بررسی صحت و سقم ماجرای خواب فرزند عبدالباسط، و آمیخته شدن مذهب با خواب و رؤیا

|محمد جعفر میلان نورانی | جناب آقای نجم‌الدین مروجی طبسی، از اساتید معروف حوزه علمیه قم و دارای آثار متعدد در نقد وهابیت، در یک کلیپ صوتی ادعا کرده که با یکی از شیعیان عراقی در دانمارک ملاقات داشته و او نیز فرزند عبدالباسط، قاری شهیر و فقید مصری را در مسجدالحرام در حال انجام مناسک شیعی دیده و وقتی…
عبدالباسط عبدالصمد

|محمد جعفر میلان نورانی |

جناب آقای نجم‌الدین مروجی طبسی، از اساتید معروف حوزه علمیه قم و دارای آثار متعدد در نقد وهابیت، در یک کلیپ صوتی ادعا کرده که با یکی از شیعیان عراقی در دانمارک ملاقات داشته و او نیز فرزند عبدالباسط، قاری شهیر و فقید مصری را در مسجدالحرام در حال انجام مناسک شیعی دیده و وقتی دلیل این کار را از وی جویا شده، فرزند عبدالباسط شیعه شدن خود را در آنجا اعلام کرده‌است.

متن سخنان استاد طبسی از این قرار است:

«در دانمارک بودیم. یکی از شیعیان عراق ما را به افطار دعوت کرد. گفت که در یکی از رمضان‌های گذشته، به مکه رفته بودم و دیدم کاروانی از ایرانیان در مسجدالحرام مشغول قرائت دعای ابوحمزه ثمالی هستند. روحانی آن‌ها آقای ابطحی بود. من نیز به آن‌ها ملحق شدم. ناگهان دیدم فردی مصری نیز به دعاخوانان ملحق شد. بعد از دعا به وی گفتم: این‌ها که دعا می‌خواندند، ایرانی و شیعه هستند؛ من نیز عراقی و شیعه‌ام. تو که مصری هستی، چه ربطی به این جمع داری؟! وی گفت:من نیز شیعه مصری هستم! من پسر عبدالباسط قاری معروف هستم و چندین بار پدرم را در خواب دیده‌ام که در قبر نشسته و سرگردان است. به وی گفتم: پدر! صوت قرآن تو شرق و غرب دنیا را فراگرفته؛ پس چرا اینجا نشسته‌ای؟! عبدالباسط پاسخ داد که ولایت علی ندارم و مرا اینجا نگه داشته‌اند. یک فکری برایم بکن و یک کاری برایم بکن. من (فرزند عبدالباسط) دیگر فهمیدم که مسائل چیز دیگری است؛ لذا شیعه شدم. من (آقای نجم‌الدین مروجی طبسی) دو دفعه از زبان کسی که از فرزند عبدالباسط شنیده بود، شنیدم و او برای من نقل کرد.» (تارنمای آپارات:ماجرای شیعه شدن پسر عبدالباسط. منبع)

در این واقعه و سخنی که استاد گرامی آقای طبسی نقل کرده، ابهامات متعددی وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

دقیقاً «عبدالباسط» در این میان چه خصوصیتی داشته‌است؟! یعنی چرا دیگر بزرگان و قاریان و اندیشمندان اهل سنت، بعد از فوتشان نتوانسته‌اند به خواب فرزندشان بیایند؟! اینکه حدود یک میلیارد و سیصد میلیون نفر اهل سنت در جهان زندگی می‌کنند و از این میان فقط عبدالباسط عبدالصمد بوده که این توفیق را یافته تا به خواب فرزندش بیاید و او را به لزوم تغییر مذهب آگاه کند، امری فوق‌العاده قابل تأمل است! اینکه علمای متعددی از اهل سنت در طول تاریخ از دنیا رفته‌اند و هیچ خبری از عالم برزخ برای بازماندگانشان نیاورده‌اند، و حتی از دیگر معارف دینی مورد توافق، مثل لزوم برپایی نماز، به فرزندانشان در خواب چیزی نگفته‌اند، یا حداقل خبری از آن‌ها رسانه‌ای نشده، و فقط عبدالباسط از لزوم برخورداری از ولایت امام علی به پسرش توصیه کرده، امری شگفت است.

لذا به نظر می‌رسد، در این واقعه کسی به عنوان «نادم از روی گردانی از ولایت امام علی» انتخاب شده، که مردم ایران عموما وی را می‌شناسند و به عبارت بهتر، این خواب و این داستان، مصرف داخلی دارد! چراکه چنین رویکرد  احساس‌مدارانه‌ای، صرفاً در جایی واکنش مثبت را در پی دارد و مخالفت خاصی را برنمی‌انگیزد، که قرائت عموم مردم با محتوای آن همراه باشد! مثلاً اگر چنین رؤیایی را فرزند یک شخص شیعه در کشوری نقل کند که عموم مردمش سنی باشند، و چنین نقل کند که من پدرم را در خواب دیدم که در قبر سرگردان است و به من توصیه می‌کرد که سنی و محب شیخین شوم تا در عالم برزخ و قبر به حیرت و بیچارگی نیفتم،این سخن و این رؤیا در میان جامعه آن کشور به شدت مورد استقبال قرار خواهد گرفت! نه به خاطر اینکه رویکرد وی رویکرد منطقی و صحیحی بوده! بلکه به این خاطر که محتوای آن رؤیا، با اعتقادات خودشان همساز بوده‌است! چیزی که هم‌اکنون شیعیان ایران نسبت به رؤیای فرزند عبدالباسط احساس می‌کنند!

حتی می‌توان این مسئله را به شکل برعکس نیز مطرح کرد. به این شکل که اگر یکی از چهره‌های مطرح و مؤثر در شیعه، و ساکن در جامعه شیعه، مثل یک عالم، نویسنده، قاری یا امام جمعه، از دنیا برود و بعد به خواب فرزندش آمده و او را به لزوم تغییر مذهب از شیعه به سنی توصیه کند، و آن فرزند نیز با استناد به همین رؤیا سنی شود، آیا از هزاران منبر و تریبون فریاد اعتراض بلند نخواهد شد؟! آیا همین استاد طبسی بزرگوار، جزء جدی ترین منتقدان همین خواب قرار نخواهد گرفت؟! پس چرا حال که محتوای خواب به نفع اوست، اعتراضی نمی‌کند؟!

نقد دیگر این است که اساساً تکیه یک مذهب و وابستگی آن و لزوم اثبات گزاره‌های درون آن، به خواب و رؤیا، امری فوق‌العاده غیرعلمی، ناگوار، بدعت‌آمیز و حتی مبتذل است! هر دین و مذهبی کمابیش از دلایل عقلی و نقلی برای اثبات خود، و برتر دانستن خود از دیگر ادیان و مذاهب، برخوردار است. هیچ مکتب عقیدتی و دینی را نمی‌توان صد درصد عقلانی، یا کاملاً تهی از عقل و منطق دانست.

لذا در شرایطی که منطق و اتکا به اصول عقلی و همچنین گزاره‌های معتبر تاریخی، جزء ارکان یک مکتب عقیدتی به شمار می‌رود، تکیه کردن به یک خواب، امری کاملاً غیرعلمی و موجب مشوه شدن چهره آن مذهب در انظار عمومی است.

اساساً باید دانست، امور غیرحسی و غیر قابل اثبات برای دیگران، ازقبیل کشف و شهود و مکاشفه و رؤیا و مانند آن، از منابع دینی محسوب نمی‌شوند و یک مجتهد مهذب، هیچ گاه دلیل فتواهای خود را «ملاقات با امام زمان و پرسیدن از وی» اعلام نمی‌کند! چراکه برای دیگران راهی در صحت‌سنجی سخن وی وجود ندارد. ولی اگر ایشان مدرک فتوای خود را یک روایت معین در کتابی معین عنوان کند، دیگران می‌توانند با مراجعه به آن کتاب، فتوای ایشان را مورد نقدوبررسی قرار دهند؛ ازقبیل اینکه آیا سند این روایت صحیح است یا خیر، محتوایش درصدد تأیید فتوای ایشان است یا خیر و…

با این توضیح وقتی فرزند عبدالباسط، دلیل شیعه شدنش و دلیل برتر بودن شیعه نسبت به دیگر ادیان و مذاهب را، «خواب» عنوان می‌کند، هیچ راهی برای صحت‌سنجی و محک زدن این ادعا وجود ندارد! به هیچ طریق علمی و فرمول‌مند، نمی‌توان در ذهن و در رؤیای دیگران نفوذ کرده و از صحت یا سقم خوابی که دیده‌اند، مطلع شد! لذا خواب، جز برای خواب‌بیننده، آن هم در موارد خاص، هیچ اعتباری ندارد.

نکته دیگر این است که عبدالباسط در قبر به فرزندش گفته: «یک فکری برایم بکن و یک کاری برایم بکن»! واقعاً فرزند عبدالباسط چه کاری می‌تواند برای کسی انجام دهد، که اکنون از دنیا رفته و نامه اعمال و اعتقاداتش بسته شده؟! آیا شیعه شدن فرزند عبدالباسط، سودی به حال پدر داشته، که او از فرزندش خواسته که «یک فکری برایش بکند»؟! آیا کسانی که مذهبشان با مذهب پدرشان تفاوت داشته، موجب افزایش عذاب یا ثواب برای پدرشان شده‌اند؟! و اگر کسی بعد از مرگ پدرش، بنابه خواهش پدرش در عالم برزخ، مذهب خود را تغییر دهد، نفعی برای پدر خود می‌رساند؟! این چیزی نیست که منابع معرفتی هیچ یک از فریقین، آن را تأیید کند!

دیگر انتقاد، نسبت به اصل وقوع این ماجراست! داستان رؤیای فرزند عبدالباسط، علی‌رغم شهرت بسیار و انتشار در فضای مجازی، منبع قابل اعتمادی ندارد و حتی دروغ بودن آن نیز ادعا شده‌است!

از باب نمونه، مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر، که در بیان مواضع خود با هیچ‌کس تعارف ندارد، ادعا می‌کند که فرزند عبدالباسط صراحتاً این واقعه و دیدن این رؤیا را تکذیب کرده‌است! گرچه همین سخن نیز مستلزم اثبات است و در بهترین حالت، صرفاً یک احتمال در برابر سخن استاد طبسی قرار می‌گیرد و نه بیشتر -چون او نیز سند قابل قبولی ارائه نمی‌دهد و صرفاً می‌گوید فرزند عبدالباسط این را دروغ دانسته‌است- ولی درهرحال این سخنی است که از تریبون رسمی اهل سنت در ایران منتشر شده و همان‌طور که سخن آقای طبسی به این گستردگی مورد استقبال و انتشار در فضای مجازی قرار گرفته، باید از روی انصاف به سخن مولوی گرگیج نیز بها داده شود.

متن سخن ایشان چنین است:

«گفته شده: اینکه اهل سنت قرآن را به این زیبایی می‌خوانند، گمان نکنید که به بهشت خواهند رفت! یک خواب دروغی درست کرده و به فرزند قاری عبدالباسط نسبت داده بودند. که پدر خود را در خواب دیده که سر پل و وسط جهنم او را نگاه داشته‌اند و اجازه نمی‌دادند که جلوتر برود. وقتی دلیلش را از پدرم پرسیدم، گفت تا اینجا که آمدم، به خاطر قاری بودنم بود؛ ولی بعد از این را باید با اهل بیت بروم. (آن گاه گرگیج خود چنین گلایه می‌کند:) مگر ما اهل بیت را دوست نداریم؟! یکی از قاریان منطقه خود ما که به کشورهای حاشیه خلیج فارس رفته بود، در آنجا فرزند عبدالباسط را دیده و صحت و سقم این ادعا را از خود وی جویا شده بود، او گفت دروغ می‌گویند! من اصلاً چنین خوابی ندیده‌ام! که پدر مرا در پلی که معلوم نیست کجاست، نگه داشته باشند!» (تارنمای دالفک:خواب دروغی که به فرزند قاری عبدالباسط نسبت داده شده بود. منبع).

صرف نظر از تفاوت‌هایی که در جزئیات خواب میان سخن آقای طبسی و آقای گرگیج وجود دارد، ولی نکته مهم -که در این نوشتار نمی‌گنجد و صرفاً به آن اشاره‌ای خواهد شد- این است که به نظر می‌رسد باید در مفهوم «ولایت امام علی»، که ادعا می‌شود شیعیان از آن برخوردارند و اهل سنت از آن محروم‌اند، بازبینی جدی‌ای صورت بگیرد. (البته آقای گرگیج در سخنان خود، به لزوم «محبت ورزیدن به امام علی» و برخورداری اهل سنت از آن اشاره کرده بود که آقای طبسی درصدد نفی آن نبود و منظورش نفی «ولایت» از اهل سنت بود!)

اجمالاً در نقد این رویکرد، یعنی ادعای عدم برخورداری اهل سنت از ولایت امام علی، می‌توان گفت، اگر ولایت آن حضرت به این معنا باشد که یک انسان همانند آن حضرت در مقابل ظلم و زراندوزی و استضعاف و ترویج خرافات و تکفیر بایستد و در آخر نیز جان خود را مانند امام علی در این راه فدا کند، باید گفت که این رویکرد مختص به شیعه نیست و هر شیعه و سنی و مسیحی و یهودی و هندویی می‌تواند در زندگی خود چنین افتخاراتی را بیافریند. ولی اگر منظور از «ولایت امام علی» صرفاً اعتقاد به دوازده امام و بدون اقتدا و الگوگیری از سیره انسان‌ساز ایشان باشد، این‌گونه ولایت هیچ بهایی نخواهد داشت! همان‌گونه که امامان خود نیز در احادیث متعددی ضمن برشماری اوصاف شیعه، تأکید کرده‌اند که صرف تدین آبا و اجدادی، سودی به حال افراد ندارد و هر انسانی باید در زندگی خود، به «سیره» آنان ملحق شود؛ نه اینکه صرفاً نام آنان را به همراه داشته باشد.

(البته باید گفت، در یکی از کتاب‌ها به نام «سیری در سیرت پیشوایان» مشابه این داستان آمده‌است. ولی با این تفاوت که عبدالباسط ضمن آمدن به خواب فرزندش، از وی می‌خواهد به نجف رفته و از علمای آنجا درخواست کند که ضمن خواهش از امام علی، برایش تذکره عبور از پل صراط بگیرند. (تارنمای نورفشان: ماجرای شیعه شدن فرزند عبدالباسط قاری قران. منبع)

 ولی این تفاوت در نقل، تأثیری در اصل ماجرا ندارد و انتقادات پیشین، به این روایت نیز وارد است. تنها تفاوت اینکه در اینجا به جای آقای طبسی، شخصی به نام «سید عادل العلوی» وجود دارد که دو روزنامه معروف ایران و عراق، یعنی «کیهان» و «بدر» صرفاً با اتکا به سخن وی این خاطره را نقل می‌کنند. ضمن اینکه در کلیپ مربوط به استاد طبسی، ایشان هیچ اشاره‌ای به آقای علوی نمی‌کند و خود با یک واسطه از شخص فرزند عبدالباسط، نقل خاطره می‌کند.)

نتیجه این است که غلبه یافتن یک مذهب بر دیگر مذاهب، نه‌تنها به صلاح جهان امروز اسلام نیست، و آنچه صلاح است، وحدت و همدلی و فراموش کردن اتفاقات تلخ گذشته است، بلکه حتی اگر صحیح باشد نیز، روش مزبور به هیچ وجه طریقه‌ای علمی و قانع‌کننده برای آن به شمار نمی‌رود. اینکه ادعا شود فرزند یک قاری سنی، پدرش را بعد از مرگ دیده و او فرزندش را به تغییر مذهب و ورود به تشیع توصیه کرده، هیچ دلیلی برای حقانیت آن مذهب به شمار نمی‌رود.

۲.۶ ۸۱ آرا
ارزیابی شما
صفحه‌آرایی کتاب و پایان‌نامه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

عضویت
اطلاع از
guest

101 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
سیّد یعقوب هاشمیان کربکندی
سیّد یعقوب هاشمیان کربکندی
فروردین ۱۵, ۱۴۰۳ ۲:۴۰ ب٫ظ

سلام علیکم
این ماجرا (خواب) دلیل بر حقانیّت هیچ مذهبی
نمیشود ولی میتواند به یاری و هدایت خداوند (برای کسانی که آیات خداوند را تکذیب نمیکنند) جرقه ای باشد برای تفکر بیشتر و در نتیجه پذیرش ولایت امیر المؤمنین علی علیه السّلام

مهدی
مهدی
آذر ۱۳, ۱۴۰۲ ۹:۴۵ ق٫ظ

سلام متاسفانه بحث ها رو که مطالعه می کردم ، بعضا تکیه دوستان به صرف قرآن بود ،عزیزان من همه جزئیات دین در قرآن نیامده ، مانند بسیاری از جزئیات احکام مانند تعداد رکعات نماز، اصل اطاعت از اولی الامر در قرآن آمده ولی مصداقش با رسول اکرم ص است که طبق نصوص ولایت و اطاعت امیرالمومنین علی علیه السلام ثابت است بگذریم… از جهت عقلی هم پیغمبری آمد و دین عظیم و معظم اسلام را بدون وصی و خلیفه که اصلاح امور جامعه به عهده او باشد تا مردم اختلاف نکنند و صدها دلیل دیگر… رها کرده؟ یعنی فرمودند… مطالعه بیشتر»

امیر
امیر
جواب به  مهدی
دی ۲۶, ۱۴۰۲ ۸:۲۶ ب٫ظ

چطور ممکن است مسئله به این مهمی ( قبول داشتن ولایت علی) که باعث رفتن به بهشت و جهنم می شود در قرآن نیامده باشد آنوقت بجای آن اینهمه داستان آمده است. حضرت علی که در زمان نزول قرآن بوده است

Bibak
Bibak
آذر ۳, ۱۴۰۲ ۴:۲۴ ب٫ظ

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیرالمومنین علی علیه السلام

hassan
hassan
مرداد ۲۶, ۱۴۰۲ ۹:۵۹ ب٫ظ

افتخار ما اینه که ۳۰۰انفجار در مساجد شیعه و مراسم امام حسین رخ داده ولی تمام مساجد اهل سنت ما ایمن بودند این یعنی اجرای عهد قرانی اخوت و چنگ زدن به حبل المتین.ما هیچ وقت کشتن نماازگذاران را راه ورود به بهشت نمیدانیم.کسی که اهمیت اهل بیت رو در کلام پیامبر صلوات الله علیه در صحیح بخاری درک کنه فرقی با شیعه نداره واقعا.

hassan
hassan
مرداد ۲۶, ۱۴۰۲ ۹:۵۳ ب٫ظ

سلام به همه ی عزیزان دل لینک مصاحبه با پسر عبدالباسط اقا یاسر مطالعه فرمایید فیلمشو هم میتونید جستجو فرمایید در سفر به ایران .https://www.tebyan.net/QuranIndex.aspx?pid=263713

امیر
امیر
تیر ۱۷, ۱۴۰۲ ۱۲:۵۶ ب٫ظ

این بی انصافها حتی به ناسا هم رحم نکرده اند بی آزار شیرازی در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برای شق القمر گفت است ناسا تائید کرده که زمانی کره ماه دو نیم شده است چندین نفر دیگر این مطلب را بیان کرده که ناسا واکنش نشان داده است. در سال ۲۰۱۰ در این مورد از براد بیلی، دانشمند ناسا، سؤال شد و او گفت: «توصیهٔ من این است که هرچه را که بر روی اینترنت دیدید باور نکنید. مقالاتی که توسط دانشمندان آن علم بررسی و نقد شده، تنها منابع علمیِ معتبر از اطلاعات است که می‌توان به آن‌ها… مطالعه بیشتر»

Hosna
Hosna
تیر ۱۷, ۱۴۰۲ ۹:۵۸ ق٫ظ

چرا خود زنی میکنید اینجا پسر عبدالباسط زندست؟؟؟ برید حقیقت و ازش خودش بپرسید شاید ترس دارید قاصب بودنتون ثابت بشه

امیر
امیر
جواب به  Hosna
تیر ۲۴, ۱۴۰۲ ۷:۵۰ ق٫ظ

طبسی ازش پرسیده است که با این قاطعیت نقل میکند همین برای باور کردن ما کافی است هرچه که طبسی بگوید

Hosna
Hosna
تیر ۱۷, ۱۴۰۲ ۹:۵۳ ق٫ظ

قبل اینکه این خواب و احوال رو ببری زیر سوال خودتون رو بردید زیر سوال؛!! برا خودمم شبهه داشت ولی با تفاسیر شما ب یقین نزدیکتر شدم.
و من الله التوفیق😊

عباس
عباس
خرداد ۲۳, ۱۴۰۲ ۱:۰۰ ب٫ظ

سلام. اولا که عبدالباسط به عنوان قاری خوشصدا و معروف در دنیای قرائت قرآن کریم معروف بوده و خواست خداوند این بوده که به واسطه خواب پسر او دیگران رو اندرز بفرمایند و او با دیگر افراد این فرقه تفاوت اساسی از باب معروفیت داشته است. دوما مگر استاد مرحوم غلوش بعد از اذان شیعی که دادند مورد عتاب وهابیون قرار نگرفتند پس تنها عبدالباسط نیست! سوما ماجرای شیعه شدن قصبه ای در نزدیکی نجف که عمری بودند ماجرای معروف و در خور تاملی نیست؟! خداوند به هر وسیله ای که بخواهد بندگانش را هدایت خواهند فرمود و ما این… مطالعه بیشتر»

alireza
alireza
جواب به  عباس
تیر ۹, ۱۴۰۲ ۹:۱۲ ب٫ظ

سلام. شیعه باید به طریقی ثابت کند که فقط اوست که به بهشت خواهد رفت بنابراین باید به هر داستان من درآوردی توسل جوید. برای پسر عبدالباسط که زنده است این چنین داستان درست می کند وای بحال کسانی که مرده اند و توانایی دفاع از خودشان را ندارند

دانیال
دانیال
جواب به  alireza
تیر ۲۶, ۱۴۰۲ ۳:۴۷ ق٫ظ

خودت قضاوت کن،آیا اینکه شیعه _هرچند ما معتقدیم گوینده،خواب دروغ،گناهش به مانند زنا با م.ح.ا.ر.م است،و از فردی چون طبسی عقلاً بعید است_(گیریم به قول شما داستان ساختگی)،جهت اثبات ورود به بهشت است،این بهتر است،یا آنانی که کلیدی به نخ کرده و به گردن پیرو انش،که اکثراً کودکانی بیش نیستندمیاندازند و میگویند ؛ “دا د جنت کلی دی، له هغې سره داخل شه “یعنی این کلید در بهشت است و با آن وارد بهشت شو،و جلیقه انتحاری را برتنشان،و به تجمع شیعیان هدایت میشوند ویا داستان،کشتن ۷ شیعه و وارد بهشت شدن، خدایش،شما خودت بگو کدامش عقلاً ساختگی تر است،و… مطالعه بیشتر»

امیر
امیر
جواب به  دانیال
مرداد ۴, ۱۴۰۲ ۲:۲۲ ب٫ظ

فکر کردی برای شیعیان عملیات انتحاری وجود ندارد از سایت ویکی شیعه این مطلب را آوردم “آیت‌الله فاضل لنکرانی، آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت‌الله نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه، عملیات استشهادی را مصداق جهاد دفاعی دانسته‌اند و انجام آن را نیازمند اجازه از فقیه جامع‌الشرایط ندانسته‎ اند” شاید بگویی آن انتحاری درست نیست و این درست است هر کس عقیده خودش را دارد و فکر درست است

حسین
حسین
جواب به  عباس
تیر ۱۰, ۱۴۰۲ ۷:۵۸ ق٫ظ

قطعا خواب ملاک نخواهد بود سابقه رویا پردازی از جانب روحانیون شیعه کم نیست ، ولی به کمک فضای مجازی روشنگری انجام میشود و مثل قدیم دروغ های اینها راحت پذیرفته نمیشود

hassan
hassan
جواب به  عباس
تیر ۱۰, ۱۴۰۲ ۱۰:۱۴ ب٫ظ

انصافا شیعه در بدعت گذاری در دین رودست ندارد جملات اذان را اضافه کرده، کتابهای حلیه المتقین ، بحارالانوار و .. را در کنار قران آورده ، حتی اصول دین را از ۳ عدد به ۵ عدد رسانده است

دانیال
دانیال
جواب به  hassan
تیر ۲۶, ۱۴۰۲ ۷:۱۲ ق٫ظ

حرف از انصاف زدی،واقعاً مردش هستی تا آخر سر حرفت بایستی و تا آخر حرفم را بشنوی و با انصافی که خود گفتی به مواردی که اشاره کردی،عقلانی و با انصافانه با هم نگاه کنیم؟ جمع بندی و خلاصه نتایج : ۱_بدعت اول با عهد شکنی به دستور الله و نبی مکرم اسلام و شکستن بیعت با علی و تعیین جانشینی دیگر به جای قرآن ناطق،و رد ولایت و امامت اش،نه از طرف شیعه بلکه از طرف شما بود. ۲_ هیچگاه هیچ شیعه اهل بیت،مدعی حدیثی که مخالف با قرآن بوده باشد،نبوده چه برسد به کتاب هایی چون حلیه المتقین… مطالعه بیشتر»

امیر
امیر
جواب به  دانیال
مرداد ۷, ۱۴۰۲ ۲:۳۴ ب٫ظ

حالا جوابها را بشنو ۱- مگر تو آنجا بودی ببینی که چه عهدی بسته اند که بخواهند بشکنند ۲- حتما سخنان مداحها را شنیدی که با هزار داستان و حدیث می خواهند بگویند عزاداری و گریه کنید که روز قیامت امام حسین شفاعتتان کند. حضرت فاطمه کنار محشر می ایستد و همه شیعیان را شفاعت می کند. در صورتی مخالف نص صریح قرآن است خداوند در آیه ۴۸ سوره بقره می فرماید “و از روزی پروا کنید که نه کسی از کسی عذابی را دفع می کند، و نه از کسی شفاعتی می پذیرند، و نه از کسی [در برابر… مطالعه بیشتر»

hassan
hassan
جواب به  امیر
مرداد ۲۶, ۱۴۰۲ ۱۰:۱۱ ب٫ظ

داداش بحث فایده ای نداره ما باید برای اعمال روزانمون محاسبه کنیم و برای همدیگه دعا .ادای ادمای همه چیز دان رو در نیاریم بهتره. راه نه انست و نه این در مکتب عشق جای هیچ مجادله نیست.انا لله

alireza
alireza
اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۲ ۹:۲۵ ب٫ظ

اصل مذهب ما با خواب درست شده است مانند آن آقایی که گفت خواب دیده ام امام زمان به من گفته در جمکران مسجد بسازم و به این طریق زمین را از چنگ آن کشاورز بینوا درآورد

مجتبی
مجتبی
جواب به  alireza
اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۲ ۱۱:۵۶ ق٫ظ

با عرض سلام و ادب اولا که اصل مکتب ما و بعد خاصه مذهب ما بر اساس عقلانیت هست لذا اصول دین ما وعقلی محض هست و اگر شما نتونی این اصول رو برای خودت ثابت کنی در بقیه امور هم حرفی برای گفتن نخواهی داشت حتی قرآن و سخنان قرآن نکته دوم اینکه یه سرچ کوچیک کنید استاد گوگل جوابتون رو میده رؤیا یا همون خواب چندین نوعه که یکیش مورد تایید هست نه هر خوابی که میگن رویای صادقه که داخل قرآن هم آمده چندین مورد که یکیش در مورد وارد شدن پیامبر اکرم صلی الله علیه و… مطالعه بیشتر»

alireza
alireza
جواب به  مجتبی
اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۲ ۸:۱۸ ب٫ظ

با سلام درست می فرمائید خواب چندین نوع است انسانها هر روز دهها نوع خواب می بییند شاید از هر هزار خواب فقط یکی از آنها بوقوع بپیوندد ولی هیچ ملاکی در دست نیست که کدام درست است اگر واقعا دلیل محکمی بر اینکه کدام خواب درست است در دست بود مسلما همه انسانها مانند فیلم سینمایی (مردی که زیاد می دانست) هفت پشت خودش را بسته بود اما در مورد ولایت : اینکه کسی قبول داشته حضرت علی باید بعد از حضرت محمد باشد یا نه ، فکر می کنید چقدر در بهشت رفتنشان تاثیر دارد خداوند در سوره… مطالعه بیشتر»

حسین
حسین
جواب به  مجتبی
تیر ۱۰, ۱۴۰۲ ۸:۰۰ ق٫ظ

اگر اصل عقلانیت است ، پس نباید به این قصه ها و دروغ های ساختگی استناد کنیم و شأن دین را پایین بیاوریم.

حامد
حامد
اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۲ ۷:۳۷ ب٫ظ

سلام وقتتون بخیر اینکه بگن اهل سنت بی احترامی میکنن به ساحت امامان و اهل بیت ن اینطور نیست من تسنن هایی دیدم که سفره حضرت ابالفضل مینداختن زیارت عاشورا میخواندن کما اینکه خوب و بد همه جا هست موضوع تسنن یا شیعه اثنی عشری موضوع جنگ درگیری بین این دومذهب نیست موضوع نفرت پراکنی نیست چه بسا شیعه هایی که امامانشان تکذیب میکنن پیغمبر را فحش میدهند که در تسنن اگر این امر وجود داشته باش خیلی نسبتا کمتر واما موضوعی که مستند هست و در کتب اهل تسنن مشهود هست که عمر خطاب مامور شده برای بیعت گرفتن… مطالعه بیشتر»

امیر
امیر
جواب به  حامد
اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۲ ۳:۵۰ ب٫ظ

سلام واقعه های محال رخ داده خیلی است از جمله در تاریخ طبری (نویسنده آن ایرانی است) آمده که حضرت علی همراه زبیر ۷۰۰ اسیر بنی قریظه را گردن زدند حتما میدانید کشتن اسیر جنایت جنگی است این داستان را خمینی هم تائید کرده است سید روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ۱۳۵۷ ایران در سخنرانی به تاریخ ۲۷ مرداد سال ۱۳۵۸ در جمع مردم می‌گوید: مولای ما امیرالمؤمنین سلام الله علیه آن مرد نمونه عالم، آن انسان به تمام معنا انسان، آن که در عبادت آنطور بود و در زهد و تقوا آنطور و در رحم و مروت آنطور و با… مطالعه بیشتر»

عباس
عباس
اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۲ ۷:۲۱ ب٫ظ

شما درست میگین پیامبر صل الله علیه وآله وسلم امام علی رو به عنوان جانشین خودش اعلام کرد و امامت از طرف خدا متعال بوده ولی خیلی عجیبه که اگر این حرفهای شما وعده الهی بود خلفای راشدین چطور تونستن این وعده الهی رو نقض کنن و خلاف وعده الهی آنها خلیفه شدن آیه ۵۵ سوره یونس خداوند می‌فرماید (آگاه باشید که هر چه در آسمانها و زمین است ملک خداست و هم آگاه باشید که وعده خدا همه حق محض است، ولی اکثر خلق از آن آگاه نیستند) یا باید حقانیت الله و وعده هایش رو رد کرده باشید… مطالعه بیشتر»

سید مصطفی حسینی
سید مصطفی حسینی
اردیبهشت ۹, ۱۴۰۲ ۱:۳۳ ب٫ظ

سلام هرکسی میخواهد دین خودشو بشناسد بهتر هست برود تاریخ دین خودشو مطالعه کند تاریخ اسلام مطالعه کنین ببینین چگونه تک دختر پیامبر گرامی حضرت محمد به شهادت رسید ایا کسانی که قبل از علی و بعد از پیامبر به خلافت رسیدن واقعن لیاقت داشتن برین تحقیق کنین و خودتان گول نزنین تا همه چیز روشن شود

امیر
امیر
جواب به  سید مصطفی حسینی
اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲ ۱۰:۰۵ ق٫ظ

دین ما چیزی است که در قرآن آمده، نه یک مشت حدیث جعلی و داستان خیالی

محمود
محمود
جواب به  سید مصطفی حسینی
مرداد ۱, ۱۴۰۲ ۳:۰۰ ق٫ظ

تحقیق کردم قبل سال ۷۷حتی در تقویم ایران وفات فاطمه ثبت شده بود که آقای خاتمی مثل اینکه به شهادت تغییردادن وازاون سال به بعد تعطیل رسمی اعلام شد مثل اینکه بازم یک نفرخواب دیده که وفات نبوده بلکه شهادت بوده بنای مذهب شما یا خوابه یا ناسزا گفتن به عقایددیگران

محمود
محمود
اردیبهشت ۸, ۱۴۰۲ ۹:۰۸ ب٫ظ

در سوره مومنون خداوند می فرماید بی تردید مومنان رستگار شدند و فقط تعداد محدودی ویژگی برای مومنان ذکر می کند مانند کسانی که به عهدشان کاملا وفا میکنند و در نمازهایشان فروتن هستند و چند ویژگی دیگر، هر چه گشتم ویژگی “ولایت علی داشتن به عنوان خلیفه اول” را پیدا نکردم . خیلی بعید است که خداوند در روز جزا ویژگیهایی که در سوره مومنون گفته را کنار بگذارد و فقط از پیامبر و امامت سوال کند

اهور
اهور
جواب به  محمود
تیر ۱۶, ۱۴۰۲ ۸:۱۴ ب٫ظ

بله کاملا درسته اولین ملاک ورود به بهشت وعده داده شده در سوره مومنون وفای به عهد هست، و بارها خداوند در قرآن فرموده به عهد خود وفا کنید..
اما آیا شما سنی ها و پیشوایانتان اهل سقیفه ( ابوبکر عمر و عثمان ) به عهد خود با خدا و پیامبر (ص) پایبند بودید؟؟ در غدیر خم با حضرت علی علیه اسلام بیعت کردید و تبریک گفتید و در سقیفه بیعت شکوندید و بدعت گذاشتید
بله اولین ملاک ورود به بهشت وفای به عهد است
البته خدا توبه کننده گان و بازگشت کننده گان را دوست دارد.

Last edited 9 ماه ها قبل by اهور
alireza
alireza
جواب به  اهور
تیر ۱۷, ۱۴۰۲ ۱۰:۲۳ ب٫ظ

مگر تو آنجا بودی که ببینی چه عهدی گذاشته اند

سیدابوالفضل
سیدابوالفضل
جواب به  alireza
آذر ۱۰, ۱۴۰۲ ۹:۱۳ ب٫ظ

مگه باید اونجا بود تو که دم از قرآن میزنی اگه یه نگاه به قرآن میکردی جوابت پیدا میکردی
الیوم اکملت لکم دینکم و…

امیر
امیر
جواب به  سیدابوالفضل
دی ۲۶, ۱۴۰۲ ۸:۳۱ ب٫ظ

حتما تقسیر سوره هم با تو است! چون تو عربی را بهتر از عربهای حجاز بلد هستی!

محمود
محمود
جواب به  اهور
تیر ۱۷, ۱۴۰۲ ۱۰:۴۸ ب٫ظ

یکی از اصول شیعه تقیه است. در این مورد خاص پیشوایان اهل سقیفه مانند شیعیان تقیه کرده اند.

سیدابوالفضل
سیدابوالفضل
جواب به  محمود
آذر ۱۰, ۱۴۰۲ ۹:۱۰ ب٫ظ

مشکل اینه که مومن رو نمیشناسی اگه فرق بین مومن ومسلمان رو میدونستی اینطور صحبت نمیکردی

alireza
alireza
اردیبهشت ۲, ۱۴۰۲ ۱۰:۳۴ ب٫ظ

مقاله خوبی بود ما از صدام که دستش به خون پانصدهزار ایرانی آغشته است گذشت کردیم آصفی سخنگوی سابق وزارت امور خارجه در دیدار با نخست وزیر وقت عراق ابراهیم جعفری قول مساعدت مالی داد و گفته بود دریافت خسارت مطرح نیست خسارتی که در قطعنامه ۵۹۸ آمده و تنها بندی از آن است که اجرا نشده حتی به قاضی دادگاه صدام گفتند چرا ازحمله به ایران چیزی مطرح نشد که پاسخ داد ایران شکایتی نکرده آنوقت ماجرای ۱۴۰۰ سال پیش را علم کرده اید که بعد از گذشت اینهمه اصلا معلوم نبوده قضیه چه بوده است

reza
reza
فروردین ۳۰, ۱۴۰۲ ۱۱:۰۹ ب٫ظ

داستانهای زیادی در باره رد سنی وجود دارد مانند سفید شدن موی دختر سنی در قبر مادر بعد از دیدن عذاب مادر – بنابراین حل مسئله شیعه و سنی خیلی ساده شد هر وقت یک سنی فوت کند شب یک فیلمبردار و دو مرجع سنی و شیعه همراه او در قبر بخوابند و صبح فیلمبردار فیلم را پخش کند
و این اختلاف را خاتمه دهد

یاعلی
یاعلی
فروردین ۲۹, ۱۴۰۲ ۷:۴۱ ق٫ظ

در باور یک مسلمان واقعی ، اعتقادات به هیچ عنوان تقلیدی نیست و خود فرد باید با تحقیق صحیح به آن برسد. من نمیدانم چرا سنی ها با وجود این همه شواهد حدیثی و تاریخی در حقانیت حضرت علی ابن ابی طالب علیه السلام ، هنوز هم به دنبال اثبات شیخین هستند؟؟! آخه هیچ نصی از پیامبر صلی الله علیه و آله بر امامت ابی‌بکر و عمر وجود ندارد اما در مقابل ، هم در منابع شیعه و هم منابع سنی ، نصوص فراوانی در امامت امیرالمومنین علیه السلام و یازده امام بعد ایشان وجود دارد. در مقاله بالا آمده… مطالعه بیشتر»

alireza
alireza
جواب به  یاعلی
اردیبهشت ۷, ۱۴۰۲ ۸:۴۵ ب٫ظ

بجای خواندن این کتابها که یک مشت مغرض نوشته اند قران را بخوان و عمل کن که کلام خداست متاسفانه در قرآن شیعیان همه مطالب بجز حجاب پاک شده است

مجید
مجید
جواب به  alireza
خرداد ۵, ۱۴۰۲ ۳:۱۱ ب٫ظ

چرا حرف مفت میزنی برادرمن قران یک قران است قران شیعه ها و قران سنی دیگه چه صیغه ایه

alireza
alireza
جواب به  مجید
تیر ۱۰, ۱۴۰۲ ۱۰:۳۳ ب٫ظ

حرف مفت نمی زنم در قرآن سنی آمده دست دزد را قطع کن(گرامی داشتن دزد)، به وعده ات عمل کن(وعده مسئولین) ، ربا نخور(سود ۲۴درصد وام بانکی)- روز قیامت روزی است که شفاعت هیچ کس مورد قبول واقع نمیشود(آیه ۴۷ بقره)(حضرت فاطمه روز قیامت شیعیان را شفاعت می کند). آیا در قرآن شیعه اینها نوشته شده است؟

داوود
داوود
جواب به  alireza
خرداد ۱۳, ۱۴۰۲ ۷:۳۸ ب٫ظ

تو همون قرآن که شما می فرمایید فرموده:«إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاهَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَهُمْ رَاکِعُونَ؛ ولى شما تنها خدا و پیامبر اوست و کسانى که ایمان آورده‏ اند همان کسانى که نماز برپا مى دارند و در حال رکوع زکات مى‏ دهند».
آیا این مورد رو هم انکار میکنین ،که به طور واضح اعلام کرده ولایت امیرالمومنین رو؟!!!
نعوذ بالله قرآن هم تحریف شده؟!!!!

alireza
alireza
جواب به  داوود
تیر ۱۰, ۱۴۰۲ ۱۰:۲۳ ب٫ظ

شما از کجا فهمیدی منظور از “کسانی که در رکوع زکات می دهند” حضرت علی بوده است

امیر
امیر
جواب به  داوود
تیر ۱۴, ۱۴۰۲ ۳:۳۳ ب٫ظ

شک نکن امثال کسانی که داستان این خواب را درست کرده اند آن زمان هم بوده اند و داستان در حال رکوع حضرت علی را درست کرده و به آیه چسبانده اند.

امیر
امیر
جواب به  داوود
مرداد ۷, ۱۴۰۲ ۴:۱۶ ب٫ظ

بگذار شعر یه توپ دارم قل قلی را بطور واضح برایت تفسیر کنم
یه توپ دارم قل قلیه (یعنی کره زمین گرد است)
سرخ و سفید و آبیه (یعنی مرکز آن مذاب و قرمز است ابرهای آن سفید و اقیانوسها آبی است)
می زنم زمین هوا می ره (یعنی اینکه در رفت و آمد و حرکت است)
و بقیه اش را خودت تفسیر کن

امیر
امیر
جواب به  یاعلی
تیر ۱۴, ۱۴۰۲ ۴:۰۳ ب٫ظ

نکنه تو هم هوس کرده ای مثل آغاجری که گفت مگر مردم میمون هستند که تقلید کنند حکم اعدام برایت بزنند

رضا فیض
رضا فیض
فروردین ۲۹, ۱۴۰۲ ۴:۰۵ ق٫ظ

باسلام و احترام،من خودم اهل تسنن از خراسان جنوبی هستم هر دو تا مادر بزرگام تشیع بودن و سالیان سال در کنار هم با منطقه ما که اهل تسنن همه هستن بخوبی و خوشی زندگی کردن و هیچ وقت نباید این بحثا به میان بیاد،ما اهل سنت عاشق امام حسین و حسن و هر ۱۲ تا امام هستیم و بر هیچ کسی پوشیده نیست،بحث خواب که فرمودن در منطقه خود ما بیش از ده ها نفر از علمای قران خون و متدین سراغ دارم که خواب حضرت محمد(ص)و بقیه خلفا چندین بارها به خوابشون اومده و در هیچ رسانه و… مطالعه بیشتر»

hassan
hassan
فروردین ۲۵, ۱۴۰۲ ۸:۰۴ ب٫ظ

انیشتین هم بوسیله آیت الله بروجردی شیعه شده است

hassan
hassan
فروردین ۲۵, ۱۴۰۲ ۸:۰۳ ب٫ظ

هدف وسیله را توجیه میکند برای بالابردن منزلت شیعه هر داستانی می توان درست کرد

محمدرضا
محمدرضا
فروردین ۲۳, ۱۴۰۲ ۳:۱۰ ق٫ظ

سلام
یه نکته که حائز اهمیته اینه که مولوی گرگیج گفتن ما همه اهل بیت رو دوست داریم در حالی که مسئله تنها دوست داشتن اهل بیت نیست، مهم هست اما مسئله اصلی قبول ولایت اهل بیت و در رأس همه ولایت امیرالمومنین(ع) هست.
دوستان اگر واقعا مشتاق دانستن حقانیت شیعه هستید کتاب «شبهای پیشاور» رو توصیه میکنم.
یادمون باشه طبق فرمایش حضرت امام خامنه ای در حال حاضر وحدت مهمترین مسأله است. یاحق

کامبیز
کامبیز
فروردین ۲۲, ۱۴۰۲ ۲:۳۵ ق٫ظ

یعنی هرکس این مطلبو نوشته شیر مادر حلالش جاش تو بهشت باشه که اینقدر منطقش بالاست و هیچ مذهبی رو از اون یکی بالاتر نمیدونه و به نقل قولای بقیه اکتفا نمیکنه

منوچ
منوچ
فروردین ۳, ۱۴۰۲ ۷:۴۶ ب٫ظ

ولایت امام علی» صرفاً اعتقاد به دوازده امام و بدون اقتدا و الگوگیری از سیره انسان‌ساز ایشان باشد، این‌گونه ولایت هیچ بهایی نخواهد داشت

امیر شاهدار
امیر شاهدار
اسفند ۱۱, ۱۴۰۱ ۱:۲۰ ق٫ظ

قرار نیست بر همه عنایت شود این قاری عمری قرآن خونده بود با صداش هزاران نفر مسلمان شده بودن ولی خب جایی که بزرگ شده بود فقط از حضرت بد شنیده بود وقتی. از. دنیا رفته دید به به همه چی دست کسیه که یه عمر محق نمیدونسته و از طرفی عبالباسط هم به سبب قاری بودن منزلتی داشتن تشخیص دادن حیف بوده یه جوری به فرزندش خبر داده جریان اینه دلیل قرآنی برای اثباتش هست خداوند میفرماید به هر کسی بخواهم میبخشم از هر که به خواهم مییرم بی حساب و کتاب و یک سری حسادت میکنن که چرا… مطالعه بیشتر»

کامبیز
کامبیز
جواب به  امیر شاهدار
فروردین ۲۲, ۱۴۰۲ ۲:۴۲ ق٫ظ

اهل سنت در کشور مصر از امامان بد نمیگفتن دوست عزیزمن بلکه زیاده‌گویی نمیکنن و به فکر قرآن خواندن و نمازشون هستن تا اینکه مثل ما ایرانی ها صبح تا شب بدون هیچ علمی از صحابه پیامبر که اونقدر برای اون بزرگوار عزیز بودن بد بگیم.. منو شما حتی …. بچه دشمناشونم نمیشیم چه برسه بیاییم با هزاران گناه و زنا و دروغ و دزدی بخواییم افراد اسلامو زیر سوال ببریم

Last edited 1 سال قبل by borhani
محمود
محمود
بهمن ۲۸, ۱۴۰۱ ۱:۰۶ ب٫ظ

من شیعه هستم با سنی ها وصلت کار هستیم و هیچ مشکلی ام نداریم این متن عالی بود واقعا لذت بردم

یا علی جان تو حق هستی
یا علی جان تو حق هستی
بهمن ۱۱, ۱۴۰۱ ۱:۰۳ ق٫ظ

یا علی تو امام اول مایی

محمد
محمد
بهمن ۵, ۱۴۰۱ ۵:۰۳ ب٫ظ

عزیزان، خواندن کتاب ( المراجعات) را به دوستان سنی و شیعه توصیه می کنم. راه حق را کامل و واضح با استدلال منطقی بیان می کنند.

hassan
hassan
جواب به  محمد
فروردین ۲۵, ۱۴۰۲ ۸:۰۶ ب٫ظ

خیلی خوب است همه کتابها را بغیر از قران معرفی کن

مجید
مجید
جواب به  hassan
خرداد ۵, ۱۴۰۲ ۳:۱۵ ب٫ظ

ای قران بزنه تو کمرت ک الکی واسه خودت مغلطه میکنی مگه توی قران همه ی احکام خدا نوشته شده ک بخوایم فقط به قران شریف رجوع کنیم!؟؟؟

alireza
alireza
جواب به  مجید
تیر ۱۰, ۱۴۰۲ ۱۰:۳۶ ب٫ظ

یعنی شما می فرماید خداوند حرف بیجایی زده است که ابتدای قرآن گفته است بی شک این کتاب راهنمای مومنان است لابد باید می گفت این کتاب باضافه چند کتاب دیگر راهنمای مومنان است

محمد
محمد
جواب به  alireza
آبان ۷, ۱۴۰۲ ۱۲:۰۶ ب٫ظ

خداوند در آیه ی ۱ سوره ی بقره نفرموده فقط این کتاب است که راهنمای مومنان هست ، خداوند از واژه ی ((فقط)) استفاده نکرده و فرموده بی شک این کتاب راهنمای مومنان است ، مثالی میزنم برای درک راحت تر اگه چه همین پنج خط بالا برای درک کافی است ، فرضا من لیدر یک تیم هستم برای یک سفر توریستی و به اعضای تیم میگم دوستان در این سفر در مترجم بودن آقای مثلا الف هیچ شکی نیست ، حالا در طول سفر یک سری افراد از آقای ب میخوان که صحبت شخصی رو براشون ترجمه کنه ،… مطالعه بیشتر»

Bibak
Bibak
جواب به  alireza
آذر ۳, ۱۴۰۲ ۴:۳۸ ب٫ظ

شما که میگید قرآن کافیه میشه رکعات نمازو تو قرآن برا من بیارید ؟ یا هنگ می‌کنی

امیر
امیر
جواب به  Bibak
دی ۲۶, ۱۴۰۲ ۸:۳۵ ب٫ظ

اگر واقعا رکعات نماز مهم بود باید در قرآن باشد. حتما مهم نیست که خداوند نیاورده است بقول شاعر به موسی خطاب شد تو برای وصل کردن آمدی نی برای فصل کردن آمدی ( داستان موسی وشبان)

امیر
امیر
جواب به  مجید
تیر ۱۴, ۱۴۰۲ ۳:۳۶ ب٫ظ

خدا ابتدای قرآن گفته (ذالک الکتاب)، یعنی آن کتاب راهنمای مومنان است و آن کتاب منظورش همان (المراجعات) بوده است.

مهدی
مهدی
دی ۱۰, ۱۴۰۱ ۱۰:۴۰ ق٫ظ

وواقعا خنده داره که بعد از بیش از هزار سال مناظره و بحث و جدل شما خودتونو به جاده خاکی میزنید و نمیخوائید قبول کنید که شیعه حقه

مجید
مجید
جواب به  مهدی
خرداد ۵, ۱۴۰۲ ۳:۱۷ ب٫ظ

عزیزدل برادر کاملا مشخص هست توی قران کریم آیه صریحه میفرماید ان الله یهدی من یشاء و یضل من یشاء

alireza
alireza
جواب به  مجید
تیر ۱۰, ۱۴۰۲ ۱۰:۳۹ ب٫ظ

یعنی شما می فرماید منظور خداوند از کسی بخواهد او را هدایت کند صرفا شیعه بوده است و سنی ها را نمی خواسته هدایت کند؟

امیر
امیر
جواب به  مجید
تیر ۱۴, ۱۴۰۲ ۳:۳۹ ب٫ظ

شان نزول این آیه مربوط به پسر عبدالباسط بوده است یا خود عبدالباسط؟

محمود
محمود
جواب به  مهدی
مرداد ۱, ۱۴۰۲ ۳:۱۴ ق٫ظ

مگه شماهزارسال قبل بودید که اهل سنت بخوادباشما مناظره کنه مطمعن باش اگه کسی که اهل بیت رو بافرمتی که شماساختین قبول نکنه میره به جهنم حداقل خداوند توقران میگفت یااینکه تو قببر ازت سوال میشد من اهل بیتکه یا مثلا من ولیوکه درحالی که سوالات شب اول قبر عبارتنداز من ربک من دینکه من نبیوکه اینو که دیگه خودتونم قبول دارید لامصب ریشه اسلام عربستانه چطوراونا ازسرگذشت کشورخودشون واجدادشون خبرندارن ولی شما خبردارید

طاها
طاها
دی ۳, ۱۴۰۱ ۹:۵۱ ق٫ظ

از فلسفه بافی لذت میبرید . پسرش الان هست برید از پسرش بپرسید تا بدانید کلا چرت بافید

امیر
امیر
جواب به  طاها
تیر ۱۴, ۱۴۰۲ ۳:۵۷ ب٫ظ

حتما نجم‌الدین مروجی طبسی از پسرش پرسیده است.

ابابیل
ابابیل
آبان ۲۲, ۱۴۰۱ ۶:۰۶ ب٫ظ

سنی ها در وقت مرگ اون کسی که میت رو توی قبر میزاره، چندین مرتبه میگه علی حق، یعنی علی علیه السلام حق است،بنده خودم پدرم سنی بوده و مادرم شیعه، همه ما خواهرا وبرادرا شیعه اثنی عشری دوازده امامی هستیم و نوکر اهل بیت علیه السلام،ماجرا از این قرار بوده، در جوانی پدرم مریضی سختی میگیره و به اذن خداوند کریم،آقا و مولایم امیرالمومنین علیه السلام رو در عالم خواب میبینه و بعد از صحبت با حضرت شفا میگیره واز همون موقع والبته بدون ترس از خانواده واطرافیانش وخصوصا برادر کوچیکتر که سلفی مسلک بود به مذهب حقه اهل… مطالعه بیشتر»

مجید
مجید
جواب به  ابابیل
خرداد ۵, ۱۴۰۲ ۳:۲۴ ب٫ظ

بله برادر عزیز همینه همشون ادعای حب علی و اهل بیت رو دارن و میگن ما دوسشون داریم ولی به حق ک میرسن و باید یک طرف رو انتخاب کنن توی اعتقاد و تعصبشون میمونن مگه میشه ک هم امام علی و اهل بیت رو دوس داشته باشی و هم دشمنانشون رو بخوای! معاویه ملعون یکی از بدترین دشمنان امیرالمومنین بود ک حضرت رو سالها با پستی و کفرش عذاب داد ولی برادران اهل بدعت اون رو خال المومنین مینامن و دائما از فضائلش میگن حتی شنیدم ک یکی از کاتبان وحی بوده ملعون! خنده دار نیست 😏

امیر
امیر
جواب به  ابابیل
تیر ۱۴, ۱۴۰۲ ۳:۴۴ ب٫ظ

هزار بار هم بگی علی حق فایده ای ندارد. باید مثل آقای جواد ذاکر بگویی لا الله الا علی

Taha
Taha
آبان ۱۸, ۱۴۰۱ ۰:۵۰ ق٫ظ

صرف نظر از صحت و سقم روایت خواب مذکور حقیقت محض چنین است که انکار امامت یکی از امامان ع‌‌ مساوی با انکار رسول الله ص و نفی رسالت‌ً ۱۲۴ هزار پیامبر خواهد بود و چنین کسی از حوض کوثر کنار زده خواهد شد و جایگاهش جهنم گرچه تمام روزهای عمر خود را روزه بوده و شبانه روز به نماز و ..مشغول بوده که عبادات او ذره ای نفع برایش نخواهد داشت .. پیامبر ص فقط یک دین و یک راه از سوی حق آورده است و‌ ایشان فرموده که امت من به ۷۲ فرقه تقسیم خواهند شد که فقط… مطالعه بیشتر»

امیر
امیر
جواب به  Taha
اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۲ ۹:۱۵ ق٫ظ

منطقی نیست دستوراتی که خدا در قرآن گفته کنار بگذاریم و دنبال یک مشت احادیث جعلی باشیم

امیر
امیر
جواب به  Taha
تیر ۱۴, ۱۴۰۲ ۳:۴۷ ب٫ظ

این آقای Taha خودش پیش پیامبر بوده و خودش شخصا این حدیث را شنیده است. متاسفانه سردسته ۷۱ فرقه دیگر آنجا نبودند که بشنوند

امیر
امیر
خرداد ۱۵, ۱۴۰۱ ۱۰:۰۰ ب٫ظ

کلمه الحق یراد بها الباطل
اولش رو خوب اومدید
آخرش رو خراب کردید

صدرا
صدرا
خرداد ۱۵, ۱۴۰۱ ۰:۴۶ ق٫ظ

اسلام یک دین منطقی و استدلالی است .خوشحالم بالاخره افرادی دیدم که با تعصب سخن نمی‌گویند من خودم شیعه ام و واقعا از این مقاله لذت بردم

نسترن
نسترن
اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۱ ۴:۲۷ ق٫ظ

به نقل از منابع مرحوم عبدالباسط- زمانى که ۲۰ ساله بوده باتفاق پدرش عازم حرم حضرت زینب سلام الله علیها در قاهره مى شود، در آنجا از او مى خواهند که به تبرک این مکان شریف ایشان نیز ده دقیقه قرآن تلاوت کند اما تلاوت استاد عبدالباسط چنان جمعیت را منقلب مى کند و شور و ولوله در آنها ایجاد مى نماید که تا یک ساعت و نیم به طول مى کشد. از آن پس بود که رادیو و مطبوعات به سراغ او آمدند و ایشان داراى آوازه جهانى شد. مرحوم عبدالباسط دائماً به فرزندانش مى گفته که او هرچه… مطالعه بیشتر»

ف الف
ف الف
جواب به  نسترن
تیر ۱۰, ۱۴۰۱ ۱۱:۳۴ ب٫ظ

تهمت دروغ

مجید
مجید
جواب به  ف الف
خرداد ۵, ۱۴۰۲ ۳:۳۰ ب٫ظ

شما چرا داری آتیش میگیری عزیزدل!؟ اصلا دروغ تهمت خدا بین ما و شما قضاوت خواهد کرد ولی حرف من اینه شاید ۱ درصد حقیقت داشته باشه اونوقت شما چطور میخوای جواب خدا رو بدی !؟

امیر
امیر
جواب به  نسترن
تیر ۱۸, ۱۴۰۲ ۴:۱۳ ب٫ظ

انگار که خود شما هم با عبدالباسط همسفر بودی که جزئیات کامل را بیان کرده ای

نسترن
نسترن
اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۱ ۴:۱۷ ق٫ظ

این که مطرح شده که چرا عبدالباسط از پسرش کمک خواسته، شاید علتش ان باشد که بیان این خواب از زبان فردی که پدرش علیرغم صوت زیبایش ولایت اهل بیت نداشته و در عذاب بوده، می توانسته با تبلیغ عشق به امیرالمومنین گامی در جهت بهبود شرایط پدرش در جهان باقی داشته باشد.

امیر
امیر
جواب به  نسترن
تیر ۱۴, ۱۴۰۲ ۳:۵۱ ب٫ظ

اگر از خبرگزاری بی بی سی کمک می خواست بهتر بود چون بی بی سی بهتر می تواند خبرش را پخش کند

محمد دشتی
محمد دشتی
اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۱ ۱۱:۰۰ ب٫ظ

دوستان مطالب منطقی و مفیدی فرمودند. حق و باطل را باید شناخت و این وظبفه ی هر انسان خردمندی است و مساله ی همزیستی و تبادل فکر و اندیشه هم جای خود را دارد. حقانیت شیعه هم مستند به کتاب و سنت و عقل است و رویا ها و کرامات قبور ائمه ع نیز از باب رسیدن به اطمینان بیشتر، اهمیت دارد و ارزشمند است؛ نظیر آنچه ابن بطوطه ی سنی در سفرنامه اش نقل کرده که شیعیان به زیارت مرقد امام علی ع می آیند و برای شفای امراض لاعلاج خود به ایشان متوسل شده و شفا میگیرند! یا… مطالعه بیشتر»

امیر
امیر
جواب به  محمد دشتی
تیر ۱۴, ۱۴۰۲ ۳:۵۳ ب٫ظ

بیخود نیست وزارت بهداشت و درمان ورشکست شده است. از بس همه می روند مرقد امام علی شفا می گیرند

sa.li
sa.li
جواب به  امیر
مهر ۱۷, ۱۴۰۲ ۸:۳۸ ق٫ظ

اشکالی نداره یکیو بیار که عمر و اینا شفاش داده باشن,نکنه خودتو ابوبکر شفا داده که اینجور با حقانیت و سفارش مثلا پیامبرتون مخالفت میکنید

sa.li
sa.li
جواب به  امیر
مهر ۱۷, ۱۴۰۲ ۸:۵۳ ق٫ظ

تو حتی ابن بطوطه رو هم قبول نداری پس باخودتونم مشکل دارید

sa.li
sa.li
جواب به  امیر
مهر ۱۷, ۱۴۰۲ ۱۱:۴۷ ق٫ظ

تازه داروهای شیمیایی و دوره های طولانی درمانی و خرج و ایناهم نداریم راستی مگه رسول خاتم حضرت محمد (ص)پیامبرتون نبود پس چرا حرفاشو تحریف کردید به اهل بیتش هتک حرمت کردید به شهادت رسوندید اونم با اون وضع ,مبنای شما که از دم دروغ و حسادته که تو غدیر قبول کردید اما بجاش که رسید زدید زیر بیعتتون ,همون بهتر که تو این جهالتتون بمونید و بمیرید و ما ببینیم و بخندیم

صادق
صادق
اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۱ ۱۰:۳۹ ق٫ظ

یه سری سوال پرسیدی بعد نتیجه گرفتی پس خوابش غلطه؟ مگه میدونی چند نفر خواب دیدن چند نفر ندیدن؟ همین سوالاتت برای جمعیت مسیحی جهان مطرح نیست؟

امیر
امیر
جواب به  صادق
تیر ۲۴, ۱۴۰۲ ۷:۴۶ ق٫ظ

هر خوابی که به نفع شیعه باشد درست است و هر خوابی که به ضرر شیعه باشد غلط است

دهقان
دهقان
اردیبهشت ۸, ۱۴۰۱ ۱۱:۳۸ ب٫ظ

چیزهایی که نوشتید مخلوطی از صحیح و سقیم است. یا جاهلید یا تجاهل می کنید

امیر
امیر
جواب به  دهقان
تیر ۱۴, ۱۴۰۲ ۳:۵۵ ب٫ظ

صحیح هاش خواب دیدن پسر عبدالباسط است و سقیم هاش سخنان مولوی گرکیج است.

مهدی
مهدی
بهمن ۲۷, ۱۴۰۰ ۸:۰۸ ق٫ظ

سلام
در کنار یکدیگر با احترام زندگی کردن، اهمیت فوق العاده ای دارد؛ اما من متوجه نمی شوم چرا شما اصرار دارید اعتقادات را از بین ببرید تا وحدت جهانی ایجاد کنید.
آیا نباید عقل را حاکم کرد؟ آقای طبسی بر مبنای خواب عقاید شیعه را اثبات نکرده؛ بر اساس موازین علمی سالها زحمت کشیده و کتابها و مقالات فراوان نوشته اند.
نقل این خواب جهت اثبات حقانیت شیعه نیست، که شما روی آن بحث می کنید.

امیر
امیر
جواب به  مهدی
تیر ۲۴, ۱۴۰۲ ۷:۴۷ ق٫ظ

هرچی که طبسی بگوید مطابق عقل و حتما درست است هر چند که اتفاق نیفتاده باشد

دوست
دوست
بهمن ۲, ۱۴۰۰ ۸:۱۸ ق٫ظ

اگر یک مذهب حق باشد باید بر جهان غلبه پیدا کند و مذهب شیعه به تصریح پیامبر عین حق است و معنای آن نیز تبعیت کامل از امامان است البته این به معنی نفی دوستی و وحدت با سایر مسلمین نیست. راه اثباتش نیز امثال این قضایای مشکوک و نه چندان معتبر نیست

محمد دشتی
محمد دشتی
جواب به  دوست
اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۱ ۱۱:۰۷ ب٫ظ

دوستان مطالب منطقی و مفیدی فرمودند!
حقانیت شیعه مستند به قرآن و سنت و عقل است.
رویا ها و کرامات قبور ائمه ع نیز موجب نزید اطمینان است.
اهمیت رویاهای صادقه و همسو و هماهنگ با حقایق مندرج در قرآن و سنت نیز قابل انکار نیست.

امیر
امیر
جواب به  محمد دشتی
تیر ۱۸, ۱۴۰۲ ۴:۰۹ ب٫ظ

داستان ساختن خیلی بیشتر موجب مزید اطمینان است

امیر
امیر
جواب به  دوست
تیر ۱۸, ۱۴۰۲ ۴:۰۷ ب٫ظ

متاسفانه بجز قضایای مشکوک و نه چندان معتبر راهی برای اثباتش وجود ندارد

101
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx