوعاتی هستند که در قرآن به آنها اشاره شده است. بسیاری از اهل قرآن با این قبیل اسامی و اصطلاحات قرآنی آشنایی ندارند و این ناآشنایی هم اختلالی بنیادی در دین و ایمانشان به وجود نمی‌آورد. وقتی مطالب بسیاری در قرآن وجود دارد که اگر کسی آنها را نداند فرق چندانی به حالش نمی‌کند، چگونه می‌توان پذیرفت که پیامبر خارج از قرآن سخنانی بیان کرده است که عدم اطلاع از آنها سرنوشت دینی مؤمنان را دگرگون می‌کند؟ این منطق کسانی است که مثلا می‌گویند پیامبر در غدیر خم خطبه‌ی بسیار مهمی را برای تعیین جانشین خود ایراد کرده است که سرنوشت مؤمنان به آن بستگی دارد.

علاوه بر ذکر مطالب بسیار متنوع در قرآن، این را هم باید در نظر بگیریم که آیات و عبارات بسیاری در قرآن تکرار شده است، مثلا در سوره‌ی الرحمن ۳۱ بار عبارت «فبأی آلاء ربکما تکذبان» آمده است. طبعا اگر این عبارت ۳۰ بار یا ۳۲ بار در قرآن تکرار می‌شد، چیزی از معلومات دینی خوانندگان قرآن کم نمی‌شد یا به آن افزوده نمی‌شد. چرا این سخنان در قرآن تکرار شده است، اما به جای سخنان تکراری، احادیث و روایاتی که برای سنتگرایان ارزش حیاتی دارند در قرآن وارد نشده است؟

در قرآن می‌بینیم که حتی بعضی از مسائل خصوصی زندگی پیامبر در رابطه با همسرانش هم منعکس شده است. اینها همه نشانه‌های روشنی است از اینکه نتیجه بگیریم پیامبر آنچه را که لازم بوده است و حتی مطالبی بسیار فراتر را در قرآن به مردم ابلاغ کرده است. با این حال سنتگرایان تلاش می‌کنند مطالبی مهمتر از آیات قرآن را از طریق آنچه «سنت» می‌نامند وارد دین کنند.

واقعیت این است که بعضی از باورها و رفتارهایی که امروزه برای سنتگرایان در دین اهمیت بنیادی پیدا کرده است و کوشیده می‌شود از طریق روایات به پیامبر منسوب شود، در روزگار پیامبر و در شیوه‌ی دینداری او و پیروانش هیچ اهمیتی نداشته است. می‌توان نشان داد که سنتگرایان با اهمیت دادن به امور بی‌اهمیت، به مطالب بسیار مهمتری که در قرآن بیان شده است توجه نمی‌کنند و بیشتر حواسشان متوجه موضوعاتی است که مد نظر قرآن و پیامبر نبوده است. این مسأله را در این گفتار برای دو مورد خاص «تعداد رکعتهای نماز» و «جانشینی پیامبر» تحلیل می‌کنیم.

ابتدا مثالی ساده‌تر و روشنتر می‌زنیم: روز تولد پیامبر برای سنیان و شیعیان روز عید و جشن است، هرچند در تاریخ آن اختلاف دارند. سنیان ۱۲ ربیع الاول را روز تولد پیامبر می‌دانند و شیعیان ۱۷ ربیع الاول را. اما آیا در زمان پیامبر هم برای این روز اهمیتی قائل بودند و آن را جشن می‌گرفتند؟ چنین سنتی نه تنها در زمان پیامبر رایج نبوده است، بلکه شاید پیامبر خودش هم روز تولدش را نمی‌دانسته است. اینکه پیامبران در چه تاریخی به دنیا آمده‌اند و در چه تاریخی از دنیا رفته‌اند کمترین اهمیتی در تعالیم آنان ندارد و در تورات و انجیل و قرآن هم به این موضوع اشاره نشده است. جشن شیعیان و سنیان در این روز تقلیدی است از سنت مسیحیان در برگزاری جشن تولد عیسی.

اگر دین اهل انجیل «مسیحیت» است، دین اهل قرآن را هم می‌توان «محمدیّت» نامید. محمدیان هم مانند مسیحیان بین پیامبران فرق می‌گذارند و یک پیامبر را برتر از پیامبران دیگر می‌نشانند و تمام توجه خود را به او معطوف می‌کنند و البته تمام دیدگاههای غلط مذهبی خود را هم به او منسوب می‌کنند. اهل قرآن در بسیاری از مراسم مذهبی خود از سنتهای اهل کتاب پیروی می‌کنند. برگزاری جشن تولد برای یک پیامبر خاص نه تنها توصیه‌ی دین نیست، بلکه مصداق روشنی از فرق گذاشتن بین پیامبران است. بنا به قرآن، مؤمنان بین هیچیک از پیامبران فرق نمی‌گذارند: لا نفرق بین أحد من رسله. اگر مسیحیان بتوانند ادعا کنند که بین پیامبران فرق نمی‌گذارند، محمدیان هم می‌توانند چنین ادعایی داشته باشند.

با فرض اینکه تعداد پیامبران را همان گونه که بعضی معتقدند افزون بر صد هزار بدانیم، در هر روزِ سال صدها پیامبر به دنیا آمده‌اند و صدها پیامبر از دنیا رفته‌اند. اگر بخواهیم برای پیامبران و برگزیدگانی مانند نوح و ابراهیم و موسی و عیسی و مریم هم با جایگاهی که در قرآن دارند، به اندازه‌ی پیشوایان شیعه که در قرآن به آنان اشاره‌ای نشده است احترام بگذاریم و مراسم بزرگداشت بگیریم، در هر روز سال باید برای تولد صدها نفر از آنان جشن بگیریم و برای وفات صدها نفر از آنان عزاداری کنیم.

نه روزهای تولد پیامبران اعیاد دینی است، نه معقول است که امروزه بخواهیم برای درگذشت آنان در چند هزار سال پیش عزا بگیریم. این گونه مراسم مذهبی جلوه‌هایی از«پیامبرمحوری» و «قدیس‌پرستی» به جای «خدامحوری» و «یکتاپرستی» است. توجه مؤمنان در دین باید به خدایی باشد که نه زاییده شده است نه می‌میرد. قرآن می‌گوید خدا یکی است و دین خدا هم یکی است. توجه ویژه‌ی هر یک از فرقه‌های سنتی به یکی از پیامبران، دین واحد پیامبران را به ادیان متفرق تبدیل می‌کند. پیامبران و برگزیدگان خدا معلمان دین هستند، اما در دینداری سنتی، آنان خودشان به بخشی از دین تبدیل می‌شوند.

با این مقدمه به بحث نماز در قرآن و مقایسه‌ی آن با سنت شیعیان و سنیان می‌پردازیم. قرآن مردم را به اقامه‌ی نماز فرا خوانده است، اما برای نماز دستورالعملی به شکل آنچه در میان شیعیان و سنیان با بعضی اختلافات فقهی رایج است بیان نکرده است. اینکه فرمول فقهی نماز در قرآن نیامده است به این معنی نیست که این فرمول را پیامبر خارج از قرآن به مردم آموخته است، بلکه می‌تواند به این معنی باشد که نماز فرمولی به شکل مصطلح امروزی نداشته است. می‌توان نشان داد که بعضی از الفاظ و حرکات رایج در فرمولهای فقهی نماز شیعیان و سنیان با آنچه قرآن «صلات» می‌نامد مطابقت ندارد.

از بعضی از اشارات قرآن می‌توان دریافت که موشکافی در احکام ساده‌ و صریح دین مذموم است. وقتی خدا به بنی‌اسرائیل گفت گاوی را ذبح کنند، برای اجرای حکم خدا کافی بود که آنان هر گاو دلخواهی را ذبح کنند: إن الله یأمرکم أن تذبحوا بقره. اما بنی‌اسرائیل شروع به پرسش از موسی درباره‌ی خصوصیات گاو کردند و کار خود را سخت کردند: قالوا ادع لنا ربک یبین لنا ما هی؟

اگر بخواهیم می‌توانیم حکم خدا را به سادگی اجرا کنیم، و اگر نخواهیم می‌توانیم در جزئیات حکم خدا کنجکاوی و موشکافی کنیم و خود را به دردسر بیندازیم. با وجود آنکه پرسشهای بنی‌اسرائیل درباره‌ی خصوصیات گاو بی‌مورد بود، خدا به پرسشهای آنان پاسخ گفت. شاید خدا می‌خواست با پاسخ به پرسشهای نابجای آنان به نوعی آنان را تنبیه کند، چون با هر پرسش بیجا و هر پاسخی که دریافت می‌کردند کارشان سختتر می‌شد. قرآن به مؤمنان توصیه کرده است که با پرسشهای بی‌مورد خود را به زحمت نیندازند: یا أیها الذین آمنوا لا تسألوا عن أشیاء إن تبد لکم تسؤکم.

بر اساس قرآن می‌توان تعریفی بسیار ساده از نماز ارائه کرد. از قرآن بر می‌آید که نماز ایستاده برگزار می‌شود: فنادته الملائکه وهو قائم یصلی فی المحراب. محتوای نماز هم باید ذکر خدا باشد: أقم الصلوه لذکری. همین اطلاعات قرآنی برای اینکه نماز درست خوانده شود کافی است. از این عبارات ساده و کوتاه به روشنی دیده می‌شود که نماز برای ذکر خدا اقامه می‌شود، نه ذکر موسی و عیسی و محمد. پیامبران نماز را برای سلام و صلوات بر خودشان اقامه نمی‌کردند. ابراهیم هم نماز می‌گزارد و لازم نبود که در نماز به عیسی یا موسی یا محمد اشاره کند.

اهل قرآن مانند اهل انجیل هویت دینی خود را با محوریت یک پیامبر خاص تعریف می‌کنند و نام آن پیامبر را در در دعا و نماز ذکر می‌کنند و او را ستایش می‌کنند. ذکر عیسی و تکرار نام او بخشی از هویت دینی اهل انجیل است و به تقلید از آنان، ذکر محمد و تکرار نام او هم بخشی از هویت دینی اهل قرآن شده است. اما نماز جایگاه توجه به خدا و نیایش به درگاه اوست. نمازگزار خود را در برابر خدا می‌بیند و بس. آیا پیامبران خودشان هم در نماز خودشان را مخاطب قرار می‌دادند و به خودشان سلام می‌کردند؟ نوح و ابراهیم و موسی و عیسی و محمد نماز را برای ذکر خدا اقامه می‌کردند، نه ذکر خودشان.

در نماز باید خاشع بود: الذین هم فی صلاتهم خاشعون. خشوع حالت درونی نمازگزار است. این گونه نیست که حرکتی فیزیکی را در نماز تعریف کنیم، مثلا دست را بر سینه بگذاریم، و این حرکت را «خشوع» بنامیم و سپس بگوییم در هر رکعت از نماز باید دو بار خشوع کرد! این رویکرد نادرستی است که به غلط در فرمول فقهی «قنوت»، «رکوع»، و «سجود» داخل شده است.

در قرآن مؤمنان با صفاتی چون «قانت»، «راکع»، و «ساجد» توصیف شده‌اند. بر خلاف تصور رایج، این صفات بیانگر فروتنی و افتادگی و تواضع مؤمنان در برابر خداست، نه بیانگر حرکاتی فیزیکی به نام «قنوت»، «رکوع»، و «سجود» که در فقه برای نماز ابداع شده است. راکع و ساجد را می‌توان با صفاتی چون خاضع و خاشع مقایسه کرد. خضوع و خشوع به معنی قرار دادن بدن در وضعیت فیزیکی خاصی نیست، بلکه حالتی درونی است. می‌توان «خاضعانه» در برابر کسی خم شد، اما «خضوع» نام این حرکت بدنی نیست.

تحمیل معنی فقهی کلمات قنوت و رکوع و سجود به قرآن و تبدیل آنها به حرکات فیزیکی، در درک معنی آیات اختلال ایجاد می‌کند. در قرآن گفته شده است که به حالت سجده از در داخل شوید: ادخلوا الباب سجدا. سجده نمی‌تواند به معنی سر گذاشتن بر زمین باشد، بلکه به معنی خضوع و تواضع است. حتی وقتی سجده با فعل «خرّ» به معنی «افتادن» همراه شود، باز هم لزوما افتادن بر زمین از آن استنباط نمی‌شود، چون در قرآن «خرّ راکعا» هم آمده است.

«افتادن» در زبان فارسی به معنی «از بلندی رها شدن و به زمین خوردن» است. با این حال در افعالی مانند «راه افتادن»، «پیش افتادن»، و «در افتادن» نمی‌توانیم «افتادن» را از ترکیب فعلی جدا کنیم و معنی «زمین خوردن» را به آن نسبت دهیم. در قرآن هم با تأمل در عباراتی چون «خرّ راکعا و بکیّا»، «خرّ سجّدا»، «خرّ صعقا»، «خرّ هدّا»، «خرّ صمّا و عمیانا»، به نظر می‌رسد که از فعل «خرّ» در این عبارات مانند فعل ربطی برای نسبت دادن حالتی به فاعل استفاده شده است و معنی آن «شدن» است، نه «افتادن بر زمین».

شاهد دیگری که نشان می‌دهد تعریف فقهی «سجده» باعث اختلال در درک معنی قرآنی آن می‌شود، عباراتی از قرآن است که بنا به سنت فقهی با شنیدن آنها باید سجده کرد. اما قرآن نمی‌گوید مؤمنان فقط با شنیدن این عبارات خاص سجده ‌کنند، بلکه سجده‌، یعنی تواضع و تسلیم، باید با یادآوری همه‌ی آیات خدا در مؤمنان پیدا شود: إنما یؤمن بآیاتنا الذین إذا ذکروا بها خروا سجدا. مؤمنان با یادآوری آیات خدا سجده می‌کنند، اما کافران هنگام قرائت قرآن سجده نمی‌کنند: وإذا قرئ علیهم القرآن لا یسجدون. در قرآن گفته نشده است که مؤمنان تنها با شنیدن عباراتی خاص از قرآن باید سجده کنند. مؤمنان با شنیدن تمام آیات قرآن سجده ‌می‌کنند. این سجده نمی‌تواند به معنی حرکت مصطلح بدنی باشد. محدود کردن سجده به آیاتی که در آن مردم به سجده فرا خوانده شده‌اند، مانند این است که تنها به آیاتی از قرآن گوش کنیم که در آنها مردم به گوش دادن فرا خوانده شده‌اند و لزومی نداشته باشد به بقیه‌ی قرآن گوش کنیم: فإذا قرئ القرآن فاستمعوا له.

رکوع تنها در اقامه‌ی نماز نیست. در همه‌ی اعمال باید راکع بود. مؤمنان در پرداخت زکات هم راکع هستند، یعنی فروتنانه و خاضعانه زکات می‌دهند، نه اینکه به حالت خمیده زکات می‌دهند: إنما ولیکم الله ورسوله والذین آمنوا الذین یقیمون الصلوه ویؤتون الزکوه وهم راکعون. این آیه به صیغه‌ی جمع بیان شده است و بر خلاف دیدگاه مفسران شیعه به یک شخص خاص اشاره نمی‌کند. کوشش برای تخصیص این آیه به یک شخص خاص و تصور اینکه در این آیه رکوع به معنی خم شدن در نماز است، به جعل داستانی منجر شده است که تصورش موجب تکذیبش می‌شود.

در تفسیر این آیه گفته می‌شود که علی، از یاران نزدیک پیامبر، در حال نماز بود که فقیری به او نزدیک شد و درخواست کمک کرد و علی در رکوع انگشترش را از دست در آورد و به فقیر داد. اینکه امروزه فقیری به کسی در حال نماز نزدیک شود و از او درخواست کمک کند به خودی خود عجیب است، اما عجیبتر این است که علی در این داستان برای انطباق با تصور غلط مفسران از رکوع، سر از رکوع بر نمی‌دارد و اصرار دارد که در همان حالت رکوع دستها را از زانو بردارد و انگشتر از دست در آورد و به فقیر بدهد و همچنان در حالت رکوع باقی بماند. گویی راکع از نظر راوی نمی‌توانسته است رکوع را تمام کند و بایستد و انگشتر از دست در آورد، یا شاید فقیر بسیار عجله داشته است و نمی‌توانسته است تا برخاستن علی از رکوع یا پایان نماز صبر کند، اگر اصلا فرض کنیم که پرداخت زکات در حین اقامه‌ی نماز صحیح است.

در دبستان به دانش‌آموزان کلماتی داده می‌شود و از آنان خواسته می‌شود که با آن کلمات جمله بسازند. یکی از مهارتهای راویانِ داستانهای مذهبی و سازندگان شأن نزول هم این است که آیه‌ای از قرآن را می‌گیرند و برای آن یک داستان می‌سازند.

کلمه‌ی «دعا» در قرآن یعنی صدا زدن و فرا خواندن: لا تجعلوا دعاء الرسول بینکم کدعاء بعضکم بعضا. این کلمه در زبان فارسی به معنی خاص «صدا زدن خدا و کمک خواستن از او» به کار می‌رود. معادل این اصطلاح فارسی، در قرآن «صلات» است. در عربی اگر در بخواهیم بگوییم «او دعا می‌کند»، به این معنی که او از خدا چیزی می‌خواهد، نمی‌توانیم به سادگی بگوییم «هو یدعو» و باید بگوییم «هو یصلی».

صلات در قرآن تقریبا معادل «دعا» به مفهوم اصطلاحی آن در زبان فارسی است. دعا رکعت ندارد و با حرکات و دستور العمل خاصی برگزار نمی‌شود. اگر به کسی بگویند دعا کند، برای او ابهامی در چگونگی اقامه‌ی دعا و تعداد رکعات یا فقرات آن به وجود نمی‌آید. دعا درخواست کمک از خداست. بنا به توصیه‌ی قرآن، در زمان مشکلات باید صبر داشته باشیم و از خدا کمک بگیریم: یا أیها الذین آمنوا استعینوا بالصبر والصلوه/ قال موسی لقومه استعینوا بالله واصبروا. اگر کسی از شما بخواهد صبر کنید، دستورالعمل صبر را نمی‌پرسید.

شما می‌توانید به فارسی دعا کنید، یا اگر عربی می‌دانید به عربی دعا کنید؛ در خانه دعا کنید؛ در مسجد دعا کنید؛ روز دعا کنید؛ شب دعا کنید؛ در تنهایی دعا کنید؛ دعای جمعی برگزار کنید؛ در دعا گریه کنید یا نکنید؛ در دعا دستها را به سوی آسمان بلند کنید یا نکنید؛ در دعا پیشانی را بر خاک بگذارید یا نگذارید؛ … . هیچیک از این حرکات در دعا غلط نیست، اما هیچیک را هم نمی‌توان «دستورالعمل دعا» دانست. اگر برای دعا قواعد فقهی تخصصی بگذاریم و دعاگزار را ملزم به رعایت دقیق آنها کنیم، روح دعا و نیایش از بین می‌رود.

هر کسی می‌تواند خود به برنامه‌ی منظمی برای نیایش با خدا پایبند باشد، اما این برنامه خاص خود اوست و برای دیگران الزامی نیست. پیامبر خود نیز برنامه‌ی خاصی برای نیایش داشت: یا أیها المزمل! قم اللیل إلا قلیلا. نصفه أو انقص منه قلیلا. أو زد علیه ورتل القرآن ترتیلا.

نیایش با خدا را نمی‌توان به قطعاتی به نام رکعت تقسیم کرد و آنها را شمرد. سجود و رکوع شمردنی نیست، همان گونه که خضوع و خشوع شمردنی نیست. بر این اساس در پاسخ به این پرسش که چرا تعداد رکعتهای نماز در قرآن ذکر نشده است می‌توان احتمال داد که نماز در زمان پیامبر چیزی به نام رکعت نداشته است. برای درک اینکه چگونه ممکن است نماز رکعت نداشته باشد، می‌توانیم در میان فرمولهای مختلفی که در فقه برای نمازهای مختلف تعریف می‌شود، به نماز میت توجه کنیم که رکوع و سجود به معنی مصطلح فقهی ندارد، اما باز هم صورتی ممکن از اقامه‌ی نماز است.

وقتی برای نماز رکعت تعریف می‌شود و رکعتها شمرده می‌شود، بخشی از توجه نمازگزار به شمارش رکعتها معطوف می‌شود. اگر حواس او به شمارش رکعتها نباشد، در تعداد رکعتهایی که خوانده ‌است شک می‌کند و پس از آن نوبت به رفع شکیات نماز می‌رسد. جدول رفع شکیات نماز نمونه‌ای از محصولات تخصصی فقهی است:

 

جدول رفع شکیات نماز

 

جدول تصویری رفع شکیات صحیح نماز

مهر رکعت‌شمار دیجیتال

در جدول تصویری کوشش شده است رفع شکیات ساده‌تر شود و نمازگزار با نگاهی به آن در حین نماز به سرعت بتواند تکلیف خود را روشن کند. در سالهای اخیر از تکنولوژی مدرن هم برای شمارش رکعات و اجتناب از شکیات استفاده می‌شود. شکل بالا یک مهر دیجیتال را نشان می‌دهد که با فشار سر نمازگزار شماره می‌اندازد و مراحل نماز را نشان می‌دهد. تصور کنید که پیامبران و پیروانشان در نماز درگیر این مسائل بوده باشند.

در قرآن سخنی از تعداد رکعتهای نماز نیامده است، اما تصریح شده است که نمازگزاران باید بدانند در نماز چه می‌گویند: ولا تقربوا الصلوه وأنتم سکاری حتی تعلموا ما تقولون. قرآن می‌گوید در حال مستی نماز نخوانید تا بدانید چه می‌گویید. مخاطبان محمد عرب‌زبان بودند و وقتی مست نبودند می‌دانستند در نماز چه می‌گویند. نمازگزاران عجم، وقتی نمازشان را به عربی می‌خوانند، حتی اگر مست هم نباشند نمی‌دانند در نماز چه می‌گویند.

در نماز جمعه خطبه‌ها معادل بخشی از نماز است. نمازگزاران باید به خطبه‌ها گوش دهند و طبیعتا باید درک کنند که امام جمعه چه می‌گوید. بدیهی است که امام جمعه باید به زبان مخاطبان سخن بگوید. معنی ندارد که پای صحبتهای امام بنشینیم و به آن گوش دهیم بدون اینکه بدانیم او چه می‌گوید. با این حال اگر امام جمعه در نماز جمعه سوره‌ای از قرآن را بخواند که مأمومان عجم اصلا نفهمند او چه می‌گوید، از نظر فقهی نماز نمازگزاران صحیح است. متخصصان فقه به جای اینکه فکری به حال ناهمخوانی نماز عربی برای نمازگزاران عجم کرده باشند، به استخراج جدول شکیات نماز پرداخته‌اند و این نشان می‌دهد که کمیت نماز و شمارش رکعتها که در قرآن هیچ اهمیتی ندارد، برای آنان از آگاهی نمازگزاران از آنچه در نماز می‌گویند مهمتر بوده است.

کوشش برای درک معنی قرآنی «صلات» و کلماتی چون قانت و راکع و ساجد به این معنی نیست که حرکات مصطلح شیعیان و سنیان در نماز غلط است. چه بالا بردن دستها به نشانه‌ی دعا در نماز شیعیان که آن را قنوت می‌نامند، چه بستن دستها در نماز سنیان که آن را تکتف می‌نامند، هیچیک با مفهوم قرآنی نماز تناقضی ندارد. اگر شیعیان و سنیان با این حرکات خشوع و بندگی خود را در برابر خدا ابراز می‌کنند، هر دو گروه کاری درست و هماهنگ با فلسفه‌ی قرآنی نماز انجام می‌دهند. خم شدن و سر بر خاک گذاشتن هم از همین دیدگاه مشروع و مقبول است. با این حال این حرکات را نمی‌توان به عنوان دستورالعمل و فرمولاسیون نماز تلقی کرد و آن را از قرآن استخراج کرد یا به پیامبر نسبت داد. در تورات و انجیل هم دستورالعملی برای نماز نیامده است و نمی‌توان اثبات کرد که هیچ پیامبری مطابق با فرمولهای رایج امروزی نماز می‌خوانده است. اما وقتی شیعیان و سنیان خود در رقابتی ناسالم با یکدیگر به جزئیات بی‌اهمیت نمازهای یکدیگر خرده می‌گیرند و اعمال یکدیگر را باطل می‌دانند، از دیدگاهی برون‌فرقه‌ای و بر اساس تعالیم قرآن می‌توان اشکالات کلیتر و مهمتری را به محتوای نماز سنتی آنان وارد کرد.

«نماز» از کلمات کهن فارسی است. کلمه‌ی مهم «صلات» در قرآن معادل فارسی داشته است. ایرانیان پیش از آنکه اعراب بر آنان مسلط شوند نمازگزار بودند و حتی می‌توان گفت که شیوه‌ی نماز ایرانیان بر نماز اعراب هم اثر گذاشته است. اقامه‌ی نماز در پنج نوبت احتمالا اقتباسی از نمازهای پنجگانه‌ی زرتشتیان است. همه‌ی پیامبران و پیروان آنان نماز می‌گزاردند و ایرانیان قدیم هم از این جمله بودند. نماز ایرانیان قدیم این مزیت را داشت که به زبان خودشان اقامه می‌شد و برای آنان از نماز عربی مفهومتر بود. ایرانیان می‌دانستند در نماز چه می‌گویند و دست کم از این نظر نماز آنان به نماز آگاهانه‌ی مورد نظر قرآن نزدیکتر بود.

قرآن برای قومی است که می‌اندیشند و در آیاتش تدبر می‌کنند. قومی هم هستند که قرآن را می‌بوسند و بر سر می‌گذارند و آن را به خط خوش می‌نویسند و به آواز خوش می‌خوانند و در عین حال هدایت و هویت خود را در روایات و احادیث جستجو می‌کنند. توجه به روایات و عدم توجه به آیات قرآن در بسیاری از سنتهای فکری و رفتاری اهل قرآن دیده می‌شود. یکی دیگر از مصادیق این رویکرد ناصواب، بحث جانشینی پیامبر است.

قرآن به تدریج در طول سالهای متمادی و در موقعیتهای گوناگون نازل شده است و موضوعات بسیار گوناگونی در آن مطرح شده است، با این حال در هیچ جای قرآن سخنی از اینکه چه کسی جانشین پیامبر است به میان نیامده است. در روایات شیعه اما می‌بینیم که پیامبر از همان سالهای اول بعثت دغدغه‌ی انتصاب جانشین داشته است و در موقعیتهای گوناگون به مردم گوشزد کرده است که چه کسی جانشین اوست.

در حکومت یا مدیریت، حاکم یا مدیر باید در زمان عدم حضور خود جانشین تعیین کند، اما برای دانشمندان و متفکرانی که منشأ تحولات بزرگی در دیدگاههای علمی و معرفتی بشر شده‌اند، چندان معنی ندارد که بخواهند برای خودشان جانشین تعیین کنند. اینان شاگرد تربیت می‌کنند نه جانشین. شاگردان راه استاد را ادامه می‌دهند، در عین حال نباید تصور کرد که تمام رفتارها و گفتارهای شاگردان همان است که استاد به آنان آموخته است. در میان نزدیکترین شاگردان عیسی ممکن است کسی مانند یهودا هم پیدا شود.

در بیان ضرورت تعیین جانشین برای پیامبران، به جانشینی هارون در طول غیبت چهل روزه‌ی موسی اشاره می‌شود، اما در ماجرای هارون می‌بینیم که بنی‌اسرائیل در دوران جانشینی او مرتکب احمقانه‌ترین رفتار ممکن در دین شدند و به گوساله‌پرستی روی آوردند. در تحلیلی برخلاف دیدگاه سنتی و با توجه به بی‌اعتنایی کامل قرآن به بحث جانشینی محمد، می‌توان گفت که پیامبر با بازگویی تجربه‌ی ناموفق جانشینی هارون در قرآن، به جای اینکه شخصی را به جانشینی خود معرفی کند، مردم را هر چه بیشتر به عقلانیت در دین فرا خواند.

هارون اگرچه در جایگاه جانشینی موسی به قول خودش از تفرقه‌ی بنی‌اسرائیل جلوگیری کرد (طه: ۹۴)، اما عملکرد دینی او بسیار ضعیف و نامناسب بود و خشم موسی را برانگیخت. مانند انحراف عقلی بنی‌اسرائیل در دوران جانشینی هارون، پس از محمد هم در دوران حکومت کسانی که خود را جانشین او می‌خواندند، تجاوز اعراب به اقوام عجم روی داد و تحمیل اجباری و خشونت‌آمیز دین به مردمی که زبان عربی را نمی‌دانستند به سنت تبدیل شد. در این میان بسیاری از یاران نزدیک پیامبر هم برای حفظ انسجام امت، یا در سکوت نظاره‌گر تجاوز اعراب بودند یا حتی خودشان هم در آن شرکت داشتند، همان چیزی که از قرآن و تورات درباره‌ی عملکرد هارون دیده می‌شود.

سنت پیامبر، آن گونه که از قرآن بر می‌آید، تبلیغ مسالمت‌آمیز دین در میان مردم همزبان با خودش بود، هرچند پیامبر با وجود توصیه به عفو، در صورت لزوم تعدی دشمنان را هم تلافی می‌کرد: فمن اعتدی علیکم فاعتدو علیه بمثل ما اعتدی علیکم. پس از پیامبر، تحمیل اجباری دین با تجاوز نظامی اعراب به اقوام غیرعرب در میان اصحاب نهادینه شد. اگر موسی از میقات برنگشته بود و با هارون به علت سکوت و حتی دخالتش در انحراف بزرگ بنی‌اسرائیل دست به یقه نشده بود، گوساله‌پرستی هم به عنوان عملی صواب که تحت نظارت هارون و در دوره‌ی جانشینی او به وقوع پیوسته بود، برای نسلهای بعدی نهادینه می‌شد.

با در نظر گرفتن رفتار هارون در تورات و رفتار یهودا در انجیل، این نتیجه‌ی عقلی و دینی به دست می‌آید که نه جانشینی پیامبر، نه شاگردی او، به خودی خود فضیلتی به حساب نمی‌آید و مصونیتی از خطاها و گناهان بزرگ ایجاد نمی‌کند. یهودا که یکی از دوازده شاگرد عیسی بود، در قتل استاد خود مشارکت داشت! در قرآن اشاره شده است که حتی زن و فرزند پیامبر هم ممکن است کافرانی بدکار و لجوج باشند.

مانند تعداد رکعتهای نماز و دستورالعمل دقیق آن که با وجود اهمیت بسیار زیاد فقهی در قرآن نیامده است، بحث جانشینی پیامبر هم با وجود اهمیت بسیار زیاد مذهبی در قرآن نیامده است. بخش بزرگی از مجادلات مذهبی اهل قرآن بر سر اموری است که در قرآن به آنها اعتنا نشده است. پرداختن به این امور بی‌اهمیت و جدال بر سر آنها که عموما هم جعلیات تاریخی و روایی هستند، اساس هویت فرقه‌های مذهبی را تشکیل دهد. با سرگرم شدن به این مجادلات بیهوده، فرصتی باقی نمی‌ماند که فکری به حال انحرافات بزرگ عقلی و اخلاقی فرقه‌های مذهبی از مسیر پیامبران شود، انحرافاتی که به بزرگی بازگشت به شرک و مرده‌پرستی و تجاوز به حقوق و آزادیهای مردم به نام دین است.

اهل قرآن با اهمیت دادن به آنچه در قرآن نیامده است، از اصولی که در قرآن آمده است غفلت می‌کنند و وضعیت کنونی آنان تا حدود زیادی ناشی از همین رویکرد غلط است. تذکری که قرآن به اهل انجیل داده است، امروزه برای اهل قرآن هم لازم است: ولیحکم أهل الإنجیل بما أنزل الله فیه، ومن لم یحکم بما أنزل الله فأولئک هم الفاسقون. مسیحیان برای بازگشت به انجیل ناچارند در بسیاری از سنتهای موروثی مسیحی که ساخته و پرداخته‌ی پدران کلیساست تجدید نظر کنند که البته کار بسیار دشواری است و هویت آنان را به چالش می‌کشد.

(ادامه دارد)

در این ارتباط: 

دین و آزادی (۱): هجرت و حکومت

دین و آزادی (۲): بیعت و اطاعت

دین و آزادی (۳): جهاد ابتدایی

دین و آزادی (۴): عیسی و پیلاطس

دین و آزادی (۵): سَبت برای انسان، یا انسان برای سَبت؟

دین و آزادی (۶): مخاطبان قرآن

دین و آزادی (۷): بردگی و بندگی

دین و آزادی (۸): تمدن و توحش

دین و آزادی (۹): تأملی در معنی «ما ملکت أیمانکم» و «رقاب»

دین و آزادی (۱۰): تجاوز اعراب به همسایگان عجم

۱ ۱ رأی
ارزیابی شما
صفحه‌آرایی کتاب و پایان‌نامه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

عضویت
اطلاع از
guest

116 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
مجید
مجید
اسفند ۲۶, ۱۳۹۴ ۱۰:۳۵ ق٫ظ

جناب ارجمند:

[quote]در سلسله ی پیامبران ابراهیمی، هر پیامبر جدید کتابهای پیامبران پیشین را تصدیق می کند، اما با وجود تصدیق اصول، خود نیز به اجتهاد در فروع می پردازد یا تفسیری متفاوت و معقولتر از برداشتهای سنتی از متون کهن ارائه می کند. تصدیق کتب قبلی به معنی توقف بر آنها نیست.[/quote]
رسیدیم به نقطه مشترک،خوب این دقیقا همان چیزیست که ما (معتقدان به سنت تعدیلی) می گوییم: اجتهاد جدید و عدم توقف در کتب پیشینیان.

طاها
طاها
اسفند ۲۶, ۱۳۹۴ ۸:۱۳ ق٫ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”]جناب طاهادر سلسله ی پیامبران ابراهیمی، هر پیامبر جدید از پیامبران پیشین و کتابهای آنان درس می آموزد و آنها را تصدیق می کند، اما با وجود تصدیق اصول، خود نیز به اجتهاد در فروع می پردازد یا تفسیری متفاوت و معقولتر از برداشتهای سنتی از متون کهن ارائه می کند. تصدیق کتب قبلی به معنی توقف بر آنها نیست. پیامبران بهترین الگوهای دینی ما هستند و من و شما هم می توانیم راه آنان را ادامه دهیم. این سخن درست است که نهایتا ما باید دیدگاهی عقلی و جهان شمول داشته باشیم، اما آیا ما مجاز نیستیم… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۶, ۱۳۹۴ ۲:۲۷ ق٫ظ

جناب طاهادر سلسله ی پیامبران ابراهیمی، هر پیامبر جدید از پیامبران پیشین و کتابهای آنان درس می آموزد و آنها را تصدیق می کند، اما با وجود تصدیق اصول، خود نیز به اجتهاد در فروع می پردازد یا تفسیری متفاوت و معقولتر از برداشتهای سنتی از متون کهن ارائه می کند. تصدیق کتب قبلی به معنی توقف بر آنها نیست. پیامبران بهترین الگوهای دینی ما هستند و من و شما هم می توانیم راه آنان را ادامه دهیم. این سخن درست است که نهایتا ما باید دیدگاهی عقلی و جهان شمول داشته باشیم، اما آیا ما مجاز نیستیم که تحقیق… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۶, ۱۳۹۴ ۱:۴۱ ق٫ظ

[quote]نماز سنیان از نظر شکلی آنچنان تفاوتی هم با نماز شیعیان ندارد که ماهوی تلقی گردد،[/quote] جناب مجید من هم معتقدم ندارد، اما از نظر فقهی باطل است!اگر بپذیرید که باطل نیست، که نویسنده هم همین رأی را دارد، پس می توان متفاوت نماز خواند. در نتیجه اینکه فقیهان به دنبال تعیین این موضوع ناممکن هستند که پیامبر دقیقا چگونه نماز می خوانده است از اساس غلط است. در تمام تورات و انجیل و قرآن هم که سرگذشت بسیاری از پیامبران ذکر شده است، فرمول پیچیده ای برای نماز پیدا نمی شود. البته من به دلایل دیگری که قرآنی و… مطالعه بیشتر»

طاها
طاها
اسفند ۲۶, ۱۳۹۴ ۰:۴۸ ق٫ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”][quote]جناب ارجمنداگر شما معتقد به سنت نیستید و هر چه که در تاریخ آمده را جعل و یا تحریف می دانید، می شود بفرمایید به چه دلیل قرآن را و یا تورات را قبول دارید؟ با همان دلایل که در رد سنت دارید، لزوماً نمی توانید به قرآن هم معتقد باشید.[/quote] جناب شهاب بحث این نیست که کدام متن موثق است و کدام نیست، بحث این است که اعتقادات اهل قرآن، یعنی کسانی که مدعی ایمان به قرآن هستند، آشکارا با قرآن تناقض دارد. مثلا قرآن، تورات و انجیل را تصدیق کرده است. اهل قرآن نمی توانند تورات… مطالعه بیشتر»

مجید
مجید
اسفند ۲۵, ۱۳۹۴ ۹:۵۶ ب٫ظ

جناب ارجمند:

نماز سنیان از نظر شکلی آنچنان تفاوتی هم با نماز شیعیان ندارد که ماهوی تلقی گردد، اگر منظور دست بسته بودن یا تبودن است (که چند بار اشاره کرده اید) اهل سنت خود نیز معترفند پیامبر دست بسته نماز نمی خوانده و این افزونه از اجتهاد خلیفه دوم برگرفته شده است (ظاهرا برای اظهار تواضع) و البته آنرا مستحب موکد می دانند نه واجب.
همچنین فقهای شیعه (و هم سنی، اما از هردو میانه رو) مدتهاست فتوا داده اند پشت سر یکدیگر می توان نماز گزارد و مشکلی ندارد.

مجید
مجید
اسفند ۲۵, ۱۳۹۴ ۹:۳۱ ب٫ظ

عرض نکردم بلافاصله مدعی پیدا می کند…..
گیرم تو باسواد (البته اگر دیپلم آشپزی را بتوان سواد حساب کرد) کسی در این سایت مانده که ……

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۵, ۱۳۹۴ ۶:۴۰ ب٫ظ

جناب دکتر عبائیبا سلام مسلما منابع روایی و تاریخی سنیان می گوید پیامبر همین گونه نماز می خوانده که آنان می خوانند و منابع روایی و تاریخی شیعیان هم می گوید پیامبر دقیقا مانند آنها نماز می خوانده است. نماز هر دو گروه هم از نظر یکدیگر باطل است. کافی است شما شیعه باشید و مانند سنیان بعد از سوره ی حمد «آمین» بگویید تا نمازتان باطل شود. مقاله رویکرد دیگری دارد و مستقل از آنچه در روایات گفته می شود، شیوه ی نماز را با قرآن مقایسه کرده است. بحث جانشینی پیامبر هم به همین صورت است. از نظر… مطالعه بیشتر»

حجت جانان
حجت جانان
اسفند ۲۵, ۱۳۹۴ ۴:۴۷ ب٫ظ

طرف خودش از بیسوادی رنج میبرد فکر میکند که خوانندگان این سایت هم مثل خودش عقب مانده اند گفته در قنوت میتوان دعا را به فارسی خواند وادعا میکند که ۹۹ درصد خوانندگان این را نمیدانستند اخر ایشان شق القمر کرده !!!!!!!! این را که هر کسیکه با ابتدای احکام اشنا باشد میداند بعد میگوید که اثبات خدا فرمولی ندارد تا او گفته بقیه هم میگویند که گفته بودند وبقیه گقدر بخیل هستند !!!!!! که انحصار این گفته را از ایشان گرفتند!!!!!!! خدا تا همین چندی پیش فرمول داشت هفتاد جور کتاب اثبات وجود خدا مینوشتند وچاپ میکردند بعد یهو… مطالعه بیشتر»

مجید
مجید
اسفند ۲۵, ۱۳۹۴ ۱۲:۱۳ ب٫ظ

[quote]اکنون پرسش من این است که ایا شواهد و مدارک تاریخی برای تطور شکل نماز در دست هست یا نه ؟؟[/quote]
جناب ارجمند: اکنون توپ در زمین شماست! تطور=دگرگونی، چه مدارکی نشان از این دگرونی دارد؟

مجید
مجید
اسفند ۲۵, ۱۳۹۴ ۱۲:۰۶ ب٫ظ

جناب ارجمند:واژه “اقیمو” زیرمجموعه های آن را نیز دربر می گرفت (قائم، أَقِمِ ،اَقِمن،…)اما زبان عربی: [quote]البته کسی که زبان عربی را می فهمد و می تواند آن را تلفظ کند، منطقی است که به زبان عربی نماز بخواند[/quote] که همینطور است، اما کسی که عربی نمی داند چه؟ پاسخ اینست که یاد بگیرد! مگر قرار است چند لغت را بیاموزد و به حافظه بسپارد؟نمونه های آن در همین دوروبر خودمان فراوانند، هر کس محتمل است مادربزرگ پیرش را بیاد آورد که سواد نداشت اما نماز را به عربی می خواند…در باب فهم معنی آنچه می گوید هم ،هنگام آموزش… مطالعه بیشتر»

محمود عبائی
محمود عبائی
اسفند ۲۵, ۱۳۹۴ ۱۱:۰۷ ق٫ظ

با درود و مهر به استاد گرامی جناب ارجمند و سپاس از دوستان منتقدی که به غنای این بحث افزوده اند به نظر مرسد که نظریه و تحقیق جناب ارجمند برای اثبات فرضیه خود ناتمام است …. اگر یک تحقیق تاریخی در این موضوع صورت گیرد و بر اساس اسناد و مدارک تاریخی معلوم شود که مثلا شکل و محتوای پیامبر اکرم ص در سالهای آخر هجرت چگونه بوده است و همچین مطابق نظریه جناب ارجمند این شکل و محتوای نماز در طول تاریخ چگونه تطور و دگر دیسی یافته است …. ؟ آنگاه تحقیق جناب ارجمند تمام میشد و… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۴, ۱۳۹۴ ۱۰:۵۰ ب٫ظ

[quote]اقیموا الصلوه = نماز را به پا دارید، نه اینکه سرپایی بخوانید![/quote]جناب مجیداین سخن درست است، اما در مقاله به این عبارت قرآنی استناد نشده است. به «هو قائم یصلی فی المحراب» استناد شده است و گفته شده است از این عبارت «بر می آید» که نماز ایستاده برگزار می شود، اگرچه به قول شما همین هم قطعیت ندارد، چون اگر بگویند پیامبری ایستاده بود و دعا می کرد، لزوما به این معنی نیست که ایستاده بودن در دعا واجب است.قطعا نماز پیامبران، دست کم در زبان، با یکدیگر متفاوت بوده است و به فرض هم که دقیقا معلوم شود… مطالعه بیشتر»

مجید
مجید
اسفند ۲۴, ۱۳۹۴ ۸:۱۲ ب٫ظ

اعتراف به خالی بودن انبان از حتی یک تک سند که شاخ و دم ندارد، همین که مطلب بی حسابی گفته شود کافیست.

[i]” و می گویندچرا معجزه دیگری از جانب پروردگارش براو نازل نمی شود، بگو غیب ازآن خداست ، پس شما منتظر باشید من هم با شما در انتظارم “[/i]

ظاهرا نویسنده افاضاتش را درحد قرآن و خود را در جایگاه نبی فرض کرده !
مردم بشتابید که پیامبر جدیدی ظهور کرد اما نمی داند:
اقیموا الصلوه = نماز را به پا دارید، نه اینکه سرپایی بخوانید!
کماکان خسن و خسین هر سه دختران معاویه بودند.

شهاب
شهاب
اسفند ۲۴, ۱۳۹۴ ۶:۲۳ ب٫ظ

[quote name=”جواد الف”]با سلام، ۷۰ سال روزی ۱۷ بار در نماز روتین طوطی وار تکرار کرده: [b]إِیَّاکَ[/b] نَعْبُدُ [b]وإِیَّاکَ[/b] نَسْتَعِینُ. اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ. اما ۱۸۰ درجه پیش پای یک نفر هم لباس خودش خم می شود به زمین می افتد و به ستایش و پاچه خواری او می پردازد (که ویدئوی آن موجود است) و دست استعانت….!! یعنی نیم میلیون بار گفته ستایش فقط از آن خداست (الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ)… فقط خدا را عبودیت می کنم و از خدا می خواهد که او را در صراط مستقیم عبودیت خودش هدایت کند… اما حقیرانه و مشرکانه (برای ….) به عبودیت… مطالعه بیشتر»

جواد الف
جواد الف
اسفند ۲۴, ۱۳۹۴ ۴:۱۴ ب٫ظ

با سلام، ۷۰ سال روزی ۱۷ بار در نماز روتین طوطی وار تکرار کرده: [b]إِیَّاکَ[/b] نَعْبُدُ [b]وإِیَّاکَ[/b] نَسْتَعِینُ. اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ. اما ۱۸۰ درجه پیش پای یک نفر هم لباس خودش خم می شود به زمین می افتد و به ستایش و پاچه خواری او می پردازد (که ویدئوی آن موجود است) و دست استعانت….!! یعنی نیم میلیون بار گفته ستایش فقط از آن خداست (الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ)… فقط خدا را عبودیت می کنم و از خدا می خواهد که او را در صراط مستقیم عبودیت خودش هدایت کند… اما حقیرانه و مشرکانه (برای ….) به عبودیت انسان مشغول… مطالعه بیشتر»

رویا
رویا
اسفند ۲۴, ۱۳۹۴ ۱۰:۳۱ ق٫ظ

صرف نظر از هدف اصلی این مطلب، با خواندن پاراگرافهای ابتدائی آن، این نکته به ذهنم رسید که قرآن کتابی است به قصد تاثیر گذاری (و نهایتا هدایت) و لذا بسیاری از تعابیر از این جهت آمده اند، نگاه به قرآن به عنوان کتابی با مجموعه اطلاعاتی که دانستن آنها ضروری است کمی دور از هدف خود قرآن می نماید

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۴, ۱۳۹۴ ۲:۲۱ ق٫ظ

[quote]خوب منتظریم! انتظاری که یقینا تا ابد ادامه می یابد.[/quote]

وَیَقُولُونَ لَوْلَا أُنزِلَ عَلَیْهِ آیَهٌ مِّن رَّبِّهِ فَقُلْ إِنَّمَا الْغَیْبُ لِلَّهِ فَانتَظِرُوا إِنِّی مَعَکُم مِّنَ الْمُنتَظِرِینَ!

مجید
مجید
اسفند ۲۳, ۱۳۹۴ ۵:۲۹ ب٫ظ

خواهرخوانده(نه رضاعى)، کلمه “خوانده” جا افتاده بود که در پانصدواندی کلمه طبیعیست.
اتفاقا عرب در این موارد سختگیر بود و مشابهت(نه تطبیق)داستان “مطلّقه زیدبن حارثه”خود گویاست.
تصور می رفت نویسنده تا این مقدار از مقدمات بداند نه اینکه بجای پاسخگویی به تحریفی که ببار آورده دنبال کلمات جاافتاده بگردد.
اما قرار شد نشانمان دهی – درغیر این صورت صحت انتساب [u]تحریف گر [/u]جای تردید ندارد – که نماز آدابی نداشته و بعدا جعل شده، خوب منتظریم! انتظاری که یقینا تا ابد ادامه می یابد.
بله بازهم فرار، چون همیشه…….

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۳, ۱۳۹۴ ۱۲:۴۸ ب٫ظ

[quote]مگر در قرآن نیامده که آنچه رسول می آورد و دستور میدهد بپذیرید و آنچه که ایشان از آن نهی میکند، شما نیز از آن دوری کنید؟[/quote] شهاب گرامی خب از کجا معلوم که چیزی که رسول برای مردم آورده غیر از قرآن و اوامر و نواهی آن است؟ بحث مقاله همین است. با آن همه بحثهای حاشیه ای در کنار بحثهای اصلی قرآن، چه چیزی باقی می ماند که در قرآن به مردم ابلاغ نشده است؟ در زمان پیامبر این گونه نبود که مانند امروز کتابی مجلد به نام قرآن یک طرف باشد و یک طرف دیگر هم پیامبر… مطالعه بیشتر»

شهاب
شهاب
اسفند ۲۳, ۱۳۹۴ ۱۱:۲۷ ق٫ظ

[/quote] جناب شهاب بحث این نیست که کدام متن موثق است و کدام نیست، بحث این است که اعتقادات اهل قرآن، یعنی کسانی که مدعی ایمان به قرآن هستند، آشکارا با قرآن تناقض دارد. بحث این نیست که ما سنت را قبول داشته باشیم یا قرآن را. شما می توانید یک محقق بیطرف ژاپنی یا غربی باشید که نه شیعه است نه سنی، و می توانید قرآن و سنت را مطالعه کنید و آشکارا ببینید که بسیاری از باورها و رفتارهای سنتی اهل قرآن، اعم از شیعه یا سنی، با قرآن تناقض دارد. [/quote]جناب ارجمندسپاس امّافرض می کنیم شما و… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۳, ۱۳۹۴ ۵:۲۰ ق٫ظ

نویسنده ی کامنت قبل با وجود اینکه اطلاعات مبسوط و موثقی از آنچه تاریخ صدر اسلام می خواند دارد، نمی داند که در قرآن حکم حرمت ازدواج با خواهر بیان شده است. متخصصان مذهبی اهل قرآن همان قدر با قرآن بیگانه اند که احبار و رهبان با تورات و انجیل.

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۳, ۱۳۹۴ ۴:۲۸ ق٫ظ

[quote]آیا در قرآن آمده که مرد نمی تواند با خواهر خود ازدواج کند؟ اگر نیامده به زعم نویسنده پس حتما آدابی نداشته و اینها که اکنون هست آنزمان لازم الاجرا نبوده! حالا بیا و بگو نباید هرچیز در قرآن آمده باشد و پاسخ بگیر که عده فرشتگان جهنم از آداب و باید و نبایدهای ازدواج مهمتر بوده که آمده است……این دقیقا همان کاریست که سامری در غیاب موسی کردو گوساله را خدا جازد! حال به عیان با تحریف تاریخ اسلام مواجهیم، آنهم زیر علم تفسیر متن مقدس، لازمه دست بردن به تفسیر، نه حالا اعتقاد جازم ، که دست کم… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۳, ۱۳۹۴ ۱:۲۲ ق٫ظ

[quote]جناب ارجمنداگر شما معتقد به سنت نیستید و هر چه که در تاریخ آمده را جعل و یا تحریف می دانید، می شود بفرمایید به چه دلیل قرآن را و یا تورات را قبول دارید؟ با همان دلایل که در رد سنت دارید، لزوماً نمی توانید به قرآن هم معتقد باشید.[/quote] جناب شهاب بحث این نیست که کدام متن موثق است و کدام نیست، بحث این است که اعتقادات اهل قرآن، یعنی کسانی که مدعی ایمان به قرآن هستند، آشکارا با قرآن تناقض دارد. مثلا قرآن، تورات و انجیل را تصدیق کرده است. اهل قرآن نمی توانند تورات و انجیل… مطالعه بیشتر»

طاها
طاها
اسفند ۲۲, ۱۳۹۴ ۱۱:۳۵ ب٫ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”]طاهای گرامیقرآن تورات و انجیل کنونی را تصدیق کرده است. اصل بنیادی مقالات اینجانب هم تصدیق هر سه کتاب است. تصدیق تورات و انجیل معیاری برای سنجش صدق مدعیان ایمان به قرآن هم هست. بدرود[/quote] به نام رحمان درود استاد ارجمند عزیز؛ نتیجه شاگرد کوچک و بی سواد؛ حوصله نداشتن شما در بحث علمی(بر اساس احترام و نقل قول از ادله و سندهای متعدد قرآنی فرد ناقد) و دوری جویی از تشکیک و نقیض دیدن بر پیش فرض هایی که بدان علقه خاص دارید. شما این همه تناقض را که پیش فرض اصلی تان مبنی بر«صحیح بودن کامل… مطالعه بیشتر»

شهاب
شهاب
اسفند ۲۲, ۱۳۹۴ ۱۱:۰۲ ب٫ظ

جناب ارجمند
اگر شما معتقد به سنت نیستید و هر چه که در تاریخ آمده را جعل و یا تحریف می دانید، می شود بفرمایید به چه دلیل قرآن را و یا تورات را قبول دارید؟ با همان دلایل که در رد سنت دارید، لزوماً نمی توانید به قرآن هم معتقد باشید.

مجید
مجید
اسفند ۲۲, ۱۳۹۴ ۹:۲۰ ب٫ظ

گمان می رفت که بعداز چندین روز انتظار و البته مشورت صاحب مقاله با دیگران (هرچند مقر نباشد…) با متنی قابل دفاع روبرو شویم. اما آنچه به بار آورده چنان مجعول است که هیچ نیازی برای ورود به بدنه مطلب باقی نمی گذارد.با این رویه که نویسنده آورده می توان هر حقی را باطل جلوه داد مثلا:از کجا معلوم “محمد رسول الله” همان “محمدبن عبدالله” باشد؟ این که در قرآن نیامده! از کجا معلوم شروع وحی در مکه بوده باشد؟ از کجا معلوم ۲۳ سال طول کشیده باشد؟ از کجا معلوم ابوسفیان در زمره دشمنان پیامبر بوده، مگر جز ابولهب… مطالعه بیشتر»

مرادی
مرادی
اسفند ۲۲, ۱۳۹۴ ۵:۳۸ ب٫ظ

سلام

دوست عزیز نیما

فهم وجود یا عدم ارتباط بین معلومات خودمان را میتوانیم بدانیم. ممکن است برای این کار سعی و خطای بسیاری مرتکب شویم…

مثلا با نگاه دقیق تر متوجه میشویم که شعبده باز نخ یا کشی در آستین دارد و با تردستی آنرا مخفی نگه میدارد…

شاید بنده متوجه منظور شما نشده ام.توضیح بیشتری بدهید.

والسلام

نیما
نیما
اسفند ۲۲, ۱۳۹۴ ۴:۲۸ ب٫ظ

[quote name=”مرادی”]سلام

دوست عزیز نیما

سحر و جادو ارتباطات را مخفی میکنند اما دین (البته دین خالص نه دین سفارشی شده) فاصله ها را از بین میبرد و اتصال را نشان میدهد.

