آیا نماز نخواندن مجازات دارد!؟

امیرحسین ترکاشوند: شاید مجازات به خاطر نماز نخواندن، حتی به “ذهن” مردم هم خطور نکند؛ چه نماز را رابطه فرد با مبدأ هستی دانسته و دخالت زور و مجازات در این مسئله را به کلی با روح آن ناسازگار میدانند. این البته سخن درستی است ولی متأسفانه در متون فقهی برای نماز نخواندن مجازات ،آنهم چه مجازاتی، وضع شده: اعدام!.…

امیرحسین ترکاشوند: شاید مجازات به خاطر نماز نخواندن، حتی به “ذهن” مردم هم خطور نکند؛ چه نماز را رابطه فرد با مبدأ هستی دانسته و دخالت زور و مجازات در این مسئله را به کلی با روح آن ناسازگار میدانند. این البته سخن درستی است ولی متأسفانه در متون فقهی برای نماز نخواندن مجازات ،آنهم چه مجازاتی، وضع شده: اعدام!. این گونه آرا ضرورت بازنگری در مشهورات فقهی را بیش از پیش میکند تا در نظامی که وجهه همتش را اجرای احکام فقهی قرار داده، این گامها در بیراهه سپری نشود.

افسوسِ دوچندان آنجاست که حکم یادشده، رأی عموم فقها در طول تاریخ بوده است:

الف- اگر مردی اساساً نماز را قبول نداشته باشد کیفرش بی هیچ تخفیفی مرگ است!

زیرا به دلیل انکار یکی از ضروریات دین، از اسلام خارج شده و مرتد و کافر نامیده میشود.

کیفر مرتد، قتل است.

اینچنین فردی حتی اگر توبه کند، باز مانع اجرای حکم نمیشود.

بر کسی که بدلیل انکار نماز اعدام شود نماز میّت نمیخوانند و در گورستان مسلمانان دفن نمیشود.

(البته اگر وی نومسلمان! باشد و نه از آغازِ تولّد مسلمان، در این صورت شانس توبهٔ سریع به وی داده می‌شود).

ب- اگر زنی نماز را قبول نداشته باشد اعدامش نمیکنند بلکه حبس ابد می شود

و هنگام هر نماز به سراغش میروند و او را به باد کتک میگیرند تا اصلاح شود و نمازخوان گردد
اینکار را هر وعده ی نماز آنقدر تکرار میکنند تا توبه کند یا بمیرد! 

 اگر در دوران حبس مُرد، او نیز مرتد و کافر شمرده شده و شانس تشریفات اسلامی پس از مرگ را ندارد.

پ- اگر کسی (چه مَرد و چه زن) نماز را قبول داشته باشد ولی عملاً نماز نخواند در این صورت او را تعزیر میکنند (بیست و پنج ضربه شلاق)،

اگر باز نماز نخواند دوباره تعزیرش میکنند و بار سوم یا حدّاکثر چهارم (اختلاف در فتوی و احتیاط) او را میکشند

زیرا به یک ضروریّ دین “پایبند” نبود و مرتکب گناه کبیره شد،

و کیفرِ این نوع ارتکاب، سرانجام  اعدام است.

او البته این شانس را دارد که پس از مرگ، تشریفات مسلمانی را برایش اجرا کنند: نماز میّت بر او بخوانند ، در گورستان مسلمین خاکش کنند …

زیرا او مسلمان بود و نماز را انکار نکرد و نظراً با آن مشکل نداشت بلکه تنبلی می کرد و عملاً تن به آن نمیداد.

چشم به راهِ فقه پویا و به امید بازبینی احکام فقهی.

بیست و دوم مرداد ۱۳۹۴
امیرحسین ترکاشوند

 

پیوست: بخشی از این احکام تلخ را با هم در کلام شهید اول پی می‌گیریم:
من ترک الصلاه الواجبه من المسلمین مستحلا فهو مرتد، یقتل إجماعا إن ولد على الفطره من غیر استتابه … وإذا قتل لم یصل علیه، ولم یدفن فی مقبره المسلمین، وماله لوارثه المسلم. وإن کان مسلما عن کفر استتیب، فإن تاب وإلا قتل … ولو ترکها غیر مستحل عزر ثلاثا، وقتل فی الرابعه …  إذا کان ترک الصلاه مع الاستحلال ارتدادا فالمرأه لا تقتل بترکها، بل تحبس وتضرب أوقات الصلوات حتى تتوب أو تموت … ولو ترکتها لا مستحله وعزرت ثلاثا فظاهر الأصحاب قتلها فی الرابعه کالرجل، وکذا فی جمیع مواضع تکرار الحد أو التعزیر … (الذکری ج ۲ ص ۴۰۷ تا ۴۱۰).

۰ ۰ آرا
ارزیابی شما

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

guest
233 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
هادی قابل
هادی قابل
شهریور 3, 1394 1:19 ب.ظ

قسمت دوم(ادامه بحث)۳- سخن بنده که” مسایل فقهی فنی هستند و نیازمند ورود کارشناسان در آن حوزه است نه اظهار نظر اشخاصی که اطلاعی از فقه و قواعد آن و راههای استنباطی ندارند” گویا به مذاق برخی از دوستان از جمله سرکار خانم گلرخ خوش نیامده است! از ایشان و امثال ایشان در شگفتم که در حوزه مسایل سیاسی و یا اجتماعی بارها خرده گرفته اند که چرا افراد ناوارد را بکارگمارده اند و یا چرا اظهار نظر می کنند، که گاه نظرشان سبب هزینه های سنگین برای جامعه شده است! ولی خود با اعتراف به عدم آشنایی به دانش… مطالعه بیشتر»

هادی قابل
هادی قابل
شهریور 3, 1394 1:16 ب.ظ

برادر عزیزم جناب ترکاشوندبا سلام. و احترام، به استحضار می رساند:۱- اینکه بنده گفتم احکام فقها دایر مدار آشکار ساختن نخواندن نماز است، امری دیهی است، زیرا در صورت پنهان بودن که آگاهی بوجود نمی آید تا حکمی اجرا شود. تمامی احکام تنبیهی و مجازاتی اسلام دایر مدایر علم و اطلاع بر مرتکب آن است. حتی حاکم شرع حق جستجو برای آگاهی بر انجام منکر توسط مکلفین را ندارد! پس یا خود افراد باید علنی سازند و اقرار کنند! و یا دیگران عمل خلاف را از فردی ببینند و به حاکم اطلاع دهند. بحث روزه خواری بصورت آشکار در ماه… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
شهریور 3, 1394 6:26 ق.ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”] نمی‌دانم ابهام پاسخ قبلی من در چه بود: اگر فرض کنیم که مؤمنی نماز نخواند اما مرتکب قتل هم نشده باشد، کاری نکرده است که سزاوار مجازات اعدام باشد، اما اگر مشرکی مرتکب قتل شده باشد سزاوار اعدام است. حال اگر به چنین مشرکی بگوییم که اگر مثلا نماز بخواند از اعدام رهایی پیدا می‌کند، چه ایرادی دارد؟ هر شرط دیگری را هم که برای رهایی یک اعدامی از مجازات اعدام بگذارید، کاملا اجباری است و او ناچار است بپذیرد. اگر به اعدامی بگویید که برای آزادی یک سال روزه بگیرد یا بنده‌ای را آزاد کند یا… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
شهریور 3, 1394 5:57 ق.ظ

[quote name=”جواد الف”] جناب ترکاشوند گرامی با سلام نظر به اهمیت موضوع لطفا اگر کمی وقت بگذارید و همان معنای مشهور را با اندک توضیحی بنویسید و در طول بحث درباره آیات نیز شما از دیدگاه سنتی (شیعه و سنی) و بر مبنای احادیت و روایات شدیدا دفاع کنید و مباحثه ای داشته باشیم فکر کنم خدمت بزرگی به جامعه بشریت و به ویژه مسلمانان خواهد بود.[/quote] سلام بر آقا جواد! حتماً همینطور است که میفرمایید.مطابق فهم سنتی، آیه آغازین سوره در بیزاری از مشرکان طرف معاهده، صادر شده به طوری که از شدت این بیزاری و خشم! حتی سخن… مطالعه بیشتر»

علیرضا
علیرضا
شهریور 3, 1394 5:38 ق.ظ

[quote]با سلام برای این که حسن نیت و خیرخواهی خود را در این گفتگوها نشان دهید لطفا نخست از کسانی که در بحث های دیگر چون بت پرست بودن پدر حضرت ابراهیم این همه با حوصله برای شما وقت گذاشتند و از دانش آنان بهره بردید تشکر کنید. با سپاس.[/quote]با عرض سلام خدمت جناب جواد الف بنده از تمام کسانی که در مقاله جناب ارجمند که درباره واژه (سید) بود و در آن گفتگوهایی در مورد اینکه آیا آزر پدر حقیقی حضرت ابراهیم بود یا نه ؛ از اینکه وقت شریفشان صرف گفتگو با بنده شد ؛ کمال تشکر رو… مطالعه بیشتر»

علیرضا
علیرضا
شهریور 3, 1394 5:32 ق.ظ

[quote]در این راستا توضیح دادم که قرآن از مشرکان موصوف در عهد پیامبر فقط دو چیز خواسته: مثل بچه ی آدم دست از نزاع بردارند و به دو اصل مهم در آیین خودشان (صلات و زکات) بازگردند! و لازم نیست حتی به محمد امین ایمان آورند[/quote][quote]نیز به کمک آیه ۱۱ توضیح دادم که با عمل به آن دو دستور (البته پس از توبه از جنگ و نزاع) عملاً برادران ایمانیِ پیروان حضرت محمد خواهند شد هر چند به وی ایمان نیاورده باشند![/quote] با عرض سلام خدمت جناب ترکاشوندجناب ترکاشوند اینکه جنابعالی در ایه ۵ سوره توبه، صلات و زکات را… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
شهریور 3, 1394 3:52 ق.ظ

[quote]اگر مشرکان موصوف به پیامبر ایراد میگرفتند که چرا ما که به نماز اعتقاد نداریم را ملزم به آن میکنی و در صورت تخطی میکشید ولی پیروان خودت که به آن اعتقاد دارند را ملزم و مجبور به آن نمیکنی و اگر نخوانند هیچ کاری با آنها نداری! [/quote] نمی‌دانم ابهام پاسخ قبلی من در چه بود: اگر فرض کنیم که مؤمنی نماز نخواند اما مرتکب قتل هم نشده باشد، کاری نکرده است که سزاوار مجازات اعدام باشد، اما اگر مشرکی مرتکب قتل شده باشد سزاوار اعدام است. حال اگر به چنین مشرکی بگوییم که اگر مثلا نماز بخواند از… مطالعه بیشتر»

جواد الف
جواد الف
شهریور 2, 1394 6:24 ب.ظ

آقای علیرضای گرامی با سلام برای این که حسن نیت و خیرخواهی خود را در این گفتگوها نشان دهید لطفا نخست از کسانی که در بحث های دیگر چون بت پرست بودن پدر حضرت ابراهیم این همه با حوصله برای شما وقت گذاشتند و از دانش آنان بهره بردید تشکر کنید. با سپاس.

جواد الف
جواد الف
شهریور 2, 1394 6:18 ب.ظ

[quote]و اما، گویا با توجه دادن به واژه عاهدتم میخواهید به نکته ای اشارت دهید، بسم الله (من که فعلا چیزی بیش از معنای مشهور به ذهنم نمیرسد.
[/quote]

جناب ترکاشوند گرامی با سلام نظر به اهمیت موضوع لطفا اگر کمی وقت بگذارید و همان معنای مشهور را با اندک توضیحی بنویسید و در طول بحث درباره آیات نیز شما از دیدگاه سنتی (شیعه و سنی) و بر مبنای احادیت و روایات شدیدا دفاع کنید و مباحثه ای داشته باشیم فکر کنم خدمت بزرگی به جامعه بشریت و به ویژه مسلمانان خواهد بود.

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
شهریور 2, 1394 9:00 ق.ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”] …این موضوع را إن شاء الله در بخشهای بعدی «دین و آزادی» بررسی می‌کنم، اما به صورت خلاصه می‌توان گفت پاسخ جنگ نرم، تنها می‌تواند جنگ نرم باشد و پاسخ قتال هم قتال است. تا کسی دست به شمشیر نبرد نمی‌توان در برابرش دست به شمشیر برد و خونریزی کرد: فمن اعتدی علیکم فاعتدوا علیه بمثل ما اعتدی علیکم. .[/quote] اگر مشرکان موصوف به پیامبر ایراد میگرفتند که چرا ما که به نماز اعتقاد نداریم را ملزم به آن میکنی و در صورت تخطی میکشید ولی پیروان خودت که به آن اعتقاد دارند را ملزم و مجبور… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
شهریور 2, 1394 8:50 ق.ظ

[quote name=”علیرضا”]با سلام ..و در آخر هم توضیحات جناب ارجمند به نظرم قانع کننده هست.[/quote]جناب علیرضا. با سلام؛ با تأییدتان بر سخن جناب ارجمند، این پرسش به شما هم برمیگردد که این نماز زوری! به چه دردی میخورد؟ نماز اجباری مشرکان پیمان شکن چه مشکلی از جامعه اسلامی را حل میکند؟ آیا همین تحمیل، به وهن صلاه که توجه بشر به خدا است منجر نمیشود. آیا بساط ریا و تظاهر را نمی گستراند؟ در این الزام و اجبار چه چیزی نهفته که شما و جناب ارجمند را با برخی رویّه های کنونی انتقاد برانگیز، مشترک و همفکر میکند. اگر نماز… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
شهریور 2, 1394 5:25 ق.ظ

[quote]اگر در اعصار بعد از پیامبر ، مثلاً در عصر کنونی، برخی از نامسلمانان مشرک، از حضرت محمّد بیزار باشند و در این راستا به “جنگ” نَرم (مَجازی و یا از طریق ساخت فیلم و انتشار کتاب و یا طرحهای کاریکاتوری و..) بر علیه او و پیروانش اقدام کنند آیا میتوانند مصداق حکم آیه قرار گیرند؟[/quote]این موضوع را إن شاء الله در بخشهای بعدی «دین و آزادی» بررسی می‌کنم، اما به صورت خلاصه می‌توان گفت پاسخ جنگ نرم، تنها می‌تواند جنگ نرم باشد و پاسخ قتال هم قتال است. تا کسی دست به شمشیر نبرد نمی‌توان در برابرش دست به… مطالعه بیشتر»

علیرضا
علیرضا
شهریور 1, 1394 6:14 ب.ظ

با سلامجناب جواد الف؛ واژه عاهدتم اگر اسم فاعل باشد نشانه استمرار و دوام و پیوستگی هست. در نتیجه مسلمانان باید با مشرکانی که به عهدشان پای بند بودند ، آنها نیز به عهدشان پای بند باشند:(إِلاَّ الَّذِینَ عَاهَدتُّم مِّنَ الْمُشْرِکِینَ ثُمَّ لَمْ یَنقُصُوکُمْ شَیْئًا وَلَمْ یُظَاهِرُواْ عَلَیْکُمْ أَحَدًا فَأَتِمُّواْ إِلَیْهِمْ عَهْدَهُمْ إِلَى مُدَّتِهِمْ إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقِینَ)اما مشرکانی که با مسلمانان بر ترک مخاصمه و تعرض عهد بسته بودند اما پیوسته پیمان شکنی می کردند و در هر فرصتی جان مسلمانان را به خطر می انداختند و به کشتن برخی از آنان دست می زند و از طرفی هم… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
شهریور 1, 1394 5:55 ب.ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”]با سلام و تشکرایراد شما را در قالب همان مثل می‌توان پاسخ داد. فراموش نکنیم که با مشرکانی مواجهیم که به سبب جرایمشان به قتل محکوم شده بودند و حکم قتل آنان صادر شده بود: اقتلوا المشرکین حیث وجدتموهم. حال اگر قرار باشد مشرکی که به قتل محکوم شده است عفو شود، ناچار است شرایط بسیار سبکتر عفو خود را بپذیرد، هرچند از پذیرش آن اکراه داشته باشد. اگر نخواهد صلات و زکات را نپذیرد، حکم قتل او همچنان به سبب جرایمی مانند آغاز جنگ و نقض معاهده به قوت خود باقی است. مشرک در این شرایط خاص… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
شهریور 1, 1394 5:24 ب.ظ

[quote name=”جواد الف”]دوست گرامی آقای ترکاشوند با سلام همانطور که گفتید این آیه بسیار مهم و حیاتی است. به نظرم هنوز به بحث بیشتری نیاز است. در راستای خیر اگر شما و سایر دوستان موافق باشید اجازه بدهید با روش دیگری به بحث ادامه دهیم. به گمان من تصویر بزرگ (جنگل) را فراموش کرده ایم و داریم درباره شاخه یک درخت در جنگل بحث می کنیم. اجازه بدهید یکی یکی آیات سوره توبه را بررسی کنیم. برای شروع لطفا نظر خود را درباره «عَاهَدتُّم» در آیه توبه:۱ بیان کنید.[/quote] درود و سلامی دوباره به دوست ارجمندم آقا جواد.میپذیرم که شما… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
شهریور 1, 1394 12:42 ب.ظ

با سلام و تشکرایراد شما را در قالب همان مثل می‌توان پاسخ داد. فراموش نکنیم که با مشرکانی مواجهیم که به سبب جرایمشان به قتل محکوم شده بودند و حکم قتل آنان صادر شده بود: اقتلوا المشرکین حیث وجدتموهم. حال اگر قرار باشد مشرکی که به قتل محکوم شده است عفو شود، ناچار است شرایط بسیار سبکتر عفو خود را بپذیرد، هرچند از پذیرش آن اکراه داشته باشد. اگر نخواهد صلات و زکات را نپذیرد، حکم قتل او همچنان به سبب جرایمی مانند آغاز جنگ و نقض معاهده به قوت خود باقی است. مشرک در این شرایط خاص اگر واقعا… مطالعه بیشتر»

جواد الف
جواد الف
شهریور 1, 1394 12:02 ب.ظ

دوست گرامی آقای ترکاشوند با سلام همانطور که گفتید این آیه بسیار مهم و حیاتی است. به نظرم هنوز به بحث بیشتری نیاز است. در راستای خیر اگر شما و سایر دوستان موافق باشید اجازه بدهید با روش دیگری به بحث ادامه دهیم. به گمان من تصویر بزرگ (جنگل) را فراموش کرده ایم و داریم درباره شاخه یک درخت در جنگل بحث می کنیم.

اجازه بدهید یکی یکی آیات سوره توبه را بررسی کنیم. برای شروع لطفا نظر خود را درباره «عَاهَدتُّم» در آیه توبه:۱ بیان کنید.

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
شهریور 1, 1394 6:56 ق.ظ

[quote name=”عباس ۲″]سلام ۱-با قدر دانی از همه دوستاندر آیه ۵توبه فإن تابوا و اقاموا الصلوه و آتوا الزکوه فخلّوا سبیلهم إن الله غفور رحیم.فخلّوا سبیلهم پس راهشان را خالی کنید =راهشان را باز کنیدبگذارید راه خودشان بروند . این بمعنی پذیرفتن سبیل خدا یا سبیل مسلمانان نیست … [/quote] سلام و سپاس جناب عباس۲ چه برداشت نو و جالبی از فخلّو سبیلهم ارائه کردید ممنون به سهم خودم. بر این اساس، به آنچه این حقیر گفتم نزدیک میشویم: صلات و زکات در آداب و اعمال مشرکان وجود داشته و قرآن آنها را به همان دو (و نه به لزوم… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد 31, 1394 7:24 ب.ظ

[quote name=”جواد الف”]دوست گرامی جناب ترکاشوند با سلام و تشکر از مطالب .[/quote] سلام و درود بر شما قرآن پژوه گرامی جناب آقا جواد عزیز!من گمان میکنم وجود عبارت “جواز قتل” در جایی از کلامم شما را به یاد مطالب فقهی انداخته، که هرگز مرادم آن نبوده (شاید من بدسلیقگی کردم که از این تعبیر غلط انداز استفاده کردم). بگذریم.آگاه هستید که این آیه به غلط به آیه سیف (و قتال با مشرکان) معروف است. این همان آیه ای است که با تعمیم ناروای مشرکانِ جنگ افروزِ رودر روی پیامبر، به همه ی مشرکانِ دیگر ازمنه و امکنه، حکم جهاد… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد 31, 1394 6:43 ب.ظ

[quote name=”ابوالفضل ارجمند”]با سلام و تشکر از روشنگریهای شما و دیگر دوستان حاضر در بحثآیه‌ی ۵ توبه را می‌توان از این دیدگاه تحلیل کرد: فرض کنید زندانیی به اعدام محکوم شده باشد، اما به او بگویند که اگر توبه کند و مثلا سواد بیاموزد و قرآن را حفظ کند آزاد می‌شود. از این سخن نمی‌توان نتیجه گرفت که علت محکومیت زندانی به اعدام این بوده است که سواد نداشته است یا قرآن را حفظ نکرده است.[/quote] سلام و سپاس جناب آقای ارجمند!با توضیح شما و مثالِ به روزتان، میتوان از پیچیدگیهای این آیه تا حدود زیادی رهایی یافت و فقط… مطالعه بیشتر»

عباس 2
عباس 2
مرداد 31, 1394 6:33 ب.ظ

سلام
۱-با قدر دانی از همه دوستان
در آیه ۵توبه
فإن تابوا و اقاموا الصلوه و آتوا الزکوه فخلّوا سبیلهم إن الله غفور رحیم.
فخلّوا سبیلهم پس راهشان را خالی کنید =راهشان را باز کنید
بگذارید راه خودشان بروند .
این بمعنی پذیرفتن سبیل خدا یا سبیل مسلمانان نیست

۲ =جناب محمد جواد شما فرموده ایید
“در هر حال شریعت در هیچکدام از دو اطلاق خود فقط قرآن نیست.”
شریعت فقط از ما انزل ٱللَّهُ همانطوریکه در آیات آمده است

جواد الف
جواد الف
مرداد 31, 1394 2:27 ب.ظ

[quote][quote]من هم مانند شما همین نظر را دارم و آیه را منحصراً برای مشرکان جنگ افروز و پیمان شکنی که رودرروی پیامبر بودند میدانم. ولی آیا برای همانها میتوان دست برداشتن از جواز قتل شان را منوط به خواندن نماز و دادن زکات کرد؟اگر چنین باشد در گام دوم (نه من و شما) برخی ها قائل به تعمیم ناروا بوده و مشرکان موصوف را به تمام نامسلمانان (مگر اهل کتاب) تسری میدهند و از آن طرف ادعا میشود چون شرط پذیرش اسلام تعلیق به خواندن نماز و پرداخت زکات شده بنابراین هر مسلمانی هم که نماز نخواند واجب القتل است.[/quote][/quote]… مطالعه بیشتر»

ابوالفضل ارجمند
ابوالفضل ارجمند
مرداد 31, 1394 9:30 ق.ظ

با سلام و تشکر از روشنگریهای شما و دیگر دوستان حاضر در بحث
آیه‌ی ۵ توبه را می‌توان از این دیدگاه تحلیل کرد: فرض کنید زندانیی به اعدام محکوم شده باشد، اما به او بگویند که اگر توبه کند و مثلا سواد بیاموزد و قرآن را حفظ کند آزاد می‌شود. از این سخن نمی‌توان نتیجه گرفت که علت محکومیت زندانی به اعدام این بوده است که سواد نداشته است یا قرآن را حفظ نکرده است.

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد 30, 1394 2:17 ب.ظ

جناب آقایان جواد الف و علیرضا.با سلام و سپاس. ((نفی مسلمان سازی، حتی در مورد مشرکان جنگ افروز و پیمان شکن)):بدنبال توضیحات شما دو بزرگوار نکته ای به ذهنم رسید: این آیه و نیز آیه یازدهم، نه تنها درصددِ پیروِ پیامبر ساختنِ مشرکان جنگ افروز و پیمان شکن نیست (و یعنی حتی برای اینان که حقّشان بدلیل جنگ افروزی و پیمان شکنی مرگ است قائل به جنگ ایدئولوژیک نشده) بلکه اتفاقاً همین دو آیه (۵ و بویژه ۱۱) در نقطه مقابل این توهّم قرار دارد! چگونه؟ اگر بپذیریم مشرکان از پیش از ظهور اسلام، معتقد به صلاه و زکات بوده… مطالعه بیشتر»

علیرضا
علیرضا
مرداد 29, 1394 4:41 ب.ظ

[quote]من هم مانند شما همین نظر را دارم و آیه را منحصراً برای مشرکان جنگ افروز و پیمان شکنی که رودرروی پیامبر بودند میدانم. ولی آیا برای همانها میتوان دست برداشتن از جواز قتل شان را منوط به خواندن نماز و دادن زکات کرد؟[/quote]با سلامجناب ترکاشوند خداوند در آیه۱۰سوره توبه در مورد همین مشرکان پیمان شکن می فرماید:(لاَ یَرْقُبُونَ فِی مُؤْمِنٍ إِلاًّ وَلاَ ذِمَّهً [b]وَأُوْلَئِکَ هُمُ الْمُعْتَدُونَ[/b])طبق این ایه خداوند مشرکان بی تعهد و پیمان شکن را تجاوزکار و مستکبر می خواند نه مسلمانان و نه مشرکان متعهد را ، زیرا آنها پای بند به پیمان خود هستند.و اگر خداوند… مطالعه بیشتر»

محمد جواد
محمد جواد
مرداد 29, 1394 3:22 ب.ظ

پاسخ به عباسبا سپاس از شمامنظورتان از اینکه این سخن را از کجا آوردم متوجه نشدم!کدام سخن؟اگر اطلاق عام و خاص شریعت منظورتان استمستند معنای عام را جنابعالی به خوبی اشاره کردیدمستند معنای خاص شریعت که به معنای راه خاص هر دین است که خداوند بر اساس مقتضیات و مصالح هر زمان نازل کرده آیه ۴۸ مائده را بنگرید که خداوند هر دینی را دارای شریعتی مختص خود می داند. طبعا اگر شریعت را به معنای عامش بگیرید جمله ای بی معنا خواهد بود!نکته بعدی اشاره های مکرر شما به انتساب شریعت به خداست. مگر بنده گفتم شریعت(چه معنای عام… مطالعه بیشتر»

محمد جواد
محمد جواد
مرداد 29, 1394 3:22 ب.ظ

[quote name=”جواد الف”]جهت اطلاع آقای محمدجواد و سایر آخوندها تاکید کرده باشم که:

من به خدای «[b][b][b]عبدمناف[/b][/b][/b]» و فرزندان مشرکش (چه از نطفه عبدشمس و چه از نطفه هاشم) و به سنت جاهلی قریش کافرم و به این کفر افتخار می کنم.

آن خدای بیسواد و زبونی را که برای بشریت از فرزندان مشرک «بنده مناف» قانون شریعت کپی کرده است مدت هاست به زباله دانی سپرده ام![/quote]

توهین به خدای ما چنین کسی کرد
ما دل به غمش نمی خراشیم
ما نیز ز خوبی اش بگوییم
تا هر دو دروغ گفته باشیم

جواد الف
جواد الف
مرداد 29, 1394 2:49 ب.ظ

یکی از «ابزار» های کلاهبرداری، آیات «اطیعوا» می باشد. [b]«اطیعوا» ش را گفتی لطفا «فان تولوا» ش را هم بگو![/b] اطاعت یک امر عرفی است و برای نظم امور جامعه و در رابطه با شخص زنده مافوق (نه مرده) می باشد؛ مثلا اطاعت سربازان از فرماندهان، اطاعت آشپزها از سر آشپز و غیره. حال بیایید فرض فقها از مفهوم اطاعت از پیامبر را بپذیریم، پرسش من از برخی کامنت گذاران این است که اگر ریگی به کفش ندارید چرا آیات را نیمه تمام می گذارید و بخش [b][b]«فان تولوا»[/b][/b] آیه را حذف می کنید؟! به آیه مائده:۹۲ دقت می کنیم.… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد 29, 1394 7:36 ق.ظ

[quote name=”علیرضا”]با سلامجناب ترکاشوند ؛ ایه ۵سوره توبه چه ارتباطی با تایید مجازات برای ترک نماز دارد؟!ایه ۵سوره توبه در مورد مشرکان پیمان شکن هست که به تعهدات خود عمل نمی کردند نه هر مشرکی.[/quote] جناب علیرضا. سلام و سپاس.من هم مانند شما همین نظر را دارم و آیه را منحصراً برای مشرکان جنگ افروز و پیمان شکنی که رودرروی پیامبر بودند میدانم. ولی آیا برای همانها میتوان دست برداشتن از جواز قتل شان را منوط به خواندن نماز و دادن زکات کرد؟اگر چنین باشد در گام دوم (نه من و شما) برخی ها قائل به تعمیم ناروا بوده و… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد 29, 1394 7:26 ق.ظ

[quote name=”جواد الف”] سلام بر شما برادر فرزانه جناب ترکاشوند گرامی دوست گرامی فکر کنم که اگر سوره توبه را از همان آیه اول بخوانیم و به آیه مورد نظر شما برسیم هیچ ابهامی نباشد. .[/quote] جناب آقای جواد الف. سلام و سپاس بیکران. راستش با توضیحات شما که حاوی دقایق و لطائفی بود دست کم نیمی از ابهامم برطرف شد ولی هنوز کمی ابهام در مورد ایدئولوژیک بودنش باقی مانده است. البته پر واضح است که آیات ناظر به مشرکان جنگ افروز و سپس پیمان شکن و رودررو با پیامبر و طبیعتا به همین دلیل جایزالقتل، می باشد ولی… مطالعه بیشتر»

عليرضا
عليرضا
مرداد 29, 1394 0:31 ق.ظ

با سلام
جناب ترکاشوند ؛ ایه ۵سوره توبه چه ارتباطی با تایید مجازات برای ترک نماز دارد؟!
ایه ۵سوره توبه در مورد مشرکان پیمان شکن هست که به تعهدات خود عمل نمی کردند نه هر مشرکی.

عباس 2
عباس 2
مرداد 28, 1394 10:56 ب.ظ

سلام جناب محمد جواد درپاسخ به حبیبه گلرخ محمد جواد فرموده اند “شریعت دو اطلاق دارد: ۱- به مجموع اصول و فروع یک دین گفته می شود. یعنی نظام عقیدتی/ اخلاقی و عملی اسلام را شریعت اسلام می گویند۲- اطلاق دوم اخص از اولی است و تنها به بخش احکام و دستورات عملی دین گفته می شود.در هر حال شریعت در هیچکدام از دو اطلاق خود فقط قرآن نیست. چون هم آموزه های اعتقادی و اخلاقی در روایات به وفور بیان شده و هم احکام فقهی بسیار زیاد. لذا سخن شما دور از صحت و صواب است.”جناب محمد جوادشما این… مطالعه بیشتر»

جواد الف
جواد الف
مرداد 28, 1394 7:44 ب.ظ

جهت اطلاع آقای محمدجواد و سایر آخوندها تاکید کرده باشم که:

من به خدای «[b][b][b]عبدمناف[/b][/b][/b]» و فرزندان مشرکش (چه از نطفه عبدشمس و چه از نطفه هاشم) و به سنت جاهلی قریش کافرم و به این کفر افتخار می کنم.

آن خدای بیسواد و زبونی را که برای بشریت از فرزندان مشرک «بنده مناف» قانون شریعت کپی کرده است مدت هاست به زباله دانی سپرده ام!

جواد الف
جواد الف
مرداد 28, 1394 6:50 ب.ظ

[quote]سلام و درود. با توجه به دقت نظرهای قرآنی که شما (و نیز جناب آقای ابوالفضل ارجمند) دارید لطفا بفرمایید، اگر برای تأیید مجازات ترک نماز، به آیه پنج سوره توبه استناد شود چه پاسخی میتوان داد: فإذا انسلخ الاشهر الحرم فاقتلوا المشرکین حیث وجدتموهم و خذوهم و احصروهم واقعدوا لهم کل مرصد فإن تابوا و اقاموا الصلوه و آتوا الزکوه فخلّوا سبیلهم إن الله غفور رحیم.با سپاس، ترکاشوند[/quote] سلام بر شما برادر فرزانه جناب ترکاشوند گرامی دوست گرامی فکر کنم که اگر سوره توبه را از همان آیه اول بخوانیم و به آیه مورد نظر شما برسیم هیچ ابهامی… مطالعه بیشتر»

حبیبه گلرخ
حبیبه گلرخ
مرداد 28, 1394 6:32 ب.ظ

من از شما تشکر می کنم که مطلبم را خواندید و وقت گذاشتید و به آن پاسخ دادید. من چون دیر مطلب شما را دیدم بنابراین فقط وقت می کنم به قسمت اول مطلب شما جواب دهم و بقیه را واگذار می کنم به روز جمعه. فردا را هم کامل مشغولم. در مورد شریعت گویی هیچ اختلافی باهم نداریم زیرا سخن شما نیز در جهت تأئید سخنان من است. یعنی شریعت با دین متفاوت است در هر دو معنای آن هم که دقت کنیم می بینیم که با دین متفاوت است. ارجاع قرآن به سنت چه ربطی به انحصار دین… مطالعه بیشتر»

حبیبه گلرخ
حبیبه گلرخ
مرداد 28, 1394 3:42 ق.ظ

من از آقای موسی عذر خواهی می کنم گویی خطاب نوشته دوم به ایشان بوده در صورتی که ایشان نباید مخاطب قرار می گرفتند .
با سپاس

فرزانه
فرزانه
مرداد 28, 1394 0:34 ق.ظ

سخنم را با خاطره ای از یکی از اساتید دانشگاهم نقل می کنم. مدرس تاریخ اسلام بودند و آنچه از اسلام می گفتند با آنچه شنیده بودیم متفاوت بود و به نظر بسیار سخت گیرانه و تندروانه بود. از ایشان پرسیدم که چرا همین حرفها را به مردم نمی گویید. در جواب گفتند که مردم هنوز طاقت شنیدن دین حقیقی را ندارند ابتدا باید آنها را مهیا نمود بعد حقایق را گفت. حالا از دید کلی تری به مساله اسلام نگاه می کنم. ابتدا از آن یک چهره ای برای مردم (همان مردمی که هنوز به مرتبه درک اسلام حقیقی… مطالعه بیشتر»

محمد جواد
محمد جواد
مرداد 27, 1394 5:59 ب.ظ

پاسخ حبیبه گلرخبا سلامشریعت دو اطلاق دارد: ۱- به مجموع اصول و فروع یک دین گفته می شود. یعنی نظام عقیدتی/ اخلاقی و عملی اسلام را شریعت اسلام می گویند۲- اطلاق دوم اخص از اولی است و تنها به بخش احکام و دستورات عملی دین گفته می شود.در هر حال شریعت در هیچکدام از دو اطلاق خود فقط قرآن نیست. چون هم آموزه های اعتقادی و اخلاقی در روایات به وفور بیان شده و هم احکام فقهی بسیار زیاد. لذا سخن شما دور از صحت و صواب است.گذشته از بحث لفظی که فایده ای ندارد نکته مهم آنست که خود… مطالعه بیشتر»

محمد جواد
محمد جواد
مرداد 27, 1394 5:59 ب.ظ

پاسخ جواد الف
از متن سراسر اهانت آمیز و دور از ادب ایشان به فرموده قرآن با کرامت که بگذریم… تنها جمله ای که باید به عرض برسانم اینست که بعید می دانم جناب جواد الف حتی قرآن را هم قبول داشته باشند!

محمد جواد
محمد جواد
مرداد 27, 1394 5:58 ب.ظ

پاسخ موسی
اینکه همه روایات و مطالب باید با قرآن سنجیده شود و حکم خلاف قرآن مردود است سخنی کاملا متین است اما روایاتی دال بر قتل تارک نماز در مرتبه چهارم(اصحاب الکبائر یقتل فی الرابعه) چه مخالفتی با قران دارد؟
ان شاء الله که مراد شما از مخالفت، عدم وجود آیه ای موید روایت نباشد که مطلبی ناصواب است
ظنی بودن روایات هم مشکلی نیست چون ملاک عمل، حجیت است نه یقینی بودن مستندات.

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد 27, 1394 5:43 ب.ظ

[quote name=”جواد الف”] با سلام به نظر می رسد این [/quote]

جناب آقای جواد الف.
سلام و درود. با توجه به دقت نظرهای قرآنی که شما (و نیز جناب آقای ابوالفضل ارجمند) دارید لطفا بفرمایید، اگر برای تأیید مجازات ترک نماز، به آیه پنج سوره توبه استناد شود چه پاسخی میتوان داد: فإذا انسلخ الاشهر الحرم فاقتلوا المشرکین حیث وجدتموهم و خذوهم و احصروهم واقعدوا لهم کل مرصد فإن تابوا و اقاموا الصلوه و آتوا الزکوه فخلّوا سبیلهم إن الله غفور رحیم.
با سپاس، ترکاشوند

حبیبه گلرخ
حبیبه گلرخ
مرداد 27, 1394 1:53 ب.ظ

با سلام جناب آقای موسیگفتید که : « مشکل این دوست و دیگر کسانی که اشکالات مشابهی دارند اینست که دین را تنها قرآن می دانند و بس » اتفاقا آقا دین دقیقا و دقیقا تنها قرآن است. آن چه که شما قصد دارید بگویید و بلد نبوده اید و یا از عمد آن را نگفته اید شریعت است یعنی همان فقه و اصولی که باز هم دقیقا و دقیقا نظر شخصی افرادی است که خود را متخصص در دین می دانند و دیگران را مجری نظرات خودشان. هرکسی را هم که در نظرات آن ها تشکیک کند ضد دین،… مطالعه بیشتر»

جواد الف
جواد الف
مرداد 27, 1394 12:43 ب.ظ

[quote]در هر جامعه ای قانونه حرمت دارد و تخلف آشکار از قانون مجازات دارد. [/quote] با سلام به نظر می رسد این جناب قابل با این همه عمر هنوز تعریف «قانون» را نمی داند. در دنیای مدرن [b]نمایندگان [/b][b]مردم [/b]که در محیط آزادی بیان و تبادل آرا و آزادی احزاب انتخاب می شوند، طی یک فرآیند پویای دمکراتیک قوانینی را برای بهبود وضعیت جامعه به تصویب می رسانند. این قوانین ابدی نیست و دائم مورد بازبینی قرار می گیرد… اگر به نفع جامعه نباشد توسط مطبوعات و مدیا و احزاب مخالف در معرض نقد و چالش می باشد تا با… مطالعه بیشتر»

موسی
موسی
مرداد 27, 1394 6:38 ق.ظ

[quote name=”محمد جواد”] مشکل این دوست و دیگر کسانی که اشکالات مشابهی دارند اینست که دین را تنها قرآن می دانند و بس!گویا اصلا هیچ منبع دیگری وجود نداردگویا قرآن را هم کامل یا دقیق نخوانده اند که ما آتاکم الرسول فخذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا گویا نخوانده اند که اطعیوا الله و الرسول… و آیات دیگری که سنت پیامبر را حجت و منبع می داند.اگر قرار بود همه احکام ریز و درشت در قرآن باشد الان با یک دوره قرآن ۱۰۰ جلدی روبرو بودیم و آنوقت همین دوستان اشکال را به نحو دیگری مطرح می کردند که ای… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد 27, 1394 3:39 ق.ظ

[quote name=”محمد جواد”] در اینجا هم اگه دقت می کردید نوشته ترک الصلاه…مستحلا… مستحلا یعنی نماز را واجب نداند و وجوب آنرا انکار کند که همان انکار ضروری دین و سخن شیخ طوسی است. و ربطی به صرف نخواندن نماز ندارد.[/quote] با سلام و سپاس. گویا بخشهای پایانی سند که دقیقا اشاره به غیر مستحل میکند مورد رؤیت تان قرار نگرفته : ولو کان “غیر مستحل” لم یکن مرتدا بل یعزر على ترکها، فإن امتنع عزر ثانیا، فإن امتنع عزر ثالثا، فإن امتنع قتل فی الرابعه، وقال بعض علمائنا: قتل فی الثالثه. بنابراین اگر مستحل یعنی کسی که نماز را… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد 27, 1394 3:33 ق.ظ

[quote name=”محمد جواد”][ …این مطلب شیخ طوسی چه ربطی به سوال مطروحه حجت جانان داشت؟![/quote]با سلام و سپاس. پرسشی که ایشان از من داشتند این بود: ((ولی بقیه مطالبی که فرمودید اگر نماز را قبول داشته باشد ولی نخواند شلاق میخورد وبعد از بار چهارم کشته خواهد شد اگر لطف کنید منابع را اعلام فرمایید)).من نیز پاسخ ایشان را در ضمن سندی که شامل همه فروعات مسئله است فرستادم و این قسمتش دقیقاً پاسخ پرسش ایشان بود: فإن قال: هی واجبه، وأنا ذاکر وعلى فعلها قادر لکنی لست أنشط لفعلها أو أنا کسلان عن إقامتها وأقام على ذلک حتى خرج… مطالعه بیشتر»

امیرحسین ترکاشوند
امیرحسین ترکاشوند
مرداد 27, 1394 3:25 ق.ظ

[quote name=”حبیبه گلرخ”]من کارشناس فقه نیستم فلسفه خوانده ای هستم که به دنبال یافتن جواب سوالاتم اول به سراغ طلبگی رفتم. .. .[/quote] با سلام و دعا. به شکرانه توضیحات بسیار ارزنده شما، مطلبی را تقدیم میکنم: اگر ملاکِ فاسق نامیده شدن و تجاهر به آن، صِرف ارتکابی است که قابل دیده شدن و اطلاع یافتن مردم از آن باشد و یعنی علنی بودن را در حدّ قابل دیده شدن بگیریم در این صورت تعلّق هر مقدار کیفر به چالش کشیده میشود و نیاز به بررسی دارد (چه رسد به اعدام)؛ مگر اینکه از این صِرف عبور کرده، افزوده شدن… مطالعه بیشتر»

محمد جواد
محمد جواد
مرداد 26, 1394 3:56 ب.ظ

[quote name=”حبیبه گلرخ”]من کارشناس فقه نیستم فلسفه خوانده ای هستم که به دنبال یافتن جواب سوالاتم اول به سراغ طلبگی رفتم. آن چه که جناب قابل فرمودند برایم بسیار سنگین تر از سخنان آن فقهیانی آمد که چنان فتاویی داده اند. هر چند که آن ها هم مرا کلافه کرد. جناب قابل گویی آن فتاویی را نه ضد انسانی بلکه عین انسانیت دانسته و برای توجیه کردن آن به قوانین بشری ارجاع داده اند. مثلا قوانین راهنمایی و رانندگی. آقای قابل عزیز در کجای قرآن برای ترک یکی از احکام نه اجتماعی بلکه احکام مربوط به رابطه میان خدا و… مطالعه بیشتر»

محمد جواد
محمد جواد
مرداد 26, 1394 3:48 ب.ظ

[quote name=”امیرحسین ترکاشوند”]به مرور جبران میکنم. سند قبلی از شیخ طوسی بود و این سند از علامه حلی: تذکره الفقهاء (ط.ج) – العلامه الحلی – ج ۲ – ص ۳۹۱ – ۳۹۲خاتمه: تارک الصلاه الواجبه مستحلا یقتل إجماعا إن کان مسلما ولد على الفطره من غیر استتابه، لأنه جحد ما هو معلوم من دین الإسلام ضروره فیکون مرتدا، ولو تاب لم یسقط عنه القتل، وإن لم یکن مسلما لم یقتل إن کان من أهل الذمه. ولو کان مسلما عن کفر فهو مرتد لا عن فطره یستتاب، فإن تاب قبلت توبته، وإلا قتل. ولو کان قریب العهد بالإسلام، أو نشأ فی… مطالعه بیشتر»

محمد جواد
محمد جواد
مرداد 26, 1394 3:46 ب.ظ

[quote name=”امیرحسین ترکاشوند”][quote name=”حجت جانان”]جناب امیر حیسن ترکاشوند اینکه کسی نماز را قبول نداشته باشد یک ضروری دین را انکار کرده وحکمش اعدام است را میدانستم البته واضح است که چنین احکامی هرگز اخلاقی نبوده و قابل دفاع نیست ولی بقیه مطالبی که فرمودید اگر نماز را قبول داشته باشد ولی نخواند شلاق میخورد وبعد از بار چهارم کشته خواهد شد اگر لطف کنید منابع را اعلام فرمایید که از کدام رساله وکدام مرجع تقلید است بسیار روشنگرانه خواهد بود[/quote] با سلام و سپاس. فعلا یکی از این موارد که از شیخ طوسی است را تقدیم میکنمالمبسوط – الشیخ الطوسی… مطالعه بیشتر»

فهرست
233
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx
()
x