اپیکتتوس؛ گفتارها، قطعات، کتابچه ی راهنما

اپیکتتوس فیلسوف بسیار بزرگی است و فلسفه او فلسفه دوران سخت است . فلسفه اپیکتتوس فلسفه تقدیر است و او تأکید فراوان دارد که امر بیرونی در دست انسان نیست پس نباید برای وصال به آن مطمئن بود. به نظر او هم و غم انسان باید صرف درون و شکوفایی آن شود. کتاب «اپیکتتوس؛ گفتارها، قطعات، کتابچه ی راهنما» به همت جناب آقای حبیب اله نورانی ترجمه گردیده است که نسخه ی الکترونیکی آن با اجازه ی مولف در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

| حبیب اله نورانی |

از انجا که پایان نامه دکترای بنده ترجمه کتابی در باب اپیکتتوس بود بر آن شدم که کتاب گفتارهای اپیکتتوس را هم ترجمه کنم . برای این کار از دو ترجمه انگلیسی بنام های (Discourses, Fragments, Handbook ( با ترجمه (ROBIN HARD) و Discourses and Selected Writings) ( با ترجمه ROBERT DOBBIN) ( بهره بردم. البته قصد بنده ترجمه کتاب “گفتارها” بصورت عمومی نبود بلکه برای فهم بیشتر فلسفه اپیکتتوس آنها را ترجمه کردم. بعد از مدتی بر آن شدم که ترجمه را دقیق تر سازم و نشر دهم که بعلت پاره ای از مشکلات شخصی میسر نشد. از آنجا که اپیکتتوس فیلسوف بسیار بزرگ و تأثیرگذاری در تمدن مغرب زمین می باشد بنابرین بر آن شدم آن ترجمه را بصورت اولیه و رایگان در اختیار اهالی دانش قرار گیرد. بنده به عنوان مترجم رضایت از تکثیر اینترنتی دارم.البته چاپ کتاب بصورت مکتوب را برای خود محفوظ می دارد.

اپیکتتوس فیلسوف بسیار بزرگی است و فلسفه او فلسفه دوران سخت است . فلسفه اپیکتتوس فلسفه تقدیر است و او تأکید فراوان دارد که امر بیرونی در دست انسان نیست پس نباید برای وصال به آن مطمئن بود. به نظر او هم و غم انسان باید صرف درون و شکوفایی آن شود. به نظر فیلسوف حاضر هر چند زندگانی سخت و مشکل است ولی می توان تفسیری امیدوارنه از زندگی داشت و آنرا تحمل کرد. آن بزرگ با آنکه برده بود و بارها فروخته شد و ملالت ها از دنیا کشید هیچ وقت نا امید نشد و طبق اصول فلسفه خویش زیست. اپیکتتوس تأکید فراوان دارد که آدمی پادشاه درون خویش است و آزادی و اختیار مطلق درونی دارد و او می تواند درون خویش را سامان دهد و با شرایط روزگار)گر سخت باشد( کنار بیاید.. امید است این ترجمه در این جهت کمک کننده باشد و مقداری از آلام و دردها ما بکاهد.

متن کامل کتاب اپیکتتوس با ترجمه ی حبیب اله نورانی متن کامل کتاب اپیکتتوس با ترجمه ی حبیب اله نورانی

۳.۵ ۱۳ آرا
ارزیابی شما
صفحه‌آرایی کتاب و پایان‌نامه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

عضویت
اطلاع از
guest

5 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
Ahmadreza shariyati
Ahmadreza shariyati
مرداد ۱۳, ۱۴۰۲ ۸:۲۵ ق٫ظ

درود فراوان بر شما جناب نورانی بزرگوار که این کتاب فوق العاده را ترجمه و به رایگان در اختیار علاقمندان قرار دادید. من مدتهاست دنبال ترجمه این کتاب می گشتم تا امروز اتفاقی آنرا یافتم. از دو سال پیش که به صورت حرفه ای فلسفه رواقی را مطالعه می کنم اکثر آثاری که در مورد این فلسفه به فارسی ترجمه شده است را خوانده ام. و این سیر مطالعاتی را با کتاب ارزشمند (عشق به سرنوشت نوشته ماسیمو پیلیوچی و ترجمه جناب مهدی رضایی با مقدمه حضرت استاد ملکیان) شروع کردم. فلسفه رواقی توانست مقدار زیادی از درد و رنج… مطالعه بیشتر»

مهدی لطفی
مهدی لطفی
دی ۶, ۱۴۰۱ ۳:۴۸ ق٫ظ

ممنونم از در اختیار قراردادن رایگان کتاب
در حال خواندن تأملات مارکوس اورلیوس به اسم این کتاب برخوردم.
امیدوارم بتوانید هر چه زودتر و با درگیری کمتر به چاپ برسونید ، و ما هم نسخه ی کاغذی را تهیه کنیم که البته در مقابل لطف شما ، انجام وظیفه ی کوچکیست.پیروز و تندرست باشید.

سعید
سعید
آذر ۲۵, ۱۴۰۱ ۱۱:۴۲ ب٫ظ

ترجمه بسیار روان و ارزشمند از یک کتاب مهم فلسفه که قبلا به فارسی برگردانده نشده و در اختیار گذاشتن رایگان آن برای خوانندگان، گامی در خور تقدیر است. از زحمات شما متشکریم.

حمید محمدی
حمید محمدی
مهر ۱۴, ۱۴۰۱ ۶:۵۲ ب٫ظ

یعنی مجموع آثار اپیکتتوس است.

فاطمه طاهری
فاطمه طاهری
مهر ۱۴, ۱۴۰۱ ۲:۲۴ ب٫ظ

عالی بود. دستتان درد نکنه

5
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx