فیزیک و شیوه نزول وحی در قرآن

سید محمد تقوی اهرمی: قرآن مجید وحی خداوند به رسول اکرم است و یک نوع از وحی است که در قرآن ذکر شده و واقعه ای است که رخ داده و در بیداری اتفاق افتاده است و دارای شیوه نزول خاص خود است که آن شیوه در قرآن بیان شده است. برای وضوح و روشن شدن آن شیوه موارد دیگر…

سید محمد تقوی اهرمی: قرآن مجید وحی خداوند به رسول اکرم است و یک نوع از وحی است که در قرآن ذکر شده و واقعه ای است که رخ داده و در بیداری اتفاق افتاده است و دارای شیوه نزول خاص خود است که آن شیوه در قرآن بیان شده است. برای وضوح و روشن شدن آن شیوه موارد دیگر از انواع وحی در قرآن را بیان میکنیم و سپس به آن شیوه میپردازیم. وحی براساس آیات متعدد در قرآن دستور و فرمان خداوند است که در نهاد پدیده های طبیعت نهفته است به عبارتی قوانین طبیعت در جهان مادی امر اوست.

در دو آیه ۶۸ و۶۹ سوره نحل خداوند متعال به زنبور عسل وحی فرموده و شیوه زندگی و روش بر چیدن گرده گل و تبدیل آن به عسل  را دستوری میداند از جانب خداوند که در نهاد زنبورعسل گذارده شده و زنبورعسل به عنوان یک نمونه از بند پایان است که در قالب تمثیلی برای انسان بیان شده تا انسان در باره  آن تفکر کند و به مفهوم واقعی و مورد نظر ذات باریتعالی برسد.

در آیات زیر توجه  و در باره آن تفکر و تعقل فرمائید. تفکر و تعقل در آیات  قرآن دستورو فرمان خداوند است و مکررا تاکید شده و میتواند امری واجب تلقی شود. متاسفانه این فرمان خداوند را مورد توجه قرار نمی دهیم. این دو آیه از جمله آیات متشابه در قرآن هستند ظاهری دارد و باطن. ظاهر آیه مطلوب بیان آیه  نیست و خداوند مقصودی خاص از آن دارد که با تفکر و تعقل در آیات  باطن آن روشن میشود. خداوند متعال چه مطلبی را میخواهد با این آیات به ما تفهیم نماید. ابتدا آیات را با هم مرور میکنیم و در باره آن تفکر و تعقل مینمائیم.

 

وَأَوْحَى رَبُّکَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبَالِ بُیُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا یَعْرِشُونَ-

خداوند به زنبور عسل وحی نمود که در کوهستان و درختان مشجر و داربست های چوبی لانه  درست کنید- شیوه ساختن و محل ساختن لانه برنامه تدوین شده خداوند در ژن زنبورعسل گذارده شده است و زنبور نمونه ای از یک پدیده طبیعی است.

ثُمَّ کُلِی مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلًا یَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لآیَهً لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ-پس از ساختن لانه بر اساس رهنمودی که خداوند  داده است (و در نهاد آنها گذارده فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ) از ثمرات گیاهان بهره جوئید، این چنین از درون آنها عسل با رنگ های متنوع حاصل میشود که در آنها برای مردم درمان و شفائ مقررشده. این آیه (پدیده طبیعی) برای آنهائی که درآن تعقل میکنند نشانه ای است.
شیوه زندگی حشرات و جانداران در طبیعت وحی خداوند است که در آنها نهادینه شده. فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ دارای مفهوم بسیار والائی است راهی که خداوند جلوی پای شما (خطاب به زنبور میفرماید ) قرار داده را بپیمائید. براساس این آیات مشخص میشود که وحی امر و دستور خداوند است که در درون تمامی پدیده هائی که خلق فرموده  قرار داده شده و امری است بر اساس روابط  مادی که واقعیت دارد. حشرات و بند پایان از زنجیره های بسیار مهم حیات در کره زمین هستند و برای بقای حیات ضروری است.

هر موجود زنده در حیات زمین دارای نقشی است که بر اساس دستور خداوند که نمونه ای از وحی است به عنوان نرم افزار خلقت در ژن آنها نهاده شده  و موجود زنده از بدو تولد دقیقا آن برنامه تدوین شده در نهاد خود را اجرا میکند. یک گونه کفشدوزک خاصی در سرزمین ما و همان گونه در قاره امریکا دقیقا همان دستور را بدون تغییری اجرا میکنند. گذشت میلیون ها سال و شرایط محیطی متفاوت هیچگونه تغییری درآن دستورنداده است.

شیوه نزول وحی به رسول اکرم(ص)

وحی به رسول اکرم(ص) هم یک واقعیت مادی است و خواب یا تخیل نمیتواند باشد. کسانیکه وحی را خواب میپندارند به واقعیت قرآن نا اگاه هستند وبا عینک تصورات ذهنی خود به مطالعه قرآن پرداخته و ظاهر آیات را مد نظر قرارداده اند به عبارتی با قرآن بیگانه هستند. از تصورات ذهنی خود پیروی میکنند. از آنجائیکه در درک آیات خداوند عاجزند وحی را رویا  میپندارند. دو آیه فوق این واقعیت که وحی بر روابط مادی درطبیعت استوار است را برای ما روشن کرده است. خداوند متعال درسوره نجم آیات ۱ الی ۱۸ شیوه القای وحی به رسول اکرم را که بر قوانین مادی بنا گذارده شده را به تفصیل بیان میفرماید.

آیه با یک واقعه طبیعی که با وحی هم ارتباط دارد شروع میشود. وَالنَّجْمِ إِذَا هَوَى قسم به ستاره چون فرو میریزد و محو میشود. هوی دارای دو معنی اصلی در آیات قرآن است هلاک شدن و محو شدن و دیگری هوی وهوس یا تمایلات شیطانی. هوی به مفهوم نابود شدن را در آیات زیر ملاحظه فرمائید.

حُنَفَاء لِلَّهِ غَیْرَ مُشْرِکِینَ بِهِ وَمَن یُشْرِکْ بِاللَّهِ فَکَأَنَّمَا خَرَّ مِنَ السَّمَاء فَتَخْطَفُهُ الطَّیْرُ أَوْ تَهْوِی بِهِ الرِّیحُ فِی مَکَانٍ سَحِیقٍ –حج۳۱

جزئ روی آورند گان به خداوند باشید نه مشرکین، کسی که به خداوند شرک آورد همچون کسی یا چیزی است که از آسمان فرو افتد و مرغی او را برباید و یا تند بادی او را از محل محو کند. تهوی معنی محو شدن از مکان خود را میدهد. فرو افتادن و محو شدن این تداعی معنی را درهوی میدهد. آیه دیگری را مثال میزنیم –آیه ۸۱ سوره طه

کُلُوا مِن طَیِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاکُمْ وَلَا تَطْغَوْا فِیهِ فَیَحِلَّ عَلَیْکُمْ غَضَبِی وَمَن یَحْلِلْ عَلَیْهِ غَضَبِی فَقَدْ هَوَى-از خوراکی های پاکیزه که رزق و روزی شما کرده ام بخورید و در آن زیاده روی نکنید که خشم من را در پی دارد و خشم من بر کسی فرود  اید نابود شدنی است

وَمَن یَحْلِلْ عَلَیْهِ غَضَبِی فَقَدْ هَوَى. ما مطلب خودمان را از این دو آیه بر گرفتیم. پس معنی آیه شریفه وَالنَّجْمِ إِذَا هَوَى، قسم به ستاره چون نابود میشود و یا با مقایسه با آیات فوق فرو میافتد و محو میشود. علم فیزیک ثابت کرده است که مرگ ستارگانی که به یکباره محو و از نظر پنهان میشوند محو شدن آنها در سیاهچاله است.

ستارگانی هم هستند که طی فرایندی متلاشی میشوند و منظور آیه  محو و از محل پنهان شدن است. این واقعه بسیار مهم در جهان مادی است. خداوند به این پدیده با عظمت سوگند  یاد میکند و مسلما آوردن این ایه  در ابتدای شیوه القائ وحی به رسول اکرم پیام مهمی دارد. این جا سیاهچاله  و کرم چاله نکات کلیدی این  بحث است. 

ساختار کانال انتقال وحی بر اساس این آِیات از نوع سیاهچاله و از نوع  دراز آن که  کرم چاله گویند است. خداوند ابتدا نکات کلیدی بحث را بیان میکند برای تشحیذ ذهن و سپس به مطلب خود میپردازد. آیات بعد را پی میگیریم

مَا ضَلَّ صَاحِبُکُمْ وَ مَا غَوَى- که رسول خدا نه گمراه است و نه درمانده

وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَى– و از روی هوی و هوس یا  تخیلات ذهنی سخن نمی گوید (خواب نمی بیند)

إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَى- این یک وحی است که ابلاغ شد- وحی است که به او وحی شد. تاکید بر واقعیت  امر و در بیداری

حال این وحی چگونه صورت گرفت و شیوه ابلاغ چه بود. اینجا نیاز به تفکر و تعقل است. حمل کننده  این پیام و ساختارمادی آن چیست و چطورپیام به دل حضرت نشست.

عَلَّمَهُ شَدِیدُ الْقُوَى-یک نیروی فوق العاده قوی و فشرده به او یاد داد. این نیرو مسئولی دارد که جبرئیل است .مدیریت انجام آن با این ملک است ولی نیروئی بسیار قوی و فشرده  شدیدالقوی است.

ذُو مِرَّهٍ فَاسْتَوَى-نیروئی که در دو افق رویداد مستولی و مسلط بود. مره به معنی مسیر و گذرگاه هم ذکر شده (تفسیر المیزان) در جهان مادی تا  نزدیک رسول اکرم امتداد دارد در حالی که اصل آن درعالم ماوراء جهان مادی یعنی عالم غیب قراردارد. همزمان ذومره است. گذر گاه عالم غیب و گذرگاه جهان مادی

 
وَهُوَ بِالْأُفُقِ الْأَعْلَى- در حالی که اصل آن در افق اعلی قرار داشت و افق اعلی عالم غیب است. این عالم غیب کجاست، جائی که ستاره درآن محو و نابود میشود یعنی از نظر علم فیزیک محدوده پلانک یا زینگولاریته کیهانی محدوده ای که کیهان از هیچ ابداع شد از زینگولاریته یا به عربی از احدیت. سیاه چاله جائی است که در داخل آن تعینات مادی از اعتبار میافتند و محو نابود میشوند ودر آنجا قشردگی مطلق حکم فرما است صمد است و احد -خلقت کیهان از احد یت و صمدیت آغاز شد

ثُمَّ دَنَا فَتَدَلَّى و سپس به حضرت نزدیک شد. همچنان آمد تا نزدیک حضرت رسید.

فَکَانَ قَابَ قَوْسَیْنِ أَوْ أَدْنَى-تا به نزدیکی او رسید که تنها باندازه یک کمان با او فاصله داشت.

از افق اعلی تا نزدیک رسول اکرم. میلیارد ها سال نوری درازای این ریسمان اطلاعاتی است و پیام خداوند در برهه ای از زمان به رسول اکرم با شیوه خاصی ابلاغ میشود که در دل حضرت ذخیره میشود و یا مینشیند. این ریسمان مخابراتی و انتقال داده الهی مسلما نمی توانتد از جنس ماده باشد. محدوده کوانتومی بر آن حاکم است و این ریسمان از نوع کرمچاله است، همان کلمه کلیدی نهفته در وَالنَّجْمِ إِذَا هَوَى. قسم به ستاره چون محو و نابود میشود. فیزیک دانان مفهوم این واقعه را خوب درک میکنند.

فَأَوْحَى إِلَى عَبْدِهِ مَا أَوْحَى- در این حال وحی که باید ابلاغ میشد انجام شد. از این فاصله به اندازه یک کمان اطلاعات از ریسمان کوانتومی به  وجود مبارک حضرت منتقل شد. گیرنده این اطلاعات روح است که آنهم از سنخ امر خدا است. بنابراین خداوند متعال میخواهد به ما نکات ظریفی را در نزول وحی بیان کند. اول این یک واقعیت است که در جهان مادی اتفاق افتاده و دوم خداوند از ابزار کوانتومی که رابط جهان مادی و جهان مافوق مادی افق الاعلی است استفاده کرده است. سوم دربیداری است نه خواب و تخیلی .

اینکه در روایات و احادیث بیان شده که حضرت در زمان دریافت وحی دچار حالات روحی خاصی میشدند  دقیقا فاصله  این ریسمان به اندازه یک کمان تا  بدن حضرت این تحولات را ایجاد میکرده  زیرا ریسمان حالت کوانتومی و فشردگی خاصی دارد که  تماس با بدن به آن لطمه شدید  وارد میکند و فاصله رعایت شده و انتقال داده ها به روح بر بدن مادی تاثیر گذار است.

وحی که امر است وروح هم که از سنخ امر است درپدیده های طبیعت طی مراحل زمانی و پروسه تکامل در ژن موجودات نهادینه شده و وحی به رسول اکرم(ص) یک وحی کاملا استثنائی است که هنگام دریافت آن توسط روح فشار بربدن مادی وارد میشود و این خود ادله محکمی است بر رد رویا. در رویا و خواب آرامش بر بدن مادی حاکم است. بیان شیوه  نزول  وحی از معجزات علمی خداوند است. خلاصه آیات نزول وحی را مجددا تکرار میکنیم

اول اینکه عامل ارتباط با حضرت نیروی فوق العاده قوی بود شدید القوی بود. دوم اینکه پیام از ماورائ جهان مادی افق الاعلی به جهان مادی امتداد داشت و پیام در یک لحظه ابلاغ میشود. این نیروی فوق العاده قوی و فشرده  ذومره است همزمان در جهان مادی و جهان غیر مادی استیلا دارد. هنگام پیام رساندن سر دیگر آن ریسمان مخابراتی درافق اعلی است ولی پیام از این  شدید القوی ثم دنا فتدلی .همینطور نزدیک میشد این مفهوم این آیات است که میتوان برداشت کرد. برای روشن شدن موضوع سری به  فیزیک کوانتوم بزنیم که چگونه اطلاعات با سرعتی آنی میتواند از افق رویداد خارج از جهان مادی به هدف معینی رسانده شود.

این رویداد انتقال اطلاعات از جهان غیر مادی یا عالم غیب است به نقطه معینی در جهان مادی و دارای توجیه کوانتومی دارد. سیاهچاله ها محلی هستند که اجزای مادی یک ستاره به جائی که زینگولاریته حاکم است بلعیده و در آن محو میشوند .زینگولاریه محدوده ایست که قوانین و تعینات مادی محو و نیست میشوند.

ریسمان کوانتومی یا کرم چاله

دراین جا نیروی بسیار قوی و فشرده حاکم است بطوریکه اگر نور در فاصله بسیار زیاد به آن نزدیک شود خمیده و در آن محو میشود. کرم چاله ها ریسمان های باریک و بسیار فشرده و دارای ابعداد زیادی است- برای وارد شدن به این بحث باید سه موضوع اصلی علم کوانتوم را شناخت

اول ریسمان های کیهانی

دوم ، تنید گی کوانتومی یا وابستگی کوانتومی

و سوم دورفرستی کوانتومی.

موضوع جهان موازی، ضد ماده، مساوی بودن ماده و ضد ماده، ریسمان کیهانی، موقع ایجاد ریسمان کیهانی و تنیدگی کوانتومی، همه موضوعات و نظریات تآئید شده علمی هستند. فیزیک دانان واخترشناسان قیزیکی با اینها آشنا هستند. ریسمان های کوانتومی یک پدیده بسیارجالب درعلم فیزیک است. ابتدا بصورت یک نظریه بروزکرد و برای اولین باردرسال ۱۹۷۶ توسط کیبل فیزیک دان امپریال کالج لندن مطرح شد و بعد از آن پنج تئوری دیگر از آن منشعب شد که همه دراین زمینه ابراز شد و درباره ریسمان کوانتومی بحث میشد و کم کم ریسمان کیهانی از آن منشعب شد که ما بیشتر ریسمان کیهانی را مد نظر داریم. این تئوری درحقیقت تئوری سوپر ریسمان است که به ریسمان کیهانی نامیده شد و محل تجمع چهار قانون اصلی فیزیک است که باهم ادغام شده اند که یک مجموعه واحد را تشکیل میدهند.

نیروی گرانش در چهارچوب تئوری کوانتومی عملا واکنش غیرگرانشی کوانتومی را ازخود بروز میدهد. بر خلاف مدل استاندارد فیزیک ذره ای، در تئوری ریسمان کیهانی چهار نیروی اصلی طبیعت که جهان مادی را تشکیل میدهند بصورت ذره به مفهوم یک نقطه خود را نمایان نمی سازند، بلکه یک شیئ  شیئ هم نمی توان اطلاق کرد چرا که مفهوم مادی دارد) یک بعدی با حرکت لرزشی شاید کوانتومی ، این پدیده را ریسمان کیهانی می نامند. این ریسمان خودش خاصیت یا ماهیت تکینگی دارد. به زبان قرآن ماهیت  احدیتی دارد یعنی محیطی که مستقیما از نور ذات خداوند منشا میشود مانند کیهان که از هیچ بوجود آمد و از نور ذات باریتعالی ایجاد شد. یعنی حد فاصل جهان مادی و عالم غیب. علم فیزیک میگوید زینگولاریته بر آنها حاکم است یا  به  فارسی تکینگی و به عربی احدیت.

در ماهیت احدیتی مختصات ماده حاکم نیست بسیط  و فشرده یا صمد است  و از همان محدوده پلانک در زمان ابداع کیهان به وجود آمد انشائ شده است درست قبل از بازشدن محدوده  کیهان و قوانین فیزیکی، نسبیت عام و خاص اینشتن و مکانیک کوانتومی در آن اعتباری ندارند چون در آن ماده  وجود  ندارد و زمان و مکان آن را فرا نمی گیرد. بسیار فشرده  و توپر است با چگالی فوق العاده زیاد. و از این جهت علم آن را سیاه چاله دراز یا کرمچاله مینامد. باریکی آن باندازه یک میلیاردم بیلیاردم بیلیاردم متر است ده به توان منهای ۳۱ متر. یک تسبیح را در نظر بگیرید که دانه های آن ذره بنیادی است منتهی این دانه ها بهم چسبیده اند یک تونل بسیار باریکی در خود ایجاد میکنند و حرکت ارتعاشی خاص خود را دارند که بر فضای اطراف خود تاثیر میگذارد. ماهیت خاصی بر آن حاکم است ماهیت کوانتومی از نوع محدوده پلانک در اثر نوعی حرکت لرزشی خاص بر اطراف خود تآثیر کوانتومی میگذارد. ریسمان کیهانی که سر تسبیح آن طرف کیهان ته آن اینطرف کیهان. این ریسمان ها بسیار زیادند و هویت فضا را تشکیل داده اند آیه ۷ سوره نازعات به این ریسمان اشاره کرده است

وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْحُبُکِ إِنَّکُمْ لَفِی قَوْلٍ مُّخْتَلِفٍ یُؤْفَکُ عَنْهُ مَنْ أُفِکَ قُتِلَ الْخَرَّاصُونَ قسم به فضا که ذات آن بر شبکه شبکه استوار است که شما درباره قرآن قول مختلفی بیان میکنید(بگو) تا هر که از آن برگشته بر گشته باشد. مرگ بر دروغ پردازان باد. کلمه واسمائ ذات الحبک در میان آیات موضوع قیامت بیان شده و اینجا هم خداوند به پدیده بسیار مهم جهان خلقت فضای شبک شبکه اشاره میکند که در قیامت درانتقال داده های کتاب مبین تقش موثری دارند این ریسمانها اطلاعات را بسیار سریع وآنی منتقل میکنند.به مقاله فیزیک کوانتوم و قیامت در قرآن  مراجعه فرمائید. بنابراین مفهوم شدید القوی در انتفال داده ها روشن شد.

ما کَذَبَ الْفُؤَادُ مَا رَأَى-آنچه را دل دید انکارش نکرد. دل در اینجا خواسته است ایتدا چشم میبیند و دل میخواهد .چشم یقین بودن آنرا تائید میکند و دل میطلبد. دل در اینجا قلب گوشتی نیست معنی خواسته میدهد. در ادبیات فارسی دل خواسته است و شعر معروف فائز دشتستانی میگوید.

 
بسازم خنجری نیشش  ز فولاد  زنم بر دیده تا دل گردد آزاد
هر آنچه دیده بیند دل کند یاد.

در ایه فوق میفرماید اطلاعات بر دل حضرت نشست  ولی علی الرغم اینکه دیده  وقایع را ندید ولی دل باور کرد. با دیده بصیرت دل وحی را باور کرد و بر حافظه حضرت نشست.

أَفَتُمَارُونَهُ عَلَى مَا یَرَى-آیا در آنچه او دیده جدال میکنید. آنچه دل آنرا دید یعنی به یقین باور کرد در باره آن جدال میکنید(و آن را خواب و خیال و رویا میپندارید) در آیات ۱۵ الی ۲۹ سوره تکویرهم به وحی و واقعیت عینی آن اشاره شده است که مفاهیم  والائی درآن نهفته است. علاقمندان میتوانند به مقاله معراج پیامبر اسلام و واقعیت قرآنی مراجعه فرمایند.

 

فروردین ۱۳۹۶ ویرایش جدید اسفند ۱۳۹۷

 

۲ ۱ رأی
ارزیابی شما
صفحه‌آرایی کتاب و پایان‌نامه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

عضویت
اطلاع از
guest

0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه ی نظرات
0
دیدگاه خود را با نویسنده و خوانندگان در میان بگذاریدx