نقدی بر محتوای مطالب سایت فرهنگی نیلوفر

کیوان رادمنش: مطالب و مقالات این سایت دارد کم‌کم از واقعیات و دغدغه‌های جامعه و مردم ایران و بالاخص قشر جوان، فاصله می‌گیرد. نگاهی گذرا به عنوان مقالات، خود شاهد زنده‌ی این مدعاست. اینجانب مدت‌هاست که مطالب سایت فرهنگی نیلوفر را مطالعه می‌کنم و البته که در این مدت بر دانسته‌ها و آگاهی‌ام افزوده شده است؛ اما این دانش، بیشتر…

کیوان رادمنش: مطالب و مقالات این سایت دارد کم‌کم از واقعیات و دغدغه‌های جامعه و مردم ایران و بالاخص قشر جوان، فاصله می‌گیرد. نگاهی گذرا به عنوان مقالات، خود شاهد زنده‌ی این مدعاست. اینجانب مدت‌هاست که مطالب سایت فرهنگی نیلوفر را مطالعه می‌کنم و البته که در این مدت بر دانسته‌ها و آگاهی‌ام افزوده شده است؛ اما این دانش، بیشتر در حوزه‌ی علوم دینی و فقهی می باشد که حقیقتآ کاربرد آنچنانی هم در زندگی‌ام نداشته است و اگر آنها را مطالعه می‌کنم، به این خاطر است که بتوانم با انسان‌های دینداراطرافم رابطه‌ای برقرار کنم و گفتگو و تبادل نظری داشته باشم که آن‌هم متآسفانه هیچگاه به نتیجه‌ای نرسیده است و باعث هیچ تغییر و تحولی در نوع نگاه و زاویه‌ی دید طرفین گفتگو نشده است.

کافی است نگاهی به بخش نظرات مقالات بیندازیم. دوستانی هستند که سال‌هاست تلاش می‌کنند و زحمت می‌کشند و به نقد محتوای مقالات سایت می‌پردازند و گاه وارد بحثی چالشی با نویسنده‌ی مقاله می‌شوند؛ اما نتیجه؟ پافشاری نویسنده‌ی مقاله بر مواضع خود، بدون ذره‌ای توجه به دلایل منطقی طرف مقابل و این نشان می‌دهد که این بحث و جدل‌ها؛ حتی در میان پژوهشگران و محققان علوم دینی هم، بی‌اثر و یا بسیار کم‌اثر است، چه برسد به تآثیر‌گذاری بر دیگر اقشار جامعه.    

از نظر من، یک سایت فرهنگی، مخصوصآ در شرایطی کنونی جامعه‌ی ما، باید مطابق با واقعیات موجود جامعه، به دغدغه‌ها، آسیب‌ها و چالش‌های زندگی مردم، بیشتراهمیت بدهد تا بحث‌هایی اینچنین انتزاعی که گاه فرسنگ‌ها با این واقعیات، فاصله دارد. مثلآ در این سایت چند مقاله می‌شود یافت که به این مقولات پرداخته باشند:

-دلایل افسردگی و غمگینی مردم ایران و راهکارهای مقابله با آن.

-نقش شادی و امید در حیات اجتماعی و تآثیرآن بر رشد و شکوفایی استعدادها و خلاقیت‌های نوجوانان و جوانان.

-موانع فرهنگی توسعه و تحقیق و ارتباط آن با ناکارآمدی نظام آموزشی.

-عواقب دیدگاه سنتی به پدیده‌ها و چالش‌های دنیای مدرن و تبعات آن.

-نیاز به بازنگری قانون اساسی با توجه به تحولات نظام‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دنیای مدرن.

-فقر و اختلاف طبقاتی و تآثیرآن بر جنبش‌های اجتماعی.

-علل گرایش به تجمل‌پرستی و دور شدن از اهداف معنوی انقلاب.

و دیگر مقولاتی که ارتباطی جدایی‌ناپذیر با شیوه‌ی زیست معنوی، مادی و حقوقی مردم جامعه‌ی ما دارد. به نظر من، حتی اگر پژوهشگران و محققان ما به دلایل متعدد، کمتر وارد این‌گونه بحث‌ها می‌شوند، این هنرمدیریت محترم سایت است که با اتخاذ راهکارهایی آنها را تشویق به پژوهش در چنین حوزه‌هایی بکند. به طور مثال، مدیریت سایت می‌تواند با مشاوره‌ی کارشناسان حوزه‌های مختلف، هرماه یا در طول فصل‌های سال، یک محور را تعیین کند و اختصاص بدهد به چالش‌ها و معضلات جامعه و راهکار مقابله با آن.

باید در نظر داشته باشیم که با توجه به وسعت شبکه‌های اجتماعی و کاربران آن و طرح غیرکارشناسانه‌ی این معضلات در این شبکه‌ها که می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی شود، نهی و پوشاندن این مسائل، نه تنها کمکی به حل آنها نمی‌کند؛ بلکه مدام برپیچیده‌تر شدن این موضوعات می‌افزاید.  

در پایان، از زحمات مدیریت محترم سایت و دیگر پژوهشگران و محققان تشکر می‌کنم و می‌دانم که بی‌مزد و منت است هرخدمتی که تاکنون کرده‌اند. امید که با یاری هم بتوانیم در راستای هر چه بهتر و بیشتر کارآمد بودن مطالب این سایت، گامی مؤثر برداریم.

باسپاس

کیوان راد‌منش- یکی از خوانندگان مطالب سایت فرهنگی نیلوفر

 

*****

مدیر سایت:

با سلام.  تشکر می کنم از لطف و توجه جنابعالی. نقدهایتان را قبول دارم اما متاسفانه فعلا  مشغله کاری اجازه نمی‌دهد بیش از این به سایت برسم و تنها فرصت می‌کنم مطالب دریافتی از محققان و نویسندگان گرامی را روی سایت منتشر کنم و رسیدگی فنی برای حفظ وضعیت آنلاین صحفات سایت داشته باشم.

شما  مسائل محوری مهمی را طرح کردید و به گمانم بسیار جای توجه دارد.

از همراهی  ارزشمند شما سپاسگزارم.

 

 

۰ ۰ آرا
ارزیابی شما
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
عباس
عباس
بهمن ۲۶, ۱۳۹۶ ۸:۴۸ ب٫ظ

مشکل این است که بخش قابل توجهی از نخبگان ایرانی که نام اصلاح را هم با خود یدک می کشند مغزشان با اکاذیب آخوندها مسدود شده و از ظرفیت های انسانی خود استفاده نمی کنند. استمرار چهاردهه ستم بی حد و مرز و سازمان یافته دینی که به هلاکت حرث و نسل ایرانی انجامیده و هنوز هم مردم ایران کور نور امیدی در این دالان وحشت نمی بینند، با حماقت های دینی میسر شده است. تمام مقوله هایی که برشمردید در گرو حل مساله حماقت های دینی و آزاد شدن استمرارطلبان از یوغ بندگی و خرافات و سواری دادن به… مطالعه بیشتر»

فهرست
1
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx
()
x