والسلام
quranmizan.com[/quote]

خب همین ارتباط یا عدم ارتباط چگونه میتوان تئوریزه نمود، مخصوصا بنحو پراگماتیک چگونه متمایز میشن؟

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۲, ۱۳۹۴ ۳:۴۳ ب٫ظ

طاهای گرامی
قرآن تورات و انجیل کنونی را تصدیق کرده است. اصل بنیادی مقالات اینجانب هم تصدیق هر سه کتاب است. تصدیق تورات و انجیل معیاری برای سنجش صدق مدعیان ایمان به قرآن هم هست. بدرود

طاها
طاها
اسفند ۲۲, ۱۳۹۴ ۳:۲۶ ب٫ظ

پناه بر خدا از وسوسه های نفس و شیطان رجم شده سابقه قبلی قوم جهالت پیشه و بدکار پسران اسرائیل را از دریا گذراندیم و بر قومى گذشتند که بت‏هاى خویش را پرستش مى‏کردند، گفتند اى موسى براى ما نیز خدایى بساز، چنان که ایشان خدایانى دارند، گفت شما ***گروهى جهالت پیشه‏اید ***(۱۳۸).روش این گروه نابود شدنى است، و اعمالى که مى‏کرده‏اند باطل است (۱۳۹).گفت چگونه براى شما غیر از خداى یکتا که بر اهل زمانه برتریتان داده است خدایى بجویم (۱۴۰).و چون از فرعونیان نجاتتان دادیم که شما را به سختى عذاب مى‏کردند و پسرانتان را مى‏کشتند و زنانتان… مطالعه بیشتر»

طاها
طاها
اسفند ۲۲, ۱۳۹۴ ۱:۵۹ ب٫ظ

پناه بر خدا از نفس وسوسه گر و شیطان رجم شده گفتند: ما به اراده خویش از وعده تو تخلف نکرده‏ایم اما محموله‏هایى از زیور فرعونیان با خود برداشته بودیم که در آتش افکندیم و همچنین سامرى نیز بیفکند(دسیسه اش یا آن خاک را) (۸۷).و براى آنها مجسمه گوساله‏اى را ساخت که صداى گوساله داشت گفتند(سامریان): این خداى شما و خداى موسى است که فراموشش نموده(و بدنبالش رفته) (۸۸).آیا نمى‏دیدند که گوساله سخنى به آنها باز نمى‏گوید و براى ایشان سود و زیانى ندارد؟ (۸۹). گزارش خداوند رحمان از «پایبندی هارون به عهد و وظیفه» در حقیقت هارون ***از پیش***… مطالعه بیشتر»

طاها
طاها
اسفند ۲۲, ۱۳۹۴ ۱:۲۱ ب٫ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”]جناب طاها قرآن کنونی، تورات و انجیل کنونی را تصدیق کرده است و من هم با دیدگاه قرآن کنونی موافقم. مشکل از تورات و انجیل کنونی نیست. مشکل از «مسلمانان کنونی» است که دیدگاههایشان را نمی توانند با قرآن کنونی هماهنگ کنند. هارون مردم را پیشتر انذار کرده بود: ولقد قال لهم هارون من قبل … اما هارون می تواند خود دچار فراموشی شده باشد: فقالوا هذا إلهکم و إله موسی فنسی. فعل «فنسی» به کسی اشاره می کند که قبل از آن بر دین موسی بوده است اما دچار فراموشی شده است. آیا از نظر شما هارون… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۱, ۱۳۹۴ ۴:۳۸ ب٫ظ

جناب طاها قرآن کنونی، تورات و انجیل کنونی را تصدیق کرده است و من هم با دیدگاه قرآن کنونی موافقم. مشکل از تورات و انجیل کنونی نیست. مشکل از «مسلمانان کنونی» است که دیدگاههایشان را نمی توانند با قرآن کنونی هماهنگ کنند. هارون مردم را پیشتر انذار کرده بود: ولقد قال لهم هارون من قبل … اما هارون می تواند خود دچار فراموشی شده باشد: فقالوا هذا إلهکم و إله موسی فنسی. فعل «فنسی» به کسی اشاره می کند که قبل از آن بر دین موسی بوده است اما دچار فراموشی شده است. آیا از نظر شما هارون نمی توانسته… مطالعه بیشتر»

مرادی
مرادی
اسفند ۲۱, ۱۳۹۴ ۴:۱۱ ب٫ظ

سلام

دوست عزیز نیما

سحر و جادو ارتباطات را مخفی میکنند اما دین (البته دین خالص نه دین سفارشی شده) فاصله ها را از بین میبرد و اتصال را نشان میدهد.

والسلام
quranmizan.com

طاها
طاها
اسفند ۲۱, ۱۳۹۴ ۳:۰۴ ب٫ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”]سلام بر شما طاهای گرامی و سلام بر پیامبران و برگزیدگان خدا. این سخن درست است که شما چه در حالت ایستاده یا نشسته یا خوابیده می توانید خاشع و راکع باشید، اما بحث بر سر صلات است، نه فقط خشوع و رکوع تنها. شما در حج هم باید خاشع و راکع باشید اما در خانه نمی توانید بخوابید و حج بگزارید. اگر بخواهید حج بگزارید، در حالی که خاشع و خاضعید باید به این سفر قدم بگذارید. از عباراتی چون «هو قائم یصلی فی المحراب» یا «واذا قاموا الی الصلوه قاموا کسالی» و جز آن می توان… مطالعه بیشتر»

نیما
نیما
اسفند ۲۱, ۱۳۹۴ ۳:۰۲ ب٫ظ

از دوستان و اساتید محترم سوالی که داشتم شاید چندان بی ارتباط با این مبحث هم نباشد و اونم اینه که تفاوت تئوریک سحروجادو با ادیان در چیست، اعم از فقه و مناسک یا جنبه هستی شناسانه اش. مثلا دکتر شایگان در مقاله ( هاله بازیافته ) از کتاب درجستجوی فضاهای گمشده چنین آورده ست: ….. بنظر بنیامین ویژگی تقلیل ناپذیری اثر هنری را مفهوم اینجا و اکنون تعیین میکند که گواهی بر اصالت اثری ست که تکیه بر سنت دارد. لذا چون از دل بی زمان سنت نشات میگیرد پس نوعی وجهه و ارزش آیینی دارد که یا به… مطالعه بیشتر»

مرادی
مرادی
اسفند ۲۱, ۱۳۹۴ ۱۱:۳۸ ق٫ظ

سلام

جناب ارجمند

اگر جسارت نباشد شما را دعوت میکنم به خواندن دو لینک در سایت شخصی اینحانب با عنوان “کتاب طبیعت و کتاب شریعت” ۱و ۲

خلاصه برداشت بنده این است که در هنگام خواندن کتاب طبیعت باید خضوع و خشوع داشت و این یک صلات است.

اگر توفیق باشد و با ادامه همان خضوع و خشوع و تسلیم به خواندن کتاب شریعت “قرآن” نیز برسیم در این حین باید به صلات امر شده در این کتاب نیز بپردازیم تا توفیق ادامه یابد…

والسلام

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۱, ۱۳۹۴ ۱۰:۵۷ ق٫ظ

سلام بر شما طاهای گرامی و سلام بر پیامبران و برگزیدگان خدا. این سخن درست است که شما چه در حالت ایستاده یا نشسته یا خوابیده می توانید خاشع و راکع باشید، اما بحث بر سر صلات است، نه فقط خشوع و رکوع تنها. شما در حج هم باید خاشع و راکع باشید اما در خانه نمی توانید بخوابید و حج بگزارید. اگر بخواهید حج بگزارید، در حالی که خاشع و خاضعید باید به این سفر قدم بگذارید. از عباراتی چون «هو قائم یصلی فی المحراب» یا «واذا قاموا الی الصلوه قاموا کسالی» و جز آن می توان دریافت که… مطالعه بیشتر»

طاها
طاها
اسفند ۲۱, ۱۳۹۴ ۹:۱۸ ق٫ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”]جناب طاهای گرامیبا تشکر از توضیحاتتان[quote]نماز دیالوگ خالق و مخلوق و ۲ دوست است و امری خصوصی.و در آن «نباید» و «باید» آن هم از بیرون رابطه نداریم طبق باور مشترک مان[/quote] نماز ضابطه دارد: أقم الصلوه لذکری.در خارج از نماز می توان به ذکر ماجرای پیامبران پرداخت، البته در آنجا هم نباید بین آنان فرق گذاشت. ذکر پیامبران هم تنها ستایش آنان نیست. مانند قرآن، همان گونه که از اعمال صالح آنها تکریم شده است، به خطاهای آنان نیز اشاره شده است و البته استغفار آنان هم ذکر شده است. من نه در دعا نه در نماز،… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۱, ۱۳۹۴ ۲:۴۲ ق٫ظ

جناب طاهای گرامیبا تشکر از توضیحاتتان[quote]نماز دیالوگ خالق و مخلوق و ۲ دوست است و امری خصوصی.و در آن «نباید» و «باید» آن هم از بیرون رابطه نداریم طبق باور مشترک مان[/quote] نماز ضابطه دارد: أقم الصلوه لذکری.در خارج از نماز می توان به ذکر ماجرای پیامبران پرداخت، البته در آنجا هم نباید بین آنان فرق گذاشت. ذکر پیامبران هم تنها ستایش آنان نیست. مانند قرآن، همان گونه که از اعمال صالح آنها تکریم شده است، به خطاهای آنان نیز اشاره شده است و البته استغفار آنان هم ذکر شده است. من نه در دعا نه در نماز، سنت مسیحی… مطالعه بیشتر»

طاها
طاها
اسفند ۲۰, ۱۳۹۴ ۱۱:۰۴ ب٫ظ

۴-مساله اسماعیل و اسحاقهم قبلا اشارات کردم از تناقض برداشتی که تورات در خودش بصورت آشکار در خصوص این مساله و عمر ابراهیم و پسر اول دارد.و این مساله بنظرم حتی اگر برداشت بنی اسرائیلی درست بگیریم(از نظر استاد فنایی و این شاگرد کم سواد غلط) اهمیتی در اصل ندارد.بخصوص که مساله داستان فوق قربانی نمودن نفس است و این بازی کلامی نفس و نژادپرستی عربی ابریدقیقا در تناقض با هدف داستان و حرکت ابراهیم و اسماعیل(یا اسحاق) است. « هارون خود در این مسأله نقش داشت. از قرآن برداشتی دوگانه از ماجرا می توان داشت، اما در تورات مشخص… مطالعه بیشتر»

طاها
طاها
اسفند ۲۰, ۱۳۹۴ ۱۰:۴۷ ب٫ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”]جناب طاهابا سلام و تشکر از لطف شماتوضیحات قرآنی شما درباره تعداد اصحاب کهف و نگهبانان جهنم درست و بجاست. اما در مورد دیدگاهتان نسبت به هارون با شما همعقیده نیستم. بفرمایید که چرا موسی پس از بازگشت از میقات به راحتی و بدون اینکه با هیچ مقاومتی مواجه شود بساط گوساله پرستی را از میان بنی اسرائیل جمع کرد؟ آیا هارون همین کار را نمی توانست بکند؟ هارون برای چه جانشین شده بود؟ این پرسش را از آن رو مطرح می کنم که من معتقدم که هارون خود در این مسأله نقش داشت. از قرآن برداشتی دوگانه… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۰, ۱۳۹۴ ۷:۰۸ ب٫ظ

جناب طاهابا سلام و تشکر از لطف شماتوضیحات قرآنی شما درباره تعداد اصحاب کهف و نگهبانان جهنم درست و بجاست. اما در مورد دیدگاهتان نسبت به هارون با شما همعقیده نیستم. بفرمایید که چرا موسی پس از بازگشت از میقات به راحتی و بدون اینکه با هیچ مقاومتی مواجه شود بساط گوساله پرستی را از میان بنی اسرائیل جمع کرد؟ آیا هارون همین کار را نمی توانست بکند؟ هارون برای چه جانشین شده بود؟ این پرسش را از آن رو مطرح می کنم که من معتقدم که هارون خود در این مسأله نقش داشت. از قرآن برداشتی دوگانه از ماجرا… مطالعه بیشتر»

مرادی
مرادی
اسفند ۲۰, ۱۳۹۴ ۳:۳۳ ب٫ظ

سلام

جناب ارجمند

سجده با نشستن همراه است و برخلاف سجده های فعلی ما که ثانیه ای است سجده های ییامبر به احتمال زیاد دقیقه ای بوده است. همین لحظات کوتاه برای کارهای نظامی سریع و کوتاه کافی است!!!

بهتر است بشکل آخرینی که رسول الله نماز خواندند نماز بخوانیم و بیش از این به فروعات نپردازیم.

کنار گذاشتن تعصبات فرقه ای در مورد مناسک و اتخاذ روش متعادل از روش های مختلف در زمینه هایی از آن که درقرآن اشاره نشده کار ساده ای است. کش دادن این مسائل اتلاف وقت است.

والسلام

طاها
طاها
اسفند ۲۰, ۱۳۹۴ ۳:۰۵ ب٫ظ

درود مجددفقط ۳ نکته : ۱-در خصوص آیه «ویل للمصلّین» و همچنین «ارعیت الذی یکذّب بالدین»بنظر جا دارد به همین مقاله اضافه شود با توضیحاتی. ۲-در خصوص آیه تعداد اصحاب کهف و تعداد فرشتگان بنظر ذکر جمله مهم و تاکیدی خدا بفارسی در مورد «عدد و شمارش و مثل و تخمین» خیلی در راستای مقاله شما کمک می کند: «اینها سخنانی بدون دلیل و تیر در تاریکی است و گروهی میگویند: آنها هفت نفر بودند و هشتمین آنها سگ آنها بوده بگو: پروردگار من از تعداد آنها آگاهتر است.» «شماره آنان را جز آزمایشی برای کافران مقرّر نکرده ایم تا… مطالعه بیشتر»

طاها
طاها
اسفند ۲۰, ۱۳۹۴ ۱:۳۸ ب٫ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”][quote]موقع سجده از پشت سر خود (البته پس از فاصله ای) خبر نداریم.[/quote] سلام جناب مرادیاین سخن شما هم تحت تأثیر همان تعریف سنتی سجده است.مگر شما در حال سجده به مفهوم فقهی آن از جلو روی خود خبر دارید؟وآنگهی مگر سجده، آن هم در میدان جنگ، قرار بوده چقدر طول بکشد که در طول آن چند ثانیه دشمن حمله میکرده است؟می بینید که باز هم همان داستان غیر منطقی پرداخت زکات در رکوع فقهی است! اما به نکته ی دیگری هم توجه کنیم. در حال نماز، مؤمنان به قبله رو میکنند و توجه آنان به خدا ست.… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
اسفند ۲۰, ۱۳۹۴ ۷:۲۹ ق٫ظ

[quote]موقع سجده از پشت سر خود (البته پس از فاصله ای) خبر نداریم.[/quote] سلام جناب مرادیاین سخن شما هم تحت تأثیر همان تعریف سنتی سجده است.مگر شما در حال سجده به مفهوم فقهی آن از جلو روی خود خبر دارید؟وآنگهی مگر سجده، آن هم در میدان جنگ، قرار بوده چقدر طول بکشد که در طول آن چند ثانیه دشمن حمله میکرده است؟می بینید که باز هم همان داستان غیر منطقی پرداخت زکات در رکوع فقهی است! اما به نکته ی دیگری هم توجه کنیم. در حال نماز، مؤمنان به قبله رو میکنند و توجه آنان به خدا ست. از این… مطالعه بیشتر»

مرادی
مرادی
اسفند ۱۹, ۱۳۹۴ ۱۱:۴۳ ب٫ظ

سلام جناب ارجمند بنظر میرسد در باره سجده این آیه سوره نساء را لحاظ نکرده اید: وَإِذَا کُنتَ فِیهِمْ فَأَقَمْتَ لَهُمُ الصَّلاَهَ فَلْتَقُمْ طَآئِفَهٌ مِّنْهُم مَّعَکَ وَلْیَأْخُذُواْ أَسْلِحَتَهُمْ فَإِذَا سَجَدُواْ فَلْیَکُونُواْ مِن وَرَآئِکُمْ وَلْتَأْتِ طَآئِفَهٌ أُخْرَى لَمْ یُصَلُّواْ فَلْیُصَلُّواْ مَعَکَ وَلْیَأْخُذُواْ حِذْرَهُمْ وَأَسْلِحَتَهُمْ وَدَّ الَّذِینَ کَفَرُواْ لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِکُمْ وَأَمْتِعَتِکُمْ فَیَمِیلُونَ عَلَیْکُم مَّیْلَهً وَاحِدَهً وَلاَ جُنَاحَ عَلَیْکُمْ إِن کَانَ بِکُمْ أَذًى مِّن مَّطَرٍ أَوْ کُنتُم مَّرْضَى أَن تَضَعُواْ أَسْلِحَتَکُمْ وَخُذُواْ حِذْرَکُمْ إِنَّ اللّهَ أَعَدَّ لِلْکَافِرِینَ عَذَابًا مُّهِینًا ﴿۱۰۲﴾ موقع سجده از پشت سر خود (البته پس از فاصله ای) خبر نداریم. معنی کلی کلمه سجده تسلیم و تواضع است.… مطالعه بیشتر»

مرتضا طباطبایی
مرتضا طباطبایی
اسفند ۱۹, ۱۳۹۴ ۱۰:۴۰ ب٫ظ

در میان مقالاتی که از جناب ارجمند عزیز منتشر شده است، این مقاله به نظر بنده، بهترین یا یکی از بهترین هاست، و حق مطلب را به صورت مستند و مدلل، ادا کرده است. تنها نکته ای که می خواهم اضافه کنم و جا داشت که با توجه به عنوان مطلب، یعنی «دین و آزادی» در متن گنجانده شود، نقدِ فرمت و قالبِ فرمایشی و غیرآزاد نمازهای کنونی مسلمین است. توضیح اینکه همیشه از دوران کودکی برایم سوال بود که چرا مناجات با دوستی اینچنین محرم و نزدیک به انسان، باید در قالبی خشک و تکراری و با کلمات از… مطالعه بیشتر»

116
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx