آیا اسلام ذات دارد؟/ پاسخ غیرمنطقی روشنفکران دینی به اتهام تحریف اسلام

استاد حجت الله نیکویی در این درسگفتار به این موضوع می پردازد که آیا توسل روشنفکران دینی به مدعای ذات نداشتن دین می‌تواند آنها را از اتهام تحریف دین و خروج از اسلام تبرئه کند؟

استاد حجت الله نیکویی در این درسگفتار به این موضوع می پردازد که « آیا توسل روشنفکران دینی به مدعای ذات نداشتن دین، می‌تواند آنها را از اتهام تحریف دین و خروج از اسلام تبرئه کند؟»

قسمت اول:

 

قسمت دوم :

 

قسمت سوم

 

 قسمت چهارم

۴.۱ ۷ آرا
ارزیابی شما
صفحه‌آرایی کتاب و پایان‌نامه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

عضویت
اطلاع از
guest

12 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
مجید۱۳۴۴
مجید۱۳۴۴
بهمن ۲۱, ۱۴۰۲ ۱:۱۰ ب٫ظ

درود
در جایی خواندم که اگر شما خدا را انسان وار تعریف کنید و صفاتی آن هم بصورت مطلق بر او بار کنید بعضی از این صفات متناقض یکدیگر میگردند. مثل علم خداوند با اختیار و مختار بودن آن و یا صمدیت و بی نیازی با حکیم بودن آن.
نظرتان چیست. ممنون

عباس تسویری
عباس تسویری
آبان ۳, ۱۴۰۱ ۵:۰۴ ب٫ظ

خداوند متشخص خالق است کسانی که خداوند را غیر متشخص می دانند خلقت را چگونه تعریف می کنند کسانی که به خدا اعتقاد ندارند همه تظاهرات عالم را مادی فرض می کنند اول و آخر یعنی ماده اولیه خلقت قدم بوده است و هیچ گاه از بین نمی رود عالم حادث نیست . اما در قرآن کریم داستان خلقت آدم این چنین است : واذ قال ربک للملئکه انی جاعل فی الارض خلیفه قالوا اتجعل فیها من یفسد فیها و یسفک الدماء ونحن نسبح بحمدک و نقدس لک قال انی اعلم ما لا تعلمون بقره ۲/۳۰ (طبق معنی این آیه… مطالعه بیشتر»

عباس تسویری
عباس تسویری
مهر ۲۹, ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ق٫ظ

خدای متشخص و خدای غیرمتشخص در پی تکفیر همه معتقدین به خدای غیر متشخص استاد حجت الله نیکویی در (سایت فرهنگی نیلوفر) اعم از روشنفکران و معتقدان به خدای غیر متشخص اینجانب (عباس تسویری ) نظر خویش را اعلام میدارم تا حجتی باشد بر اینکه گاهی انسان حرف حق را از هر کسی باید دریافت کند. لازم است مقدمه ای برایتان بنویسم تا فرض دنیا های موازی را اثبات کنم. اگر ما عکس خودمان را خودمان تلقی کنیم یعنی در عالم دو ضلعی که فقط طول و عرض موجود است و در صفحه قرار دارد ما وجود خواهیم داشت .… مطالعه بیشتر»

دریا
دریا
مهر ۲۶, ۱۴۰۱ ۴:۲۵ ب٫ظ

برای فهم ذات اسلام نیاز است ابتدا ذات خدایی که لازم است مورد تسلیم قرار گیرد را بشناسیم. خداوند با دلایل قابل فهم، بیش از هزار بار در قرآن خود را با صفات مختلف معرفی کرده است. از جمله عالم، قادر، رحیم، رحمان، خبیر، سمیع، بصیر، تواب و غیره. و اما یکی از صفات خدا خالق و خلاق بودن است. با دقت در این ویژگی خداوند متوجه میشویم که خداوند خالق خیر و شر است. یعنی همانگونه که نعمتهای غیر قابل شمارشی برای انسان آفریده، در آفرینش او شروری مانند زلزله، طوفان، سیل و غیره هم وجود دارد. اصولا در… مطالعه بیشتر»

عباس تسویری
عباس تسویری
مهر ۱۲, ۱۴۰۱ ۱۱:۵۲ ق٫ظ

لطفا متن عربی آیات و سوره مورد نظر را بنویسید تا روشنی آیات را جستجو کنیم

عباس تسویری
عباس تسویری
مهر ۱۱, ۱۴۰۱ ۴:۲۴ ب٫ظ

ازوبلگ پرسمان ذهن و خیال-از کودکی که در مدرسه جعفری اسلامی درس می خواندم به ما یاد دادند دین چند اصل دارد که هرکس باید استدلالی آن را بداند و اصول مذهب را هم باید استدلالی فرا گرفت ( توحید نبوت و معاد) اصول دین عدل و امامت اصول مذهب بود بعضی ها فکر می کنند توحید یعنی اینکه انسان برای خویش وجود خدا را اثبات کند ولزوم نبوت را از آدم تا خاتم بپذیرد و قبول معاد را نیز هر کس باید استدلالی بداند و قابل تقلید نیست من شنیدم یکی از علمای تراز اول و از مراجع نامدار… مطالعه بیشتر»

عباس تسویری
عباس تسویری
مهر ۶, ۱۴۰۱ ۶:۱۳ ب٫ظ

تصور کنید خالقی باشد چندمیلیارد انسان بیافریند وبگوید کسانی که مرا یکی بدانند پاک اند و کسانی که برای من شریک قائل اند نجس اند ازآنها دوری کنید ومن روز قیامت پدر آنها را در می آورم و عذاب الیم کنم عذابی ابدی آیا عمل این خالق موجه و عقلایی است؟ آیا ازتصور وجود چنین خالقی متاسف نیستیم؟چنین خالقی ترس دارد ؟مضاف بر اینکه او گفته است من مهربان و بخشنده هستم !!!!!!لطفا پاسخ دهید

حمید
حمید
جواب به  عباس تسویری
مهر ۱۰, ۱۴۰۱ ۰:۰۱ ق٫ظ

-خداوند قرآن:در آتش بسوز ، برای همیشه -بنده بدبخت: چرا؟کسی را آزرده ام؟خیانت کرده ام؟جنایت کرده ام؟
-خداوند قرآن:نه، ولی قبول نداشته ای که من یگانه هستم، برای من شریک قائل شده ای و با آن شریک خیالی هم راز و نیاز کرده ای. راستش به من خیلی برخورده ، فلذا بسوووز!آنهم برای همیشه!!!….

عباس تسویری
عباس تسویری
جواب به  حمید
مهر ۱۲, ۱۴۰۱ ۱۱:۴۹ ق٫ظ

آیات جدید؟خدای نازک نارنجی ! به من برخورده!

عباس تسویری
عباس تسویری
مهر ۱, ۱۴۰۱ ۵:۳۴ ب٫ظ

از زمانی که کتاب راه انبیا راه بشر نوشته شد اسلامشناسی در ایران قدم در مسیر رشد و تعالی گذاشت فقط از توحید شنیدن کافی نیست خداوند به انسان توحید را نشان می دهد چشم هارا باید آماده ساخت تا ارزش ها و توحید را در زندگی مشاهده کند

عباس تسویری
عباس تسویری
مهر ۱, ۱۴۰۱ ۵:۲۰ ب٫ظ

مانباید اسلام را طوری تعریف کنیم (کم ظرفیت ) که نتواند برای همه انسان ها پیام هدایت داشته باشد انسان اسلام و علوم تجربی باید همراه هم فهمیده شوند تا ارزش هایش قابل بحث و قابل انتقال باشدزیربنای فهم اسلام نباید ترس از خدا باشد خداوند رحمن و رحیم است خداوند هادی و کریم است او حلیم و علی است هرانسان اخلاقی را میتوان در دایره دین تعریف نمود (سید مرتضی جزایری )

عباس تسویری
عباس تسویری
مهر ۱, ۱۴۰۱ ۲:۳۹ ب٫ظ

مگر همه مراجع تقلید نمی گویند غیرمسلمانان نجس هستند ؟ چگونه جهان برای افرادی خلق شده بقیه به جهنم

12
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx