آیا نماز نخواندن مجازات دارد!؟

امیرحسین ترکاشوند: شاید مجازات به خاطر نماز نخواندن، حتی به “ذهن” مردم هم خطور نکند؛ چه نماز را رابطه فرد با مبدأ هستی دانسته و دخالت زور و مجازات در این مسئله را به کلی با روح آن ناسازگار میدانند. این البته سخن درستی است ولی متأسفانه در متون فقهی برای نماز نخواندن مجازات ،آنهم چه مجازاتی، وضع شده: اعدام!.…

امیرحسین ترکاشوند: شاید مجازات به خاطر نماز نخواندن، حتی به “ذهن” مردم هم خطور نکند؛ چه نماز را رابطه فرد با مبدأ هستی دانسته و دخالت زور و مجازات در این مسئله را به کلی با روح آن ناسازگار میدانند. این البته سخن درستی است ولی متأسفانه در متون فقهی برای نماز نخواندن مجازات ،آنهم چه مجازاتی، وضع شده: اعدام!. این گونه آرا ضرورت بازنگری در مشهورات فقهی را بیش از پیش میکند تا در نظامی که وجهه همتش را اجرای احکام فقهی قرار داده، این گامها در بیراهه سپری نشود.

افسوسِ دوچندان آنجاست که حکم یادشده، رأی عموم فقها در طول تاریخ بوده است:

الف- اگر مردی اساساً نماز را قبول نداشته باشد کیفرش بی هیچ تخفیفی مرگ است!

زیرا به دلیل انکار یکی از ضروریات دین، از اسلام خارج شده و مرتد و کافر نامیده میشود.

کیفر مرتد، قتل است.

اینچنین فردی حتی اگر توبه کند، باز مانع اجرای حکم نمیشود.

بر کسی که بدلیل انکار نماز اعدام شود نماز میّت نمیخوانند و در گورستان مسلمانان دفن نمیشود.

(البته اگر وی نومسلمان! باشد و نه از آغازِ تولّد مسلمان، در این صورت شانس توبهٔ سریع به وی داده می‌شود).

ب- اگر زنی نماز را قبول نداشته باشد اعدامش نمیکنند بلکه حبس ابد می شود

و هنگام هر نماز به سراغش میروند و او را به باد کتک میگیرند تا اصلاح شود و نمازخوان گردد
اینکار را هر وعده ی نماز آنقدر تکرار میکنند تا توبه کند یا بمیرد! 

 اگر در دوران حبس مُرد، او نیز مرتد و کافر شمرده شده و شانس تشریفات اسلامی پس از مرگ را ندارد.

پ- اگر کسی (چه مَرد و چه زن) نماز را قبول داشته باشد ولی عملاً نماز نخواند در این صورت او را تعزیر میکنند (بیست و پنج ضربه شلاق)،

اگر باز نماز نخواند دوباره تعزیرش میکنند و بار سوم یا حدّاکثر چهارم (اختلاف در فتوی و احتیاط) او را میکشند

زیرا به یک ضروریّ دین “پایبند” نبود و مرتکب گناه کبیره شد،

و کیفرِ این نوع ارتکاب، سرانجام  اعدام است.

او البته این شانس را دارد که پس از مرگ، تشریفات مسلمانی را برایش اجرا کنند: نماز میّت بر او بخوانند ، در گورستان مسلمین خاکش کنند …

زیرا او مسلمان بود و نماز را انکار نکرد و نظراً با آن مشکل نداشت بلکه تنبلی می کرد و عملاً تن به آن نمیداد.

چشم به راهِ فقه پویا و به امید بازبینی احکام فقهی.

بیست و دوم مرداد ۱۳۹۴
امیرحسین ترکاشوند

 

پیوست: بخشی از این احکام تلخ را با هم در کلام شهید اول پی می‌گیریم:
من ترک الصلاه الواجبه من المسلمین مستحلا فهو مرتد، یقتل إجماعا إن ولد على الفطره من غیر استتابه … وإذا قتل لم یصل علیه، ولم یدفن فی مقبره المسلمین، وماله لوارثه المسلم. وإن کان مسلما عن کفر استتیب، فإن تاب وإلا قتل … ولو ترکها غیر مستحل عزر ثلاثا، وقتل فی الرابعه …  إذا کان ترک الصلاه مع الاستحلال ارتدادا فالمرأه لا تقتل بترکها، بل تحبس وتضرب أوقات الصلوات حتى تتوب أو تموت … ولو ترکتها لا مستحله وعزرت ثلاثا فظاهر الأصحاب قتلها فی الرابعه کالرجل، وکذا فی جمیع مواضع تکرار الحد أو التعزیر … (الذکری ج ۲ ص ۴۰۷ تا ۴۱۰).

۱ ۱ رأی
ارزیابی شما

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

guest

234 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
محمد جواد
محمد جواد
مرداد ۲۶, ۱۳۹۴ ۳:۴۲ ب٫ظ

[quote name=”کاظم ندائی”]بسمه تعالی
با سلام جناب محقق محترم آقای ترکاشوند
به نظر بنده با رجوع به فقه قرآنی هرگز کسی که مرتد شده باشد و یا نماز نخواند و آنرا انکار کند هرگز قتل نیست. اگرچه باید با بحث علمی او را ارشاد نمود. بنده یک آیه هم در قرآن پیدا نکردم که مرتد را باید به قتل رساند.[/quote]

شما جزء حسبنا کتاب اللهی هستید؟!
مگه قرار بوده که همه جزییات در قرآن بیان بشه؟

محمد جواد
محمد جواد
مرداد ۲۶, ۱۳۹۴ ۳:۴۰ ب٫ظ

[quote name=”موسوی”]سلام دوست خوب و زحمت کش حتما نظر مرا در مورد نماز خواندن و فقها ! را میدانید ابتدا باید شما ثابت کنید که در قران جائی به نماز خواندن اشاره کرده تا بعد ببینیم که ائمه و یا بعدا مدعیان دفاعیات مذهبی چه میگویند من شخصا در تحقیق قرانی که همه ی آیات مربوط به صلاه را مورد بررسی قرار داده ام ، به این نتیجه رسیده ام که هرگز در هیچ کجای قران بحثی از نماز خواندن نکرده است اینکه چکونه صلاه را نماز معنی کرده اند جای سؤال بسیار دارد ااقیمو الصلاه جزء اولین دستوراتی است… مطالعه بیشتر»

حبیبه گلرخ
حبیبه گلرخ
مرداد ۲۶, ۱۳۹۴ ۱۱:۴۷ ق٫ظ

من کارشناس فقه نیستم فلسفه خوانده ای هستم که به دنبال یافتن جواب سوالاتم اول به سراغ طلبگی رفتم. آن چه که جناب قابل فرمودند برایم بسیار سنگین تر از سخنان آن فقهیانی آمد که چنان فتاویی داده اند. هر چند که آن ها هم مرا کلافه کرد. جناب قابل گویی آن فتاویی را نه ضد انسانی بلکه عین انسانیت دانسته و برای توجیه کردن آن به قوانین بشری ارجاع داده اند. مثلا قوانین راهنمایی و رانندگی. آقای قابل عزیز در کجای قرآن برای ترک یکی از احکام نه اجتماعی بلکه احکام مربوط به رابطه میان خدا و بنده آمده… مطالعه بیشتر»

کاظم ندائی
کاظم ندائی
مرداد ۲۶, ۱۳۹۴ ۹:۰۶ ق٫ظ

بسمه تعالی
با سلام جناب محقق محترم آقای ترکاشوند
به نظر بنده با رجوع به فقه قرآنی هرگز کسی که مرتد شده باشد و یا نماز نخواند و آنرا انکار کند هرگز قتل نیست. اگرچه باید با بحث علمی او را ارشاد نمود. بنده یک آیه هم در قرآن پیدا نکردم که مرتد را باید به قتل رساند.

موسوی
موسوی
مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ ۲:۵۳ ب٫ظ

سلام دوست خوب و زحمت کش حتما نظر مرا در مورد نماز خواندن و فقها ! را میدانید ابتدا باید شما ثابت کنید که در قران جائی به نماز خواندن اشاره کرده تا بعد ببینیم که ائمه و یا بعدا مدعیان دفاعیات مذهبی چه میگویند من شخصا در تحقیق قرانی که همه ی آیات مربوط به صلاه را مورد بررسی قرار داده ام ، به این نتیجه رسیده ام که هرگز در هیچ کجای قران بحثی از نماز خواندن نکرده است اینکه چکونه صلاه را نماز معنی کرده اند جای سؤال بسیار دارد ااقیمو الصلاه جزء اولین دستوراتی است که… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ ۱:۴۵ ب٫ظ

[quote name=”هادی قابل”]برادر گرامی جناب ترکاشوند عزیز سلام.۱- حکم ترک نماز در همه اقسامش برای کسانی است که مخالفت اعتقادی و یا عملی خود را آشکار کنند. به عبارت دیگر با اعلان آن بخواهند نوعی ریشخند به حکم خدا بزنند! و گرنه کسی که آشکار نکند کسی از او نمی پرسد و تعقیبی ندارد.۲- همانطور که گفتید این احکام در فقه جای بحث و کنکاش دارد، ولی در فضای مجازی و بصورت عام هیچ جای بحثش نیست! چون کسانی که وارد این بحث می شوند کارشناس فقه نیستند. دلیل بر این مسئله آن است که هیچ فقیه و مرجع تقلیدی… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ ۱:۰۳ ب٫ظ

[quote name=”شیخی”]جناب ترکاشوند سلام من این نظر را در سال ۶۱ از یکی از فقهای که هم اکنون هم در قید حیات است در بالای منبر شنیدم این فتوا تا به حال اجرا نشده است الا در مقطعی از زندان اوین در سال های دهه شصت – بنا به روایت خاطرات یکی از زندانیان – منابعی که شما برای این فتوا بر شمرده اید نظر برخی فقها و از جمله علامه حلی و شیخ طوسی است و ایشان هم در نظر خود استنادی به آیات قران و یا سنت نبی و یا حدیثی از معصومین نکرده اند بهتر خواهد بود… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ ۱۲:۵۳ ب٫ظ

[quote name=”رویا.ب”]با عرض سلام و ادب حقیقتا در هیچ کجای قران برای انجام ندادن عبادت هیچگونه مجازات این دنیایی نیامده پس چرا وقتی خود خداوند مجازاتی در این دنیا ،قایل نیست ،بشر از این فراتر رفته بویژه که حتی بر نمازگزارانی که مال یتیم را میخورند ونماز میخوانند ،وای برآنان گفته ،ضمنا آیا عبادت و خاصه صلوه فقط به شکلی که مرسوم است فقط مورد قبول است این خود بحثی جدی است ،چه بخواهیم چه نخواهیم در نزد بسیاری این شبهه وجود دارد ،.با سپاس و تشکر مجدد ،سربلند باشید[/quote] با شما در نبودِ هیچگونه مجازاتی در قرآن برای تارک… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ ۱۲:۴۵ ب٫ظ

[quote name=”مهدی”]باور نکردنیه!

لینک منابع رو پیدا کردم:
http://www.aqaedalshia.com/books/ijmaat/003-book/001.htm

http://lib.eshia.ir/10036/1/128

واقعا باورنکردنیه![/quote]

البته نیک میدانیم این احکامِ به قول شما باورنکردنی، فقط در حدّ اعلام رأی است وگرنه مطمئن هستیم هیچ مرجعی ، راضی به اجرای این احکام نیست. هر چند باید پیگیر علتِ حضور این احکام باورنکردنی در متون رسمی فقه باشیم زیرا بنای نظام اجرای اسلام بر اساس گزارش فقه است

هادی قابل
هادی قابل
مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ ۹:۰۷ ق٫ظ

برادر گرامی جناب ترکاشوند عزیز سلام.۱- حکم ترک نماز در همه اقسامش برای کسانی است که مخالفت اعتقادی و یا عملی خود را آشکار کنند. به عبارت دیگر با اعلان آن بخواهند نوعی ریشخند به حکم خدا بزنند! و گرنه کسی که آشکار نکند کسی از او نمی پرسد و تعقیبی ندارد.۲- همانطور که گفتید این احکام در فقه جای بحث و کنکاش دارد، ولی در فضای مجازی و بصورت عام هیچ جای بحثش نیست! چون کسانی که وارد این بحث می شوند کارشناس فقه نیستند. دلیل بر این مسئله آن است که هیچ فقیه و مرجع تقلیدی در رساله… مطالعه بیشتر»

شیخی
شیخی
مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ ۸:۵۹ ق٫ظ

جناب ترکاشوند سلام من این نظر را در سال ۶۱ از یکی از فقهای که هم اکنون هم در قید حیات است در بالای منبر شنیدم این فتوا تا به حال اجرا نشده است الا در مقطعی از زندان اوین در سال های دهه شصت – بنا به روایت خاطرات یکی از زندانیان – منابعی که شما برای این فتوا بر شمرده اید نظر برخی فقها و از جمله علامه حلی و شیخ طوسی است و ایشان هم در نظر خود استنادی به آیات قران و یا سنت نبی و یا حدیثی از معصومین نکرده اند بهتر خواهد بود اگر… مطالعه بیشتر»

رویا.ب
رویا.ب
مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ ۶:۴۲ ق٫ظ

با عرض سلام و ادب
حقیقتا در هیچ کجای قران برای انجام ندادن عبادت هیچگونه مجازات این دنیایی نیامده پس چرا وقتی خود خداوند مجازاتی در این دنیا ،قایل نیست ،بشر از این فراتر رفته بویژه که حتی بر نمازگزارانی که مال یتیم را میخورند ونماز میخوانند ،وای برآنان گفته ،ضمنا آیا عبادت و خاصه صلوه فقط به شکلی که مرسوم است فقط مورد قبول است این خود بحثی جدی است ،چه بخواهیم چه نخواهیم در نزد بسیاری این شبهه وجود دارد ،.با سپاس و تشکر مجدد ،سربلند باشید

سید علی قادری
سید علی قادری
مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ ۵:۴۳ ق٫ظ

بنام خدابا اهداء سلام موضوع را با چنین جمله ای آغاز کرده اید: «مجازات به خاطر نماز نخواندن، حتی به “ذهن” مردم هم خطور نکند؛ چه نماز را رابطه فرد با مبدأ هستی دانسته و دخالت زور و مجازات در این مسئله را به کلی با روح آن ناسازگار میدانند…»و سخن خود را با جمله زیر به پایان برده اید: «چشم به راهِ فقه پویا و به امید بازبینی احکام فقهی.»اگر عملاً مجازات نماز نخواندن مورد بازبینی قرار نگرفته بود، جمله آغازین شما معنایی نداشت.و در رساله های عملیه فعلی مجازات نماز نخواندن هم بیان می شد. پس جمله آخر… مطالعه بیشتر»

مهدی
مهدی
مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ ۴:۱۵ ق٫ظ

باور نکردنیه!

لینک منابع رو پیدا کردم:
http://www.aqaedalshia.com/books/ijmaat/003-book/001.htm

http://lib.eshia.ir/10036/1/128

واقعا باورنکردنیه!

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد ۲۴, ۱۳۹۴ ۳:۳۲ ب٫ظ

به مرور جبران میکنم. سند قبلی از شیخ طوسی بود و این سند از علامه حلی: تذکره الفقهاء (ط.ج) – العلامه الحلی – ج ۲ – ص ۳۹۱ – ۳۹۲خاتمه: تارک الصلاه الواجبه مستحلا یقتل إجماعا إن کان مسلما ولد على الفطره من غیر استتابه، لأنه جحد ما هو معلوم من دین الإسلام ضروره فیکون مرتدا، ولو تاب لم یسقط عنه القتل، وإن لم یکن مسلما لم یقتل إن کان من أهل الذمه. ولو کان مسلما عن کفر فهو مرتد لا عن فطره یستتاب، فإن تاب قبلت توبته، وإلا قتل. ولو کان قریب العهد بالإسلام، أو نشأ فی بادیه وزعم… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد ۲۴, ۱۳۹۴ ۱:۱۸ ق٫ظ

[quote name=”حجت جانان”]جناب امیر حیسن ترکاشوند اینکه کسی نماز را قبول نداشته باشد یک ضروری دین را انکار کرده وحکمش اعدام است را میدانستم البته واضح است که چنین احکامی هرگز اخلاقی نبوده و قابل دفاع نیست ولی بقیه مطالبی که فرمودید اگر نماز را قبول داشته باشد ولی نخواند شلاق میخورد وبعد از بار چهارم کشته خواهد شد اگر لطف کنید منابع را اعلام فرمایید که از کدام رساله وکدام مرجع تقلید است بسیار روشنگرانه خواهد بود[/quote] با سلام و سپاس. فعلا یکی از این موارد که از شیخ طوسی است را تقدیم میکنمالمبسوط – الشیخ الطوسی – ج… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد ۲۴, ۱۳۹۴ ۰:۵۳ ق٫ظ

[quote name=”زهرا”]اگر کمی متقن بود منبع داشت.[/quote]
حق با شماست باید منابع را هم میآوردم. ولی اینکه بتواند آن را متقن کند بستگی به نظر شما و دیگر خوانندگان دارد.
ترکاشوند

امیر
امیر
مرداد ۲۳, ۱۳۹۴ ۶:۱۱ ب٫ظ

ای کاش رفرنس هم میدادید و بحثتون علمی تر میشد!

حجت جانان
حجت جانان
مرداد ۲۳, ۱۳۹۴ ۴:۳۲ ب٫ظ

جناب امیر حیسن ترکاشوند اینکه کسی نماز را قبول نداشته باشد یک ضروری دین را انکار کرده وحکمش اعدام است را میدانستم البته واضح است که چنین احکامی هرگز اخلاقی نبوده و قابل دفاع نیست ولی بقیه مطالبی که فرمودید اگر نماز را قبول داشته باشد ولی نخواند شلاق میخورد وبعد از بار چهارم کشته خواهد شد اگر لطف کنید منابع را اعلام فرمایید که از کدام رساله وکدام مرجع تقلید است بسیار روشنگرانه خواهد بود

زهرا
زهرا
مرداد ۲۳, ۱۳۹۴ ۳:۳۱ ق٫ظ

اگر کمی متقن بود منبع داشت.

CharlessEsory
CharlessEsory
دی ۱۱, ۱۳۹۸ ۸:۱۱ ق٫ظ

point spread lsu florida online gambling list of all online casinos [url=http://neoonlinecasino.com/]online blackjack online game[/url] moneybookers online casino

JeremySmaft
JeremySmaft
دی ۱۰, ۱۳۹۸ ۱۰:۲۶ ب٫ظ

Привет! класный у вас сайт!
Нашел топ базу кино: [b] мелодрамы русские ۲۰۱۸ года в хорошем качестве [/b] [url=http://kinofly.xyz/]http://kinofly.xyz/[/url]
Тут: Лучшие мелодрамы новинки ۲۰۱۹ http://kinofly.xyz/melodrama/ рейтинг ۲۰۱۹
Здесь: http://kinofly.xyz/6323-loft-the-loft-2014.html [b] Лофт / The Loft (2014) [/b]
Тут: http://kinofly.xyz/711-kanal-amc-opredelilsya-s-raspisaniem-serialov.html

timeblockSmari
timeblockSmari
دی ۱۰, ۱۳۹۸ ۸:۳۹ ب٫ظ

[url=https://timeblock.ru/golubye-zony/]уход за кожей ۳۵[/url] или [url=https://timeblock.ru/nauchnaya-sistema-timeblock-bogata-rastitelnymi-ne-toksichnymi-ingredientami/]эликсир молодости кожи[/url]

https://timeblock.ru/read/stories-about-timeblock/

jonathansj11
jonathansj11
دی ۱۰, ۱۳۹۸ ۵:۵۹ ب٫ظ

Hot new pictures each day
http://xxxvideof.fatcameltoepics.relayblog.com/?angela

best free porn clip animal porn on ipod bigggest ass porn porn star punishmnet porn actor horse death

anitaax2
anitaax2
دی ۱۰, ۱۳۹۸ ۸:۵۱ ق٫ظ

New hot project galleries, daily updates
http://analsecx.bbwsexmoviehd.bestsexyblog.com/?phoebe

avy lee roth porn sites hamster just porn no bullshit free xxx stolen porn movies midmissouri porn free streaming black gay porn

jaredzk2
jaredzk2
دی ۹, ۱۳۹۸ ۲:۵۵ ب٫ظ

Hot sexy porn projects, daily updates
http://chatshemale.energysexy.com/?darlene

free 60 granny porn free indian porn 3gp video download qality gay porn bolt the superdog porn jeanine cook ameture porn

StanleycreRs
StanleycreRs
دی ۸, ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱ ق٫ظ

Ссылка тут [url=https://gaminators.biz/]играть здесь…[/url]

Frankviaps
Frankviaps
دی ۸, ۱۳۹۸ ۱۰:۲۱ ق٫ظ

[url=https://betononasos-v-moskve.ru/]подвижность бетона для бетононасоса[/url] выбирайте немецкое качество

lyndawg11
lyndawg11
دی ۷, ۱۳۹۸ ۹:۰۳ ب٫ظ

Sexy photo galleries, daily updated pics
http://veryyounporn.instakink.com/?elaine

lindasy lohan porn porn star long tongue christina brooks porn star watch brother and sister porn the fanny porn

frannq2
frannq2
دی ۷, ۱۳۹۸ ۱۲:۵۶ ب٫ظ

New hot project galleries, daily updates
http://sipsonporn.relayblog.com/?noelle

naked cheerleader porn naked 10 popular porn stars young old porn movie black america porn tube white girl porn site by rabit

rodneyqy69
rodneyqy69
دی ۷, ۱۳۹۸ ۱۱:۰۲ ق٫ظ

Hot new pictures each day
http://horsefuryporn.instasexyblog.com/?rita

cartoon sxex porn skinny teen fucked porn zuzanne porn undeground oprn red light district porn video archive

jamesgv11
jamesgv11
دی ۷, ۱۳۹۸ ۶:۵۰ ق٫ظ

Hot new pictures each day
http://porn.stream.bloglag.com/?maya

french lesbian prison porn briney spears porn pix rihanna porn videos kylee strutt porn galleries hottest lesbian porn stars

idoxia
idoxia
دی ۷, ۱۳۹۸ ۶:۲۴ ق٫ظ

[b]Альфа-Банк[/b]
Кредитная карта за ۰ рублей
۱۰۰ дней без процентов на покупки и снятие наличных ۵۰ ۰۰۰ р/мес.
Снимайте каждый месяц без комиссии в банкоматах любых банков
Закажите сейчас — бесплатно доставят на следующий день после оформления заявки
Для получения карты нужен Только паспорт
[url=https://ad.admitad.com/g/i352cbwpfv87300a785e1cb5598fff/]Оформить онлайн заявку на кредитную карту ۱۰۰ дней без % Альфа-Банк[/url]

janettetj1
janettetj1
دی ۷, ۱۳۹۸ ۴:۵۷ ق٫ظ

Sexy photo galleries, daily updated collections
http://xxxmalegay.xblognetwork.com/?victoria

interracial mature porn clips free hardcore anal porn movie clips asin porn search engines plumkin porn videos logan miller louisiana porn

rosseo4
rosseo4
دی ۷, ۱۳۹۸ ۰:۵۶ ق٫ظ

Enjoy our scandal amateur galleries that looks incredibly dirty
http://sexseyvideo.hotblognetwork.com/?annabel

jason andrews porn video valentine rush porn porn seduces dillan needs a job porn streaming porn big ass licker

deannate4
deannate4
دی ۶, ۱۳۹۸ ۱۰:۵۴ ب٫ظ

Hot sexy porn projects, daily updates
http://newgirlsexypic.instasexyblog.com/?joana

that 07 show porn free anime or hentai xxx porn gay hardcore porn trailers free porn movies bi teens rose valentina tube porn

glendavu3
glendavu3
دی ۶, ۱۳۹۸ ۸:۵۷ ب٫ظ

Sexy pictures each day
http://pornyoutube.instakink.com/?myah

pretty een young porn free full legth porn video free lesbian porn trails gay porn its gonna hurt amateur mobile porn

qcrsztqgm07
qcrsztqgm07
دی ۶, ۱۳۹۸ ۷:۵۹ ب٫ظ

ничего такого

francistv3
francistv3
دی ۶, ۱۳۹۸ ۳:۰۱ ب٫ظ

Hot new pictures each day
http://teeniepornsites.lexixxx.com/?julissa

too much for him porn amea moretti porn vids ebony granny pprn videos gay porn moives babes n toyland porn

rochellekb2
rochellekb2
دی ۶, ۱۳۹۸ ۱:۰۱ ب٫ظ

Hot sexy porn projects, daily updates
http://freeshemalechat.trannyporns.miyuhot.com/?karli

kinky red head sex porn vidio gorgous butts porn tube free amateur facial porn videos gopher porn cold duck porn

nellfp16
nellfp16
دی ۶, ۱۳۹۸ ۱۰:۵۹ ق٫ظ

Sexy teen photo galleries
http://facebookhotsexy.xblognetwork.com/?kamryn

send my cell phone porn sexey old porn asian porn video galleries cigarette smoking porn porn dragon ball z

stevenga69
stevenga69
دی ۶, ۱۳۹۸ ۸:۵۷ ق٫ظ

Sexy photo galleries, daily updated collections
http://sexivdo.xblognetwork.com/?estefani

make your own fake porn brasilian gangbang free porn movies porn pool diving max keller porn milf silk porn movie

lynetteqk11
lynetteqk11
دی ۶, ۱۳۹۸ ۶:۵۴ ق٫ظ

Hot photo galleries blogs and pictures
http://porn.ass.tap.instasexyblog.com/?kennedi

kendra mobile porn rss porn search porn sites for young full mobile porn porn desiree cousteau

lukSmari
lukSmari
دی ۶, ۱۳۹۸ ۶:۴۳ ق٫ظ

[url=https://www.lukland.ru/lyuki-pod-plitku/konstrukciya-i-ustanovka-santehnicheskogo-lyuka-pod-plitku]скрытый люк под ванну[/url] или [url=https://www.lukland.ru/catalog/hatches/hatchesforpaint/removable/ugolok]люк ревизионный напольный под плитку[/url]

https://www.lukland.ru/catalog/hatches/hatchesforpaint/planshet/korob/variant/367

darlaqi60
darlaqi60
دی ۶, ۱۳۹۸ ۲:۵۷ ق٫ظ

Enjoy our scandal amateur galleries that looks incredibly dirty
http://pornrearch.moesexy.com/?kasey

save as porn video famous teen porn stars tony erickson porn avalon porn clips big dick tiny girl porn

carlynx69
carlynx69
دی ۶, ۱۳۹۸ ۰:۵۹ ق٫ظ

Browse over 500 000 of the best porn galleries, daily updated collections
http://hotgsexy.instasexyblog.com/?noelia

sara porn teen male porn pics kirsty gibson porn porn star david taylor hires porn pics gallery

cliftonvs18
cliftonvs18
دی ۵, ۱۳۹۸ ۱۱:۰۰ ب٫ظ

Enjoy our scandal amateur galleries that looks incredibly dirty
http://cyberkiddieporn.topanasex.com/?angel

free chubby wife porn free naked girl porn porn compilation shemale 9 buck buck porn vintage porn pictures

stellasj18
stellasj18
دی ۵, ۱۳۹۸ ۷:۴۲ ب٫ظ

Hot teen pics
http://shemalevideos.miaxxx.com/?paloma

sexy fat girl porn videos girls locker room porn why porn movies are stupid milf xxx free porn sites drunkuniversity porn tube

eugeniapn60
eugeniapn60
دی ۵, ۱۳۹۸ ۶:۵۹ ب٫ظ

Enjoy daily galleries
http://lesbianstumblr.fetlifeblog.com/?marley

free bisexual porn chicks bratz for real porn streaming porn young girl porn noise moms over 50 porn

lucindaqb4
lucindaqb4
دی ۵, ۱۳۹۸ ۵:۰۴ ب٫ظ

Hot sexy porn projects, daily updates
http://sexinjailporn.bloglag.com/?anna

mother daughter porn tube search penguin porn piss and cum porn japanese wife friend porn jc porn star

1 2 3 5
فهرست
234
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx