گفت و گو با استاد ملکیان درباره اخلاق ثروتمندان و اخلاق فقرا

 اندیشه پویا: بهانه گفت و گوی ما صفحه ای است که برای نمایش ثروت جوانان ثروتمند در فضای مجازی ایجاد شد و واکنش هایی که ایجاد این صفحه برانگیخت. برخی با گرایش های سوسیالیستی انتقادهای بسیار تندی کردند و در برابر این نمایش ثروت موضعی تهاجمی و حتی خشونت آمیز گرفتند. به همین بهانه بد نیست درباره اخلاق ثروتمندان و…

 اندیشه پویا: بهانه گفت و گوی ما صفحه ای است که برای نمایش ثروت جوانان ثروتمند در فضای مجازی ایجاد شد و واکنش هایی که ایجاد این صفحه برانگیخت. برخی با گرایش های سوسیالیستی انتقادهای بسیار تندی کردند و در برابر این نمایش ثروت موضعی تهاجمی و حتی خشونت آمیز گرفتند. به همین بهانه بد نیست درباره اخلاق ثروتمندان و اخلاق مواجهه با ثروتمندان نظر شما را بدانیم.آیا به لحاظ اخلاقی می شود فردی که ثروت زیادی دارد از یک زندگی لوکس برخوردار باشد و ثروتش را به رخ بکشد و در مقابل، افرادی به نان شب محتاج باشند؟

اگر فرد ثروتمند به رغم برخورداری مالی، تمایلی به نمایش تجملات نداشته باشد آیا فضیلت مندی او محسوب می شود؟ هم چنین در مواجهه با چنین علائمی که نشان از افزایش شکاف اقتصادی در جامعه دارند چه باید کرد؟ آیا وجود شکاف اقتصادی اخلاقی است؟ مثلا کسانی مانند جرالد کوهن معتقدند که این شکاف اقتصادی نتیجه طمع و خودخواهی آدمیان است و با یک انقلاب اخلاقی باید این شکاف اقتصادی را از میان برداشت و یک برابری سوسیالیستی ایجاد کرد. نظر شما چیست؟

پاسخ استاد مصطفی ملکیان به این پرسش و متن کامل  مصاحبه را  در بخش دانلودهای سایت نیلوفر مطالعه نمایید.(روی همین لینک کلیک کنید.)

صفحه‌آرایی کتاب و پایان‌نامه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید: