توضیحی برای خوانندگان وب سایت نیلوفر

مدیر سایت: به اطلاع خوانندگان گرامی وب سایت نیلوفر می رسانیم که حذف بخش مقالات دکتر عبدالکریم سروش به دستور ” کمیته فیلترینگ و  دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه” صورت گرفت. ما گرچه به این دستور معترضیم، اما ناگزیر از اجرای آن هستیم و امیدواریم با بررسی مجدد موضوع توسط  کارشناسان محترم آن مرکز، امکان بازگشایی این بخش فراهم…

مدیر سایت: به اطلاع خوانندگان گرامی وب سایت نیلوفر می رسانیم که حذف بخش مقالات دکتر عبدالکریم سروش به دستور ” کمیته فیلترینگ و  دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه” صورت گرفت. ما گرچه به این دستور معترضیم، اما ناگزیر از اجرای آن هستیم و امیدواریم با بررسی مجدد موضوع توسط  کارشناسان محترم آن مرکز، امکان بازگشایی این بخش فراهم آید.

۰ ۰ آرا
ارزیابی شما
guest
7 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
سام
سام
تیر ۲, ۱۳۹۸ ۹:۰۸ ب٫ظ

شوربختانه، یک مانع ایدیولوژیک در ابتدای اندیشه ی شما حضور دارد که باعث می شود فهم مسائل بسیار روشن، برای شما دشوار شود. بر همین اساس احساس میکنم شما باید کمی بیشتر با تاریخ معاصر ایران و تاریخ اسلام آشنا شوید. تکرار مدعا به معنای اثبات مدعا نیست و من هم فرصتی برای هدایت افکار ایدیولوژی زده ی شما ندارم. پس شما را با امام راحل و فرزند خلفش، حسین حاج فرج دباغ، تنها میگذارم اما ایمان دارم که روزی خواهید فهمید که عمرتان به بطالت صرف شد. پپ.ن: همان میزان سیاهی که در کارنامه ی هیتلر دیدید در کارنامه… مطالعه بیشتر»

Guest
Guest
تیر ۲, ۱۳۹۸ ۳:۱۰ ب٫ظ

معیارها و ملاک ها برای ارزیابی پدیده ها اگر متفاوت باشند، داوری ها و قضاوت ها هم متفاوت خواهند بود. آنچه یک فرد با معیار خاص خویش مورد ارزیابی و قضاوت قرار می دهد، می تواند در ارزیابی فرد دیگری با معیار خاص او، حکم دیگری بگیرد. اگر دکتر سروش یا جمهوری اسلامی در نظر یک شخص یا گروه، منفی تلقی می شود، در نظر فرد یا گروه دیگری مثبت تلقی می گردد. در این صورت، چه باید کرد؟ کدام را باید صائب و درست دانست و کدام را نادرست؟ مخالفان پدیدۀ مورد ارزیابی، نظر شخص مخالف را برمی گزینند… مطالعه بیشتر»

سام
سام
تیر ۲, ۱۳۹۸ ۶:۵۹ ق٫ظ

سخت گیری و تعصب، خامی استتا جنینی کار خون آشامی است دوست گرامی، اهل انصاف و منطق بودن، یک سخن کلی و مبهم است که همه آن را باور دارند. آن چه مهم است، ارزیابیِ مصادیق آن است.قطعاً هیچ انسان خردمندی اهل افراط و تفریط نیست. اما باید مراقب باشیم که این تعادلِ عقلانی، ما را (به طور پنهان) به دفاع غیر عقلانی از افراد نکشاند. مثلاً هیتلر نقاش خوبی بود و خدمات زیادی برای کشورش انجام داد که راه آهن آلمان، یکی از آنها است. هیتلر هنوز هم در آلمان طرفداران بسیاری دارد. اما آیا این باعث میشود که… مطالعه بیشتر»

Guest
Guest
خرداد ۲۴, ۱۳۹۸ ۱:۴۴ ب٫ظ

دو جور می توان به پدیده ها (اعم از اشخاص، احزاب و جمعیت ها، دولت ها، حکومت ها، بینش ها و …) نگاه کرد. یکی آنکه آنها را مطلقا در نظر و عمل، مثبت ببینیم و هیچ نقطۀ منفی در آنها نیابیم یا بر عکس، آنها را مطلقا منفی و فاقد هر گونه نقطه یا نقاط مثبت بدانیم. دوم آنکه آنها را آمیزه ای از نقاط مثبت و منفی در نظر یا عمل، البته با درصدهای متفاوت، بنگریم. به نظر بنده، صورت دوم ما را بهتر به حقیقت و داوری درست می رساند. فرض اول منجر به دفاع غیر عقلانی… مطالعه بیشتر»

سام
سام
خرداد ۲۰, ۱۳۹۸ ۱۰:۱۱ ق٫ظ

دوست گرامی بهتر است قبل از دفاع عجولانه، ابتدا اندیشه های پیشین ایشان را ارزیابی کنید سپس آغاز به سینه زنی زیر لوای اندیشه های جدیدشان بکنید. ضمناً اگر دفاع از جمهوری اسلامی برابر با حقانیت است پس بهتر است یا تعریف خود را از حقانیت تغییر دهیم یا آن را به نظامی غیر از جمهوری اسلامی الصاق کنیم.آقای سروش یک مذهبی متعصب است که چندصباحی از باب توجهات جمهوری اسلامی به مقامی رسید و پس از سرنگونی هم از خاطره ها خواهد رفت. نه قرآن را به درستی میشناسد نه اسلام را. اندیشه های ایشان هیچ اتصال و ارتباطی… مطالعه بیشتر»

Guest
Guest
خرداد ۱۰, ۱۳۹۸ ۲:۱۰ ب٫ظ

دیدگاه های دکتر سروش همواره مبتنی بر اعتدال و عقلانیت بوده و هنوز مورد استقبال طالبان معرفت است. ایشان بر اساس نسبی نگری و نه مطلق نگری، داوری های صواب و صحیح را برای جویندگان حقیقت ارائه می دهند. دفاع درست و به حق از جمهوری اسلامی، هیچ نقص و ضعفی در روش تحلیل یک تحلیل گر طالب حقیقت ایجاد نمی کند. سخن حق را باید گفت حتی اگر درباره مخالف باشد. روشنفکری دینی هنوز زنده است و باید به تولید و ارائۀ اندیشه های نو در باب دین بپردازد.

سام
سام
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸ ۱۱:۱۹ ق٫ظ

چیز زیادی از دست ندادید. ایشان همان حرفهای تکراری که از روی دست جان هیک کپی کرده است را همیشه تکرار میکند. کالایش دیگر خریداری ندارد و خصوصاً در این وضعیت که خود و پسرش تمام قد از جمهوری اسلامی دفاع کرده اند. دوران روشنفکری دینی و نوزایی دینی و سیاستِ دینی و … به پایان آمده است.

فهرست
7
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx
()
